Slovák Gabriel Švajda vyhral 42. ročník maratónu v Lipsku, nadviazal na Mataninove dva triumfy

Gabriel Švajda z ŠK ŠOG Nitra vyhral v nedeľu 42. ročník maratónu v nemeckom Lipsku časom 2:35:23 h s takmer sedemminútovým náskokom pred Christianom Hupelom z Nemecka (2:42:05) a Poliakom Lukaszom Kondratowiczom (2:42:51). Slovenský maratónsky šampión z roku 2016 si pred tromi rokmi práve v Lipsku utvoril doposiaľ platný osobný rekord 2:29:55 h, vtedy však skončil šiesty.

Švajda napodobnil olympionika z Atén 2004 Marcela Matanina, ktorý na tomto maratóne triumfoval v rokoch 2006 a 2007. “Nebolo to jednoduché, lebo papieroví favoriti boli poľskí maratónci, podľa osobných rekordov som bol štvrtý-piaty najlepší. Aj preto som chcel dosiahnuť umiestenie v prvej päťke v čo najlepšom čase. Z prvenstva mám obrovskú radosť, na ťažké podmienky je aj môj čas obstojný, navyše, keď si uvedomíte, že len pred dvoma týždňami som bežal maratón v Bratislave,” vravel pre www.atletika.sk Gabriel Švajda.

Tridsaťtriročný vytrvalec, ktorý behá aj za Adidas Runners Bratislava, vyhral svoj prvý maratón v kariére. Keď Švajda pred dvoma rokmi získal titul majstra SR, v rámci Banskobystrického maratónu obsadil tretiu priečku za Keňanmi Wilsonom Kamauom a Joelom Mwangim. V Lipsku zvládol v nedeľu v horúcom počasí prvú desiatku za 36:20 min, jeho polmaratónsky medzičas bol 1:15:40 h.

“Preteky boli náročné, teplomer sa vyšplhal na 25 – 26 stupňov, pocitovo však bolo ešte viac. Od začiatku som bežal sám na čele. Kríza ma zastihla okolo 27. kilometra, no našťastie, rýchlo som sa z nej prebral a stále som potom držal tempo pod 3:50 min na kilometer. Na 39. kilometri, keď mi oznámili, že vediem s veľkým náskokom, preventívne trochu som zvoľnil, aby som nedostal kŕče. V cieľovej rovinke sa mi vo fantastickej atmosfére bežalo skvele, prežíval som neskutočné pocity, prvé maratónske víťazstvo v živote som si poriadne vychutnal.  Do Lipska ma prišlo povzbudiť viacero kamarátov i fanúšikovia z Dvorov nad Žitavou, odkiaľ pochádzam,” tešil sa Švajda.

V Lipsku štartovalo celkovo 9700 bežcov zo 75 krajín.

FAKTY Z LIPSKA

MUŽI: 1. Gabriel Švajda (SR) 2:35:23, 2. Christian Hupel (Nem.) 2:42:05, 3. Lukasz Kondratowicz (Poľ.) 2:42:51.

ŽENY: 1. Juliane Meyerová (Nem.) 3:00:37.

Text foto:

Gabriel Švajda na trati maratónu v Lipsku, pri vbiehaní do cieľa a na stupňoch víťazov.

FOTO LEIPZIGER VOLKSZEITUNG/CHRISTIAN MODLA a ARCHÍV (gš)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk