Sekcia behov SAZ na zasadnutí v Banskej Bystrici bilancovala rok 2021 a pripravovala plán na rok 2022

Témou zasadnutia bežeckej sekcie SAZ v Banskej Bystrici, na ktorom sa zúčastnilo 10 trénerov, bolo najmä hodnotenie výsledkov roku 2021 a diskutovala sa aj o plánoch na sezónu 2022. Hosťom stretnutia popredných slovenských koučov bol Dušan Valent, muž, ktorý doviedol v 90. rokoch a na začiatku nového milénia Róberta Štefka a Miroslava Vanka do európskej i svetovej špičky.

Na rokovaní sa zúčastnili Martin Illéš, Jozef Pelikán, Pavel Kováč, Pavel Slouka, Marek Vojník, Marcel Lopuchovský, Jozef Staník (aj v zastúpení Jána Križáka) a Sylvia Tureková. Ospravedlnili sa Štefan Mereš, Tomáš Benko, Vladimír Molčan, Róbert Janíček a Martin Pupiš, ktorý bol v čase rokovania sekcie na inšpekčnej ceste v dejisku MS 2022 v americkom Eugene.

Nový šéftréner pre behy na ovále Jozef Pelikán i staronový pre behy mimo oválu Pavel Kováč sa v úvode zasadnutia poďakovali odstupujúcemu Marcelovi Lopuchovskému za dlhoročnú prácu na čele sekcie behov na ovále.

Jozef Pelikán vyhodnotil štarty našich popredných bežcov na vrcholných podujatiach roka – vyzdvihol solídne účinkovanie Gabriely Gajanovej na OH v Tokiu, kde na 800 m dosiahla v rozbehoch svoje sezónne maximum a celkovo 18. čas, takisto dve 14. miesta (3000 m a 5000 m) Lízy Hazuchovej na juniorských ME v Tallinne i slovenské juniorské rekordy Michala Staníka na 10 km na ceste v talianskom Oderze i na M-SR v Bratislave.

V roku 2021 boli z bežcov rôznou formou podporovaní Gabriela Gajanová, Líza Hazuchová, Elena Dušková, Filip Revaj Revaj, Tomáš Janíček, Lucia Šišoláková, Tibor SahajdaMargaréta Bičanová.

Tréneri sa v debate zhodli, že podporovaní bežci by sa mali pripravovať pod dôslednejšou trénerskou kontrolou – najmä na sústredeniach a tréningových kempoch v zahraničí, takisto by ich financovanie malo byť podmienenou účasťou na reprezentačných akciách, domácich šampionátoch a pravidelným zasielaním informácií o príprave či zámeroch.

O výsledkoch našej elity v roku 2021 a plánoch na rok 2022 referovali priamo ich osobní tréneri, alebo tréneri v zastúpení. Martin Illéš informoval o zaradení bežcov do systému podpory zo strany SAZ (Top tím, ZPM), šéftréneri sekcie Jozef PelikánPavel Kováč dostali za úlohu aktualizovať zloženie reprezentačných tímov na rok 2022.

Kandidátmi pre účasť na vrcholných podujatiach v budúcom roku sú Gabriela Gajanová (MS v Eugene, ME v Mníchove), Tomáš Janíček (MSJ v Cali) a sekcia, vychádzajúc z predošlých limitov, keďže aktuálne ešte EA nezverejnila, považuje za adeptky štartu na ME do 18 rokov v Jeruzaleme Salayovú, MehagerovúIvančovú. Pavel Kováč informoval o preložení spoločných MS v behu do vrchu a v horskom behu v thajskom Čiang Mai až na november 2022. Zároveň odprezentoval systém bodovania a renkingu ITRA, návrh nominačných  kritérií i kandidátov účasti v Thajsku.

Bežecká sekcia SAZ plánuje otestovať 12 vybraných bežcov 23. a 24. novembra v Národnom športovom centre v Bratislave. Preberal sa aj aktuálny stav príprav na tohtoročné ME v krose v írskom Dubline 12. decembra. Nominačné kritéria splnila šestica vytrvalcov, štartovať bude maximálne päť, keďže Margaréta Bičanová (ženy do 23 rokov) je zranená. Juniorky Hazuchová, Michaličková, Šišoláková, junior StaníkDušková v kategórii do 23 rokov však ešte musia potvrdiť adekvátnu výkonnosť na domácom krosovom šampionáte v Dubnici nad Váhom 20. novembra. Sekcia však musí ešte požiadať VV SAZ o výnimku pre Hazuchovú, ktorá študuje od jesene v USA a na tamojších univerzitných krosoch sa jej celkom darí. O jej príprave v zámorí referoval kouč Marek Vojník.

JOZEF PELIKÁN, šéftréner bežeckej sekcie SAZ pre behy na ovále

PAVEL KOVÁČ, šéftréner bežeckej sekcie SAZ pre behy mimo oválu

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk