Zmoknutá a veterná liga v Martine generálkou pred ME v Mníchove

Sedem slovenských reprezentantov, ktorí majú miestenku na európsky šampionát do Mníchova, sa predstavilo na treťom kole Atletickej ligy. Tá sa konala premiérovo na novej dráhe v Martine. V dobrej forme sa predviedla Viktória Forster, ktorá vyhrala hladkú stovku v podstate tréningovo za 11,75 s (+2,9 m/s) a prekážkovú za 13,30 s (+1,6 m/s).

Dve doplnkové disciplíny absolvoval Šimon Bujna. Najskôr si otestoval svoju rýchlosť na stovke a triumfoval za 10,52 s, hoci výkony šprintérov odfúkol silný vietor (+7,0 m/s). „Ten vietor síce bol silný, ale že by bol až taký silný? To sa mi naozaj nezdalo,“ skonštatoval Šimon Bujna, ktorý si na treťom kole Atletickej ligy otestoval hlavne svoju rýchlosť. „Ten čas je fajn bez ohľadu na vietor, takže si myslím, že tá rýchlosť tam stále je. Napriek tomu, že som si nebol v tom behu úplne istý. Pretože mám po tréningoch ešte tie zaďáky také chytené, takže som spokojný,“ poznamenal Bujna, ktorý na ME v Mníchove pobeží štvorstovku a je pripravený pomôcť aj štafete nielen k slovenskému rekordu, ale aj k vytúženému postupu do finále. Šimon Bujna potom vyhral v chladnom a daždivom počasí aj dvojstovku za 21.57 (+0,5 m/s). „Prvú polovicu som šiel tak, akoby som bežal klasicky dvojstovku a teda naplno. V tej druhej som už iba kontroloval pozíciu a teda prvé miesto a zisk bodov. Nemá to zmysel v takomto vetre a počasí to nejako preháňať. Takže to bolo skôr také kontrolované,“ doplnil zverenec trénera Radoslava Ivana, ktorého čaká záverečné ladenie a tréning štafetových odovzdávok. „Také dva tréningy tomu určite dáme,“ dodal Šimon Bujna.

Gabriela Gajanová

Štvorstovku si na domácej pôde zabehla Gabriela Gajanová a triumfovala v čase 55,75 s. Dvojitú porciu si v Martine pre zmenu naložil Patrik Dömötör. Najskôr odbehol prekážkoví štvorstovku za 53,02 s keď dobiehal druhý za Matejom Baluchom (52,45 s) a následne odbehol aj hladkú štvorstovku v čase 49,33 s. A teraz sa sústredí už iba na Mníchov, kde pobeží štafetu 4×400 m. „Je mi samozrejme ľúto, že ten individuálny štart na tých prekážkach sa nakoniec nepodaril. Ale chýbalo tam pár miest. No som samozrejme rád, že sme sa tam dostali aspoň v tej štafete a budem sa snažiť predviesť čo najlepší výkon,“ povedal Patrik Dömötör, ktorý si miestenku do štafety vypýtal najmä po skvelom výkone na majstrovstvách Slovenska. Na hladkej štvorstovke totiž poriadne ponaháňal aj Šimona Bujnu a zabehol so skvelý osobný rekord 46,82 s. Slovenská štvorstovková štafeta je v sezóne 2022 súčasťou takmer každého veľkého podujatia. Predstavila sa tento rok aj na halovom svetovom šampionáte v srbskom Belehrade a juniorská partia ju absolvovala na MS v kolumbijskom Cali. „Sledoval som ich a určite a na tých odovzdávkach ešte mohli niečo získať, ale mali to ťažké. Pretože tie rýchlejšie štafety, ktoré odovzdali skôr sa im tam dosť primotali a v tej rýchlosti sa ťažko mení smer,“ zhodnotil vystúpenie juniorskej štafety Dömötör. „Našim cieľom je zdolanie slovenského rekordu, ktorý sme zabehli na jar v Košiciach (3:05,72 min). Konkurencia bude skvelá, takže sa môžeme potiahnuť,“ dodal Patrik Dömötör.

Matej Baluch

Poslednú prekážkovú štvorstovku, v testovacom režime absolvoval pred mníchovských šampionátom si v Martine na lige zabehol aj Matej Baluch. „Som rád, že som sa tam dostal a veľmi sa na to všetko teším, na tú atmosféru. Bude to moja prvá seniorská Európa,“ skonštatoval Matej Baluch. Výkonom 50,21 s mu stále patrí najlepšie slovenské maximum, no to si bude chcieť uchmatnúť Martin Kučera. „On už pôjde na svoj štvrtý európsky šampionát takže je oveľa skúsenejší. Ale uvidíme, ako to dopadne,“ poznamenal Baluch. Prekážková štvorstovka je momentálne najsilnejšou slovenskou disciplínou. V Mníchove sa v nej predstavia dve ženy (Zapletalov a Ledecká) a dva a muži (Kučera a Baluch). „Mňa teší, že je teraz tá disciplína oveľa populárnejšia. Vidieť to aj vo svete a tie výkony aké tí najlepší predvádzajú a dokonca aj v juniorských kategóriách, tak to úžasné a je len dobre,“ zhodnotil Matej Baluch, ktorý je pripravený aj na štafetový štart. Prioritou je samozrejme v jeho prípade individuálny štart. „Do toho rozbehu dám absolútne všetko, pretože nemám dôvod sa šetriť. A uvidíme, čo sa stane potom,“ povedal Baluch. „Forma je, teda podľa tých časov aké behám na tréningoch. Tak verím, že to v Mníchove dobre dopadne,“ dodal Matej Baluch.

Veronika Kaňuchová

V Martine si formu otestovala aj kladivárka Veronika Kaňuchová, ktorá vyhrala výkonom 66,80 m. „Hodnotím to pozitívne, pretože tento posledný týždeň som mala veľmi náročný. Po troch ťažkých týždňoch v ktorých sme spravili takú krátku objemovku a tento týždeň bol prvý taký ľahší. Takže sa to postupne dáva do takého normálu a ešte sa len zotavujem,“ priznala Veronika Kaňuchová, ktorá bude v Mníchove jedinou slovenskou vrhačkou. „Myslím, že forma je na stúpajúcej krivke a verím, že to tak bude pokračovať až do dátumu kvalifikácie v Mníchove,“ poznamenala Kaňuchová, ktorej čas najdôležitejšieho štartu v sezóne vyhovuje. „Prvá skupina začne svoju kvalifikáciu o pol jednej a tá druhá následne o hodinu neskôr. A to je presne čas v ktorom zvyčajne trénujeme. Nie je to ani neskoro večer a ani skoro ráno. Takže také ideálne,“ dodala Veronika Kaňuchová, ktorá sa nezaujíma o svojej súperky. „Budem sa sústrediť iba na seba, pretože iba to ma môže dostať do finále. Ale súperky samozrejme poznám, stretávali sme sa počas celej sezóny,“ dodala Veronika Kaňuchová.

Zaujímavosťou je, že atlétom AO TJ Slávia STU Bratislava sa podarilo v Martine získať rekordný počet takmer 300 bodov. Druhá Dukla získala o polovicu bodov menej.

3. kolo Atletickej ligy muži

1.AO TJ Slávia STU Bratislava: 294,00

2.ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica: 124,00

3.AC Stavbár Nitra: 110,50

3. kolo Atletickej ligy ženy

1.AO TJ Slávia STU Bratislava: 234

2.ŠK ŠOG Nitra: 210,50

3.ŠK Dukla o.z. Banská Bystrica? 117

(SAZ)

Foto: SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk