Pred sobotným záverečným základným kolom TIPOS atletickej ligy v Trnave vedú muži Slávie STU Bratislava a ženy ŠK ŠOG Nitra, mužská štafeta na 4×400 m zabojuje o ME

Medzinárodné vrcholy letnej atletickej sezóny sú za nami a o slovo sa znovu hlásia domáce súťaže. Záverečné základné kolo má na programe TIPOS atletická liga 2023. Od banskobystrického 2. kola uplynie 97 dní, keď sa v sobotu 2. septembra na trnavskom Mestskom atletickom štadióne Antona Hajmássyho znova rozbehnú zápolenia 7 mužských a rovnakého počtu ženských družstiev. Po 3. kole už bude nasledovať iba finále 16. septembra znova v Banskej Bystrici.

Po 2. kole sa poradie na čele celkového poradia oboch kategórií nezmenilo. Medzi mužmi vedie obhajca vlaňajšieho prvenstva Slávia STU Bratislava, ale iba o jeden hlavný bod pred víťazom 2. kola ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, ktorý doplatil na porušenie hosťovacieho poriadku. Namiesto povolených štyroch pretekárov na hosťovaní obsadilo domáce družstvo na Štiavničkách piatich a prišlo o všetky pomocné body získané najlepším z nich Adamom Hriňom i jeden hlavný bod. Tretiu priečku si udržal AC Stavbár Nitra.

Podobná situácia nastala v ženskej kategórii. Banskobystričanky, ktoré obhajujú minuloročné prvenstvo, síce na domácej dráhe zvíťazili, ale aj s prispením štartov Lenky Predajnianskej až v štyroch disciplínach (100 m, 200 m, 4×100 m, 4×400 m), čo súťažný poriadok ligy nepripúšťa (každý pretekár môže štartovať najviac v troch disciplínach vrátane štafety), a tak aj ony prišli o všetky pomocné body svojej šprintérky a jeden hlavný bod. Pred 3. kolom im teda patrí až 3. miesto, ale za vedúcim ŠK ŠOG Nitra a druhou Sláviou STU Bratislava zaostávajú iba o jeden hlavný bod.

Trnava sa bude počas prvého septembrového víkendu deliť o atlétov s Hodonínom, dejiskom českého šampionátu družstiev za účasti viacerých slovenských pretekárov. Už v sobotu majú na južnej Morave na programe kladivárske a chodecké súťaže.

V Trnave sa napokon nepredstaví nik z deviatky atlétov, ktorí reprezentovali Slovensko na majstrovstvách sveta v Budapešti. Z tých, ktorí klopali na bránu maďarskej metropoly, budú súťažiť kladivár Marcel Lomnický, na doplnkové disciplíny (100 a 200 m) sa prihlásil prekážkar na 400 m Matej Balúch (obaja Dukla o. z. Banská Bystrica), ktorého však pred tým čaká jeden špeciálny štart. Domáca štvrťkárska špička síce ligu vynecháva, ale na trnavskom ovále sa to najlepšie, čo Slovensko v tejto disciplíne má, pokúsi spraviť prvý krok k účasti štafety na 4×400 m na budúcoročných majstrovstvách Európy v Ríme. Vo vloženom behu na úvod programu si zmerajú sily dve reprezentačné kvartetá. „Chceme dosiahnuť kvalitný čas kvôli majstrovstvám Európy a majstrovstvám sveta štafiet. Áčkovú štvoricu by mali tvoriť Miroslav Marček, Patrik Dömötör, Tomáš Grajcarík a Šimon Bujna, béčkovú Matej Balúch, Franklin Henry, Samuel Michalko a Mário Hanic,“ vysvetlil zámer šéftréner šprintov Lukáš Kotala.

Nitrianski žrdkári Adam Antalec (AC Stavbár) a Alan Černý (ŠK ŠOG) v tejto sezóne zviedli niekoľko vyrovnaných duelov, v troch z nich, zhodou okolností vždy na Štiavničkách, rozhodovali o poradí pokusy – na ligovom 2. kole (obaja 485), P-T-S (482) a na M-SR (490), kde sa z titulu tešil Antalec. Obaja si navyše tento rok skočili rovnaký osobný rekord 492. Pokračovanie ich vzájomného súboja sa odohrá v Trnave.

