Po ôsmich rokoch zmena na čele poradia najúspešnejších klubov: najviac bodov i medailí získala banskobystrická Dukla

Zmena! Najúspešnejším slovenským atletickým klubom sa na základe bodovania (1. – 8. miesto) na všetkých slovenských šampionátoch vonku aj v hale sa stala banskobystrická Dukla, ktorá po osemročnom kraľovaní vystriedala na tróne ŠK ŠOG Nitra.

Nitrianski „gymnazisti“ skončili v mimoriadne vyrovnanom dueli tentoraz až na štvrtej priečke. Dostala sa pred nich nielen v tomto roku mimoriadne aktívna Slávia Trenčín, ktorá skončila v lanskom rebríčku piata, ale aj vlani šiesta Slávia STU Bratislava.

Dukla nazbierala 1119,5 bodu a potvrdila trend doťahovania sa na ŠK ŠOG Nitra, keď predvlani zaostala o 30 a vlani len o 14,5 bodu. Tisícbodovú hranicu (1052) prekonal i Trenčín, v dueli o „bronz“ zdolala Slávia STU nitriansky ŠK ŠOG len o tri bodíky. Vlani senzačne tretia Naša atletika Bratislava klesla v roku 2021 na piatu priečku.

Nováčikom v elitnej desiatke v porovnaní s rokom 2020 je AC Malacky, ktorý sa z 11. miesta posunul na 10. Z klubov, ktoré v nedávnej minulosti patrili tradične do TOP 10, v elitnej desiatke už druhý rok za sebou nefigurujú AK Spartak Dubnica (vlani aj teraz 12.) a Slávia UK Bratislava (vlani aj teraz 14.). Aspoň 1 bod získalo až 95 klubov, o štyri viac ako pred rokom a o dva viac ako v roku 2019.

V medailovej bilancii takisto ako v bodovaní dominoval ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica s bilanciou 48 zlatých, 28 strieborných a 16 bronzových medailí. Druhú najhodnotnejšiu zbierku mal ŠK ŠOG Nitra (31 – 19 – 23) a tretiu trenčianska Slávia (19 – 30 – 29).

Dukla získala prvenstvo i v celkovom počte medailí z M-SR, získala ich dovedna 92 – na chlp rovnako ako vlani ŠK ŠOG Nitra. Pred dvoma rokmi sa však „vojaci“ mohli pýšiť dokonca rovnou stovkou cenných kovov. Aspoň jednu medailu na M-SR v roku 2021 si vybojovalo 72 klubov (o jeden viac ako vlani) plus štyri medaily (2 – 1 – 1) získali individuálni členovia SAZ.

Treba však pripomenúť, že poradie vo všetkých spomenutých rebríčkoch ovplyvnila nekompletná halová sezóna, v ktorej sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 okrem seniorského a juniorského šampionátu už ďalšie majstrovské súťaže (dorast, staršie žiactvo, viacboje, viacboj mladšieho žiactva) neuskutočnili.

PORADIE ÚSPEŠNOSTI KLUBOV NA M-SR 2021 PODĽA BODOVANIA (1. – 8. miesto)