Sezónne maximu 20,38 s na dvojstovke prekazil Volkovi len silnejší vietor!

Štvrté kolo atletickej ligy sa počas sviatočného dňa uskutočnilo na dráhe v Trnave. A prinieslo hneď niekoľko kvalitných výkonov. V takmer ideálnom atletickom počasí sa medzi prvými predstavil na dráhe Ján Volko (Naša atletika), pre ktorého to bol prvý štart po vydarených ME v nemeckom Mníchove. Štvrtý najrýchlejší Európan nemal na štarte rovnocenného súpera a na stovke jasne dominoval pred Nemcom a Košíkom za 10,35 s (+0,7 m/s). Dosiahnutý čas ho však nepotešil. „Verím, že sa to ešte rozbehá. Bol to v podstate prvý beh po týždni voľna,“ poznamenal Ján Volko, ktorý má napriek dlhej sezóne stále dosť motivácie. „Treba ešte pozbierať do rebríčka nejaké tie body, ktoré pomôžu už smerom k budúcemu roku a k majstrovstvám sveta. To sa síce dnes veľmi nepodarilo, ale verím, že na ďalších mítingoch dosiahnem lepšie výsledky,“ povedal tesne po stovke Ján Volko, ktorého ešte čaká niekoľko aj zahraničných štartov. Na dvojstovke si však chuť výrazne vylepšil, hoci výkonom 20,38 s neprepísal svoje sezónne maximu. Pretože do chrbta zadul prisilný vietor +3,5 m/s. Sekundu za Volkom (21,41 s) dobiehal na dvojstovke ďalší účastník mníchovského šampionátu Šimon Bujna (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), ktorý sa už teší na koniec sezóny. „Už je to naozaj také, že ten vrchol už bol. Ale tým, že funguje to tabuľkové postavenie a počítanie bodov. Takže stále je nejaká motivácia na zbieranie bodov, ktoré sa počítajú už do ďalšej sezóny. Pretože tie limity sú naozaj prísne. A cez tie tabuľky sa skôr dostaneme na nejaké to podujatie,“ pripomenul Šimon Bujna.

Maximilián Slezák na 4. kole atletickej ligy

Druhým najhodnotnejším výkonom celého štvrtého ligového kola bol výkon oštepára Maximiliána Slezáka (AŠK Slávia Trnava), ktorý na svojom domovskom štadióne využil podporu svojich fanúšikov. Jeho oštep zaletel v poslednom šiestom pokuse za hranicu 77 metrov (77,21 m). A to je dokonca jeho druhý najlepší výkon v sezóne. Viac hodil iba na mítingu PTS (78,59 m), čo je aj jeho osobný rekord.

Patrik Dömötör

O dobrý výkon sa v Trnave pokúšal na hladkej štvorstovke aj Patrik Dömötör (AO TJ Slávia STU Bratislava). Po kvalitnej trojstovke, ktorú zabehol 28.8. (33,88 s) si trúfal na čas okolo 47 sekúnd. Štvorstovkárom však nesadol vietor, ale to nebolo to jediné čo Dömötöra nepustilo do lepšieho výkonu. Hoci finišoval na prvom mieste, no čas 48,52 ho nepotešil. „Dúfal som v lepší čas, pretože toto je tak okolo 15 sekúnd na poslednú stovku a to je naozaj veľmi slabé. Rozbehol som to však celkom dobre a snažil som sa aj do toho protivetra ťahať. Ale v závere som už nemal dosť síl a som rád, že som vôbec vyhral,“ priznal člen mníchovskej štafety 4×400 na ME v Mníchove Patrik Dömötör. „Ja sa vždy snažím predviesť ten najlepší výkon ako to len ide. A trénujem do konca sezóny. Ale predsa len, tá sezóna je dlhá a už nemám toľko nabehané a v tých záveroch to chýba,“ dodal Dömötör.