Zaujímavá konfrontácia sa črtá v diaľke žien. Líderka tohtoročných slovenských tabuliek Monika Lehenová z domáceho AŠK Slávia Trnava (631) bude obhajovať svoju pozíciu pred dvojkou Renátou Vodnyánszkou (626), pričom obe dosiahli svoje sezónne a zároveň osobné maximá práve v Trnave na júnovom juniorskom šampionáte – Lehenovú vtedy výkon mimo súťaže posunul na ME do 23 rokov, Vodnyánszká zase potvrdila limit na juniorské ME. S titulom majsterky Slovenska však príde Trenčianka Tamara Balajová, ktorá na šampionáte v Banskej Bystrici zdolala Vodnyánszkú (Lehenová pre účasť na Svetovej univerziáde neštartovala). V diaľkarskom sektore bude skákať aj líder mužských domácich tabuliek Michal Bačík. Žilinčan hosťujúci za AK Slávia TU Košice by akiste rád odčinil prehru o jediný centimeter z M-SR, kde ho o titul obral v poslednej sérii Adam Hriň. Navyše aj zverenec Romana Comu si svoj osobný rekord 758 cm utvoril 17. júna v Trnave na juniorskom šampionáte. Jeho klubová kolegyňa zo žilinskej Juventy Veronika Kuricová sa na Štiavničkách stala majsterkou SR vo výške a aj ona bude v lige hosťovať v AK Slávia TU Košice. V Trnave ju čaká repríza súboja s dvojicou Michaela Molnárová (AK Slávia Trenčín), Terézia Vaneková (AK Slávia TU Košice), ktoré vedú tohtoročné slovenské tabuľky výkonom 173 cm, pričom Vaneková ho skočila v hale.

Prihlásení sú aj diskár Samuel Kováč, ktorý nedávno posnul slovenský výkon roka na 52,93 m, strieborný oštepár z policajných ME Ondrej Bartoň, nádejný stípliar Alex Hulka (beží hladkú tisícpäťstovku), Lenka Kovačovicová (100 m) či Tereza Čorejová (100 m, 100 m prek.).

Diaľka žien bude zároveň Memoriálom Jána Butka, diaľkari budú súťažiť v rámci Memoriálu Antona Hajmássyho. Organizátori vypísali špeciálne prémie (1. miesto 70 eur, 2. miesto 50 eur a 3. miesto 30 eur) aj v Memoriáli Mikuláša Čordáša (disk mužov), Memoriáli Radky Charfreitagovej (disk žien) a v behu na 1500 m žien o Štít mesta Trnava.

Konečné umiestenie po troch základných kolách rozhodne o tom, s akou bonifikáciou nastúpia družstvá vo finále 10. ročníka ligovej súťaže (boduje sa systémom 7-6-5-4-3-2-1 bod). Víťazov ligy určí súčet hlavných bodov získaných za umiestenie v základnej časti a vo finále, kde sa opäť boduje systémom 7-6-5-4-3-2-1 bod.

Program 3. kola TIPOS atletickej ligy 2023 sa začne v Trnave v sobotu 2. septembra o 10.00 h súťažou kladivárov a vyvrcholí po 17.00 h pretekmi chodcov a chodkýň na 5000 m.

TIPOS ATLETICKÁ LIGA 2023

Poradie pred 3. kolom

MUŽI

1. Slávia STU Bratislava 13 hlavných bodov (493 pomocných bodov), 2. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica 12 (478), 3. AC Stavbár Nitra 9 (254), 4. Slávia TU Košice 8 (229), 5. ŠK ŠOG Nitra 7 (240), 6. Slávia UK Bratislava 3 (186), 7. AŠK Slávia Trnava 2 (68)

ŽENY

1. ŠK ŠOG Nitra 12 (378), 2. Slávia STU Bratislava 12 (376), 3. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica 11 (408), 4. AK Slávia Trenčín 8 (248), 5. Slávia TU Košice 6 (185), 6. AŠK Slávia Trnava 3 (143), 7. Slávia UK Bratislava 3 (131)

(mj)

Na snímkach postupne štafeta SR na 4×400 m na ME 2022 v Mníchove (zľava Šimon Bujna, Martin Kučera, Patrik Dömötör, Miroslav Marček), Marcel Lomnický na P-T-S 2023 a Michal Bačík na Štiavničkách počas juniorského medzištátneho stretnutia.   

FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ, JÁN SÚKUP, PETER MACKO

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk