Na BBL prvý raz Austrálčanky vrátane striebornej z Tokia McDermottovej, organizátori rokujú s Mahučichovou

Napriek zložitostiam súčasnej doby organizátori Banskobystrickej latky, najprestížnejšieho halového atletického podujatia na Slovensku, pripravujú už 28. ročník. Uskutoční sa o trochu neskôr ako zvyčajne, v utorok 15. Februára 2022, no čaká sa, že výškari budú mať ešte lepšiu súťažnú formu ako v úvode sezóny.

Banskobystrická latka potvrdzuje v posledných rokoch v tomto segmente podujatí pozíciu číslo jeden na svete. V roku 2022 bude súčasťou striebornej kategórie Svetového halového atletického turné (World Athletics Indoor Tour/WAIT) s bodovaním do svetového rebríčka na úrovni B-kategórie.

V bohatej histórii podujatia, ktorá sa začala písať v roku 1993, zatiaľ neštartoval nijaký výškar č výškarka z jediného kontinentu – Oceánie. Všetko však nasvedčuje, že sa to v roku 2022 zmení. Štart potvrdili predbežne dokonca až dve Austrálčanky.

Dvadsaťštyriročná Nicola McDermottová má striebro z OH v Tokiu a práve v olympijskom finále zlepšila austrálsky rekord až na 202 cm. Má na konte aj ďalšie štyri dvojmetrové výkony v kariére. O rok staršia Eleanor Pattersonová, ktorá má osobák 199 cm, bola predchodkyňou McDermottovej v listine národných rekordérok a v olympijskom finále skončila piata. Pre obe pôjde o medzinárodné halové premiéry, austrálsky rekord pod strechou má hodnotu 197 cm.

McDermottová vo video správe pre organizátorov uviedla: „Veľmi sa teším, že na budúci rok absolvujem svoju prvú halovú sezónu v kariére. Hudba a atmosféra Banskej Bystrice v mojich plánoch nemôže chýbať. Zároveň očakávam skvelú konkurenciu, čo by mi malo pomôcť atakovať národný rekord a možno aj absolútny osobný.“

Link na video správu od McDermottovej nájdete TU: https://fb.watch/9NzypgISEQ/

V mužskej súťaži sa môžu atletickí fanúšikovia  tešiť na víťaza z roku 2020 a druhého v roku 2021 Kubánca Luisa Zayasa. Jeho dva najlepšie výkony kariéry sú práve z haly Dukly na Štiavničkách (233 a 231 cm). Premiéru na BBL bude mať olympijský finalista z USA Shelby McEwen s osobným maximom 233 cm z tohto roku.

Vzhľadom na výbornú pozíciu v kalendári sa o BBL 2022 zaujímajú prakticky všetci najlepší skokani na svete. Koľkí z nich budú na Štiavničkách súťažiť, to bude závisieť od finančných možnosti organizátorov. Tí rokujú aj s vlaňajšou víťazkou a bronzovou z OH v Tokiu Jaroslavou Mahučichovou z Ukrajiny. V 27. ročníku BBL zlepšila rekord mítingu Blanky Vlašičovej z 205 na 206 cm. Tento výkon ostal absolútne najlepší v celom roku 2021, lepší ako dosiahli výškarky na OH či na mítingoch Diamantovej ligy.

V oboch súťažiach BBL 2022 pôjde aj o kvalitnú možnosť plniť limity na halové MS (234 a 197), letné MS (233 a 196) a ME (230 a 195).

Informácie o diváckej účasti poskytnú organizátori v prvej polovici januára budúceho roka. Možnosť sledovať preteky naživo v hale na Štiavničkách bude závisieť od aktuálne platných protipandemických opatrení. Priamy prenos z oboch súťaží odvysiela televízna stanica JOJ Šport. Doteraz na BBL štartovali muži z 39 a ženy z 28 krajín, zo 47 krajín.

(CK)

Text k foto:

Účasť na BBL 2022 už potvrdil víťaz z roku 2020 a vlani druhý Kubánec Luis Zayas.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk