Šesť stredných športových škôl na Slovenskú ponúka možnosť kombinovať športovú prípravu so vzdelaním, využite možnosť a študujte na niektorej z nich!

Chceš sa venovať atletike naplno a využívať kvalitné tréningové možnosti pod dohľadom skúsených trénerov? Neváhaj a prihlás sa na niektorú zo šiestich stredných športových škôl (SŠŠ) na Slovensku – v Bratislave, Trnave, Trenčíne, Nitre, Banskej Bystrici a Košiciach.

Stredné športové školy a ich predchodkyne (internátne športové školy, osemročné športové gymnáziá) patria už od 80. rokov 20. storočia k špičkovým vzdelávacím inštitúciám, kde sa výchovno-vzdelávací proces kombinuje so športovou prípravou talentovaných športovcov. Kráľovná športov, atletika, bola odjakživa ich neoddeliteľná súčasť.

V stredných športových školách rozvíjali svoju kariéru mnohí medailisti vrcholných podujatí, účastníci olympijských hier, majstrovstiev sveta či Európy. Napríklad v Košiciach pôsobil bronzový z MS 1997 na 110 m prekážok Igor Kováč či sestry JanaDana (dvakrát bronzová na halových ME v trojskoku) Velďákové, v Trenčíne juniorské exmajsterka Európy 1985 a halová vicemajsterka sveta 1987 na 800 m Gabriela Sedláková, víťaz EYOF 2003a dvojnásobný finalista ME na 800 m Jozef Repčík i bronzová výškarka z juniorských MS 1994 Lenka Řiháková, banskobystrické športové gymnázium absolvovala dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012, 2014) Martina Hrašnová (Danišová), bratislavské víťaz Svetovej univerziády 2013 na 400 m prekážok Martin Kučera i 4. z halových ME 2015 a 6. z halových MS 2016 Iveta Putalová, v Nitre študoval bronzový kladivár na MSJ 2006 a ME 2007 do 23 rokov, piaty na OH v Riu 2016 Marcel Lomnický a lanská svetová šestka na 400 m prekážok Emma Zapletalová, v Trnave strieborná z OH 2014 mládeže na prekážkarskej štvorstovke Michaela Pešková.

V súčasnosti je možné študovať na stredných športových školách až štyri odbory – športové gymnázium ponúka úplné stredné všeobecné vzdelanie s maturitou a osvedčenie trénera II. kvalifikačného stupňa, absolvent odboru športový manažment získa stredné odborné vzdelanie s maturitou a osvedčenie trénera III. kvalifikačného stupňa, v Trenčíne, Nitre a Košiciach je možné študovať i odbor „Digitálne služby v športe“ a k tomu získať aj III. trénerský kvalifikačný stupeň, nitrianska a košická škola ponúkajú aj odbor „Spracovanie dát v športe“ a tiež III. trénerský kvalifikačný stupeň.

V šiestich slovenských stredných športových školách študuje momentálne 252 nádejných atlétov, o ktorých sa stará 23 popredných slovenských trénerov (úväzky od 50 do 100 percent), zväčša všetci bývalí špičkoví atléti. V Košiciach pôsobia Jana Velďáková, Henrieta Rusnáková, Pavel Pankuch, v Trenčíne Soňa Klimáčková, Ivan Peťovský, Ľuboš Benko, v Nitre Katarína Adlerová, Martin Illéš, Peter Žňava, Roman Oravec, Tomáš Krajňák, v Banskej Bystrici Marek Vojník, Michal Škvarka, Ján Zmoray, Jozef Párička, v Bratislave Gabriela Hanuláová, Elena Révayová, Katarína Paláriková, Jozef Pelikán, Tomáš Zeman a v Trnave Eva Charfreitagová, Miriam Karperová a Lukáš Kotala.

Prihlášky na stredné športové školy podávajú žiaci 9. ročníka základných škôl do 8. apríla 2021.Termín prijímacích skúšok: 5. máj (1.termín) a 12. máj (2. termín)

ČO A KDE MÔŽETE ŠTUDOVAŤ?

Spojená škola Ostredková 10 Bratislava: odbor „Športové gymnázium“, odbor „Športový manažment“

Spojená škola Trnava (SŠŠ Jozefa Herdu): odbor „Športové gymnázium“

Stredná športová škola Trenčín: odbor „Športové gymnázium“, odbor „Športový manažment“, odbor „Digitálne služby v športe“

Stredná športová škola Nitra: odbor „Športové gymnázium“, odbor „Športový manažment“ odbor „Digitálne služby v športe“, odbor „Spracovanie dát v športe“

Stredná športová škola Banská Bystrica: odbor „Športové gymnázium“, odbor „Športový manažment“

Stredná športová škola Košice: odbor „Športové gymnázium, odbor „Športový manažment“, odbor „Digitálne služby v športe“, odbor „Spracovanie dát v športe“

 

ZNÁMI ATLÉTI – ABSOLVENTI STREDNÝCH ŠPORTOVÝCH ŠKÔL

BRATISLAVA: Iveta Putalová, Martin Kučera, Jozef Pelikán, Martin Kalafus, Andrea Sollárova, Andrej Benda, Roman Turčáni

TRNAVA: Michaela Peškova, Sylvia Šalgovičová, Maximilián Slezák, Ema Chovanová, Patrik Anda

NITRA: Marcel Lomnický, Tomáš Kružliak, Emma Zapletalová, Daniela Ledecká, Nikola Lomnická, Dušan Páleník, Róbert Löbb, Simona Takácsová,

TRENČÍN: Alica Javad (Checová), Zuzana Hlavoňová (Kováčiková), Lenka Řiháková, Monika Weigertová, Lucia Mokrášová, Jozef Repčík, Viliam Papšo Daniel Vanek, Martin Benák

BANSKÁ BYSTRICA: Martina Hrašnová, Ľudmila Melicherová, Monika Královenská, Veronika Kaňuchová, Peter Krčmárek, Dušan Majdán, Martin Tišťan, Matúš Janeček, Mária Gáliková, Tomáš Veszelka, Miriam Mašeková

KOŠICE: Igor Kováč, Dana Velďáková, Jana Velďáková, Milan Haborák, Marcel Matanin, Miriam Bobková

Ďalšie informácie o jednotlivých SŠŠ získate kliknutím na príslušný link:

Viac informácií o možnosti študovať na jednotlivých školách získate kliknutím na príslušný link:

SŠŠ BRATISLAVA: SŠŠ Bratislava

SŠŠ TRENČÍN: SŠŠ Trenčín

SŠŠ TRNAVA: SŠŠ Trnava

SŠŠ NITRA: SŠŠ Nitra

SŠŠ BANSKÁ BYSTRICA: SŠŠ Banská Bystrica

SŠŠ KOŠICE: SŠŠ KE-1 SŠŠ KE-2

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk