Anketa: Ako vidia Hrašnová, Tóth či Volko osud olympijských hier v Tokiu 2020? Budú v riadnom termíne alebo nie?

Budú Hry XXXII. olympiády v Tokiu v pôvodnom termíne od 24. júla do 9. augusta 2020? Alebo dôjde k ich posunu v dôsledku pandémie koronavírusu na neskorší termín? Vo svete športu silnejú hlasy, aby hry odložili na neskorší termín. Hovorí sa o 30-dňovom, 45-dňovom, jednoročnom i dvojročnom odklade. Zmenu termínu minulú nedeľu pripustil už aj šéf MOV Thomas Bach, ktorého už aj prezident Svetovej atletiky Sebastian Coe vyzval na odloženie OH 2020. Ako vidia osud tokijských hier poprední slovenskí atléti? Dočítate sa v ankete webu SAZ www.atletika.sk.

MATEJ TÓTH, olympijský víťaz 2016, majster sveta 2016 a dvojnásobný vicemajster Európy (2014, 2018) v chôdzi na 50 km:

„Podľa môjho názoru OH v Tokiu sa nebudú konať v pôvodnom termíne. S pribúdajúcimi dňami som o tom presvedčený čoraz viac. Pre mňa osobne by bolo najlepšie, ak by sa uskutočnili na jeseň, niekedy v októbri. Mal by som ešte dosť času splniť limit, a bol by ešte aj priestor na prípravu. Navyše, počasie by bolo pre vytrvalcov určite vhodnejšie ako v lete, a pritom termín by nebol veľmi vzdialený od pôvodného. Ak by olympiádu presunuli o rok, prípadne na obdobie ešte neskôr, z môjho pohľadu by bolo už asi nereálne, aby som na tokijských hrách štartoval. Olympiáda, šport a atletika je pre nás veľmi dôležitá, oveľa dôležitejšie je teraz pre ľudstvo poraziť vírus a vyrovnať sa s pandémiou. Držme si palce!“

MARTINA HRAŠNOVÁ, dvojnásobná vicemajsterka Európy (2012, 2014) a bronzová z MS 2009 v hode kladivom:

„V prípade, že by sa situácia začala zlepšovať, a koncom júla by už bolo možné bezpečne cestovať, bola by som rada, keby sa OH konali v plánovanom termíne. Zrejme by sme asi nedosahovali najlepšie možné výsledky, no boli by len odraz súčasnej komplikovanej situácie a pre fanúšikov aspoň spríjemnenie náročných časov. Ak by však riziko nákazy bolo stále veľké, a bolo by nutné hry odložiť, priklonila by som sa k presunu na rok 2021, prípadne až na obdobie po úplnom odznení nákazy, keď bude svet opäť fungovať normálne a bude mať chuť baviť sa športom.“

JÁN VOLKO, halový majster Európy 2019 a vicemajster Európy 2017 na 60 m, dvojnásobný slovenský Atlét roka (2017, 2019):

„Verím, že OH budú v pôvodnom termíne, aj keď začínam byť po posledných vyhláseniach jemne skeptický. To však neznamená, že sa na ne nepripravím najlepšie, ako budem vedieť. Ideálne by bolo, keby sa uskutočnili v tomto roku a bez posunu. Na budúci rok už naplánované halové MS i halové ME, v lete MS v Eugene a ak by k tomu pribudla aj olympiáda, to by sa už asi nedalo zvládnuť. Posun tokijských hier by narušil aj tohtoročné augustové ME v Paríži – ak sa vôbec uskutočnia…“

GABRIELA GAJANOVÁ, bronzová na ME 2016 do 18 rokov a juniorských ME 2017, líderka európskych tabuliek 2019 na 800 m v kategórii do 23 rokov:

„Snažím sa zostať aj v tejto neľahkej situácii stále pozitívne naladená a sústredím sa hlavne na to, čo viem nejako ovplyvniť – tréning a regenerácia. Čo sa bude diať s olympiádou, nie je v mojich rukách, no osobne by mi najviac vyhovovalo presunutie hier na rok 2021.“

MARCEL LOMNICKÝ, piaty na OH 2016, dvakrát ôsmy na MS (2013 a 2015) a dvakrát strieborný na Svetovej univerziáde (2011, 2013) v hode kladivom:

„Na OH sa pripravujem, ako keby sa uskutočnili v riadnom termíne. Myslím si, že budú v pôvodnom termíne od 24. júla, no možno bez divákov, a ja na ne budem pripravený na 110 percent. Ak však olympiádu zrušia, prežijem to. Venujem sa tomu, čo ma baví a napĺňa, a aj keby sme v tomto roku už nesúťažili, trénovať neprestanem. Všetkým teraz želám, aby ostali zdraví.“

MÁRIA KATERINKA CZAKOVÁ, piata na ME 2018 v chôdzi na 50 km a momentálne najlepšia slovenská chodkyňa:

„Samozrejme, bola by som veľmi rada, keby sa olympijské hry uskutočnili v riadnom termíne, avšak v situácii, aká momentálne panuje vo svete, si to neviem predstaviť. Osobne si myslím, že OH v roku 2020 sa neuskutočnia. Vo viacerých krajinách totiž športovci nemajú možnosť stopercentne trénovať, a ak by sa hry konali, bolo by to voči nim nefér. Ak by došlo k posunu hier, tak najlepšie na rok 2022, keďže teraz nik nevie, ako sa bude situácia vyvíjať, kedy budeme môcť plnohodnotne trénovať a cestovať bez obmedzení na sústredenia. Samozrejme, Svetová atletika by potom mala upraviť aj kvalifikačné pravidlá, lebo do renkingu sa počítajú len výsledky za posledných 18 mesiacov a hrozí, že v roku 2020 sa nebude súťažiť.“

MICHAL ŠKVARKA, tréner siedmej na Svetovej univerziáde 2019 a účastníčky MS 2019 v behu na 100 m prekážok Stanislavy Škvarkovej:

„Ideálne by bolo odložiť olympiádu na jeseň, čím by atléti získali ďalšie štyri mesiace na plnenie nominačných kritérií. Ak nie, tak potom by bolo vhodné usporiadať hry najneskôr o rok, keďže mnoho športovcov plánovalo ukončiť kariéru po Tokiu, no udržať formu ešte dva roky do 2022 by bolo u mnohých už asi nereálne.“

TOMÁŠ VESZELKA, strieborný na Armádnych svetových hrách 2019, šiesty na halových ME 2019 a ôsmy na ME 2018 v trojskoku:

„Čo sa týka OH, bol som skeptický a vyzerá to už aj reálne tak, že hry budú preložené. Na kedy, to zatiaľ ešte nik nevie. Myslím si však, že by bolo vhodné presunúť ich na budúci rok, pretože situácia ohľadne koronavírusu je v každom štáte iná, a usporiadať OH v takejto situácii by rozhodne nebolo v duchu férové, pričom fair play je aj motto hier. Z pohľadu verejného zdravia by konanie OH v júli 2020 mohlo veľmi ľahko vyvolať ďalšiu vlnu šírenia vírusu, proti ktorému teraz bojujeme, a to by bolo maximálne neetické a nezodpovedné. Tu už šport ide na druhú koľaj, oveľa dôležitejšie sú iné veci.“

MARCEL LOPUCHOVSKÝ, tréner štvrtej na halových ME 2015 a šiestej na halových MS 2016 na 400 m Ivety Putalovej:

„Olympijské hry sú obrovská a finančne nákladná akcia, ktorá sa pripravuje niekoľko rokov. Vzhľadom na to, čo sa však teraz deje vo svete, neviem si predstaviť, že by sa uskutočnili v riadnom termíne. Viem si predstaviť odklad na október, keď sa podľa štatistík pohybujú v Tokiu teploty od 22 do 24°C, čo sú podobné hodnoty ako na OH 2000 v Sydney, ktoré boli tiež na jeseň.“

DANIELA LEDECKÁ, piata na na Svetovej univerziáde 2019 a slovenská rekordérka na 400 m prekážok:

„Čo sa týka olympijských hier, myslím si, že v riadnom termíne sa neuskutočnia. Mne osobne by najviac vyhovovalo odložiť ich na záver tohto roka. Všetko však bude závisieť od vývoja situácie s koronavírusom…“

MICHAELA PEŠKOVÁ, strieborná medailistka z OH mládeže 2014 na 400 m prekážok:

„Podľa môjho názoru by sa olympijské hry mali presunúť na rok 2021. Športovci momentálne nemajú možnosti a podmienky na plnohodnotný tréning a ani na plnenie kvalifikačných kritérií. Situácia je naozaj veľmi komplikovaná.“

MATÚŠ BUBENÍK, strieborný na Svetovej univerziáde 2015 a piaty na halových ME 2017 v skoku do výšky:

„Môj názor je, že olympