Skvelý Volko vyhral v Toruni 60 m za 6,58, stal sa lídrom seriálu WAIT, Duplantisov svetový rekord v žrdi 617 cm

Fantázia! Halový majster Európy 2019 na 60 m Ján Volko vyhral šesťdesiatku na štvrtom podujatí prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour (WAIT) v poľskom meste Toruň, keď časom 6,58 sekundy iba o stotinku zaostal za vlastným rekordom SR z rovnakého mítingu pred dvoma rokmi.

Zverenec dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko triumfoval na sobotnom Orlen Copernicus Cup o stotinku pred Holanďanom Jorisom van Goolom (6,59), bronzovým na lanských halových ME v Glasgowe, a o dve pred chýrnym Britom Richardom Kiltym (6,60), bývalým halovým majstrom sveta (2014) a dvojnásobným halovým európskym šampiónom (2015, 2017).

V celkovom hodnotení WAIT sa slovenský rekordér dostal na priebežne prvú priečku s 15 bodmi, za ním sú s 10 bodmi líder svetových tabuliek Američan Demek Kemp a tohtosezónna európska jednotka Chijindu Ujah.

„Teším sa, víťazstvo na takomto podujatí je cenné – obzvlášť po pokazenom štarte. Janko vyhral vďaka skvelému záveru, v posledných piatich metroch konečne dobehol stratu zo štartu. Čas je – keď sa pozriem na to, ako ten beh vyzeral – skvelý. Slabšia reakčná schopnosť môže byt ovplyvnená únavou z cestovania, prípadne nádchou, ktorá ho trápi v posledných troch dňoch. Teraz máme trochu času na oddych, a potom ideme ďalej bojovať o body do seriálu,“ hodnotila Volkovo vystúpenie trénerka Naďa Bendová, ktorú dojal slávnostný ceremoniál vyhlasovania najlepších v jednotlivých disciplínach: „Keď Janík stál na pódiu s najlepšími na svete, bol to úžasný pocit. Nemyslela som si, že ma ešte niečo takto dojme.“

Volko v Toruni vyhral už aj rozbehy, v prvom dosiahol 6,64 sekundy a vyhral s veľkým náskokom pred triom Olszewski (Poľ.), Kilty (V. Brit.), B. Robinson (USA), ktoré dosiahlo zhodný čas 6,71. Víťaz II. rozbehu Holanďan Van Gool dosiahol o tri stotinky slabší výkon 6,67.

Dvojnásobný slovenský Atlét roka si na konto zapísal historické prvenstvo na podujatí patriacom do zimnej obdoby Diamantovej ligy, hoci jeho torunské behy neboli ideálne. V rozbehu aj finále mal slabšiu štartovú reakciu (0,181, resp. 0,172). „Rozbeh vyhral úplne v pohode aj keď na štarte zaspal a záverečné metre vypustil,“ podotkla trénerka Bendová.

Napriek víťazstvu bol k sebe kritický aj 23-ročný Volko: “Technicky to dne veru nebol veľmi vydarený beh. Môj štart bol veľmi slabý, našťastie, v záverečných metroch finále sa mi podarilo stratu zlikvidovať. Som však šťastný a vďačný za to, že som si mohol vychutnať triumf na takomto veľkom mítingu.”

Krátko po Volkovom triumfe sa v Toruni stalo čosi takmer neuveriteľné. Dvadsaťročný Švéd Armand Duplantis svetový rekord v skoku o žrdi výkonom 617 cm! Doterajšie absolútne svetové maximum Francúza Renauda Lavillenieho z 15. februára 2014 v Donecku (vonku patrí rekordný skok 614 cm stále legendárnemu Sergejovi Bubkovi zo Sestriere 1994) zlepšil talentovaný syn Američana a Švédky o jeden centimetrík. Ponad 617 cm sa Duplantis prehupol na druhý pokus, bol to dovedna len jeho šiesty skok v celej súťaži!

“Splnil sa mi sen, o tomto som sníval od svojich troch rokov. Toto bude veľký atletický rok, začal som ho naozaj výborne,” skonštatoval mladík prezývaný “Mondo”, ktorého otec bol tiež žrdkár s osobným rekordom 580 cm. Armand Duplantis je majster Európy z Berlína 2018 a vicemajster sveta z Dauhy 2019.

“Vidieť na vlastné oči svetový rekord, to je fantázia. Armand je supertalent. Som šťastný aj za neho, že mu to vyšlo,” komentoval Ján Volko pre Top Athletics Duplantisov svetový rekord.

GABRIEL BOGDÁNYI

FAKTY Z TORUNE

MUŽI – 60 METROV: 1. Volko 6,58, 2. Van Gool (Hol.) 6,59, 3. Kilty (V. Brit.) 6,60, 4. Olszewski (Poľ.) 6,61, 5. B. Robinson (USA) 6,67,6. Slowikowski (Poľ.) 6,70, 7.Stromšík (ČR) 6,73, Burke (Barb.) na finále nenastúpil.