Na ženských šprintoch predviedla skvelú formu Delia Farajpour (AO TJ Slávia STU Bratislava). Na stovke si zlepšila osobný rekord na 11,86 s a to dokonca v takmer absolútnom bezvetrí (+0,2 m/s). Druhá dobehla Lenka Kovačovicová (ŠK ŠOG Nitra) za 12,29 s. Na dvojstovke sa karta otočila, pretože tam dobehla Farajpour druhá za 24,12, keď iba o dve stotinky vyhrala pre zmenu Lenka Kovačovicová (24,10 s).

Veronika Kaňuchová

Ženské kladivo vyhrala bez problémov Veronika Kaňuchová (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), ktorá sa snaží napraviť si chuť po nie veľmi vydarenom štarte na ME v Mníchove. Výkon 65,55 ju však tiež veľmi nepotešil. „Škoda dnešnej súťaže, pretože som sa naozaj cítila dobre. Mám trochu problém na začiatku tej rotácie. Ale cítila som, že to je rýchle, len som tú rýchlosť nevedela poriadne korigovať. Ale dúfam, že ešte niečo hodím, pretože som presvedčená o tom, že na to mám,“ povedala Veronika Kaňuchová, ktorú čaká na úvod septembra hneď niekoľko aj zahraničných štartov.

Matej Baluch

Motiváciu a aj energiu do jesenných pretekov má stále aj Matej Baluch (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica) . Pri neúčasti Martina Kučeru si celkom pohodlne dobehol po prvé miesto na prekážkovej štvorstovke (52,41 s) a na 110 m pr. dobehol druhý len stotinu za Vilémom Stráským (ŠK ŠOG Nitra 14,54 s). Baluch patrí k atlétom, ktorí ročne absolvuje veľké množstvo štartov. To sa však už čoskoro zmení. „Tých štartov bude určite menej. Pretože sa chcem sústrediť najmä na trie väčšie mítingy, na ktorých sa dá pozbierať dosť bodov, ktoré ma môžu dostať na majstrovstvá sveta,“ priznal Matej Baluch.

Ďalší dvaja reprezentanti a účastníci vrcholných podujatí sa predstavili aj v chodeckej päťtisícke. Podľa predpokladu jasne dominoval účastník MS v Eugene a aj ME v nemeckom Mníchove Dominik Černý (ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica), ktorý si časom 20:39,72 min dokonca vytvoril nové sezónne maximum. Ako druhý prišiel do cieľa siedmy na 35 km na ME Michal Morvay. Za svojim oddielovým kolegom zaostal o zhruba trištvrte minúty.    

Najviac bodov pre svoj klub opäť získali medzi mužmi atléti AO TJ Slávia STU Bratislava (254 bodov). Na druhom mieste sa umiestnila banskobystrická Dukla a tretí skončili muži ŠK ŠOG Nitra. Medzi ženami sa najlepšie darilo atlétkam AO TJ Slávia STU (239). Druhé skončili ženy ŠK ŠOG Nitra a tretie miesto patrí atlétkam banskobystrickej Dukly.

Atletická liga v sezóne 2022 tak má ta sebou všetky 4 kolá základnej časti.

Muži

 1. AO TJ Slávia STU Bratislava: 1063 (pomocné body) / 32 (hlavné body)
 2. ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica: 620,5 / 28
 3. ŠK ŠOG Nitra: 472 / 22
 4. AC Stavbár Nitra: 424,5 / 18
 5. Naša atletika Bratislava: 400 / 17
 6. AK Slávia TU Košice: 336 / 12
 7. AK Slávia UK Bratislava: 323 / 11
 8. AŠK Slávia Trnava: 223 / 4

Ženy

 1. AO TJ Slávia STU Bratislava: 818,5 (pomocné body) / 26 (hlavné body)
 2. ŠK ŠOG Nitra: 841,5 / 24
 3. ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica: 662 / 22
 4. Slávia Trenčín o.z.: 466 / 14
 5. AK AŠK Slávia Trnava: 358 / 9
 6. AK Slávia TU Košice: 389 / 11
 7. AK Slávia UK Bratislava: 284,5 / 6

Všetky výsledky nájde TU.

(SAZ)

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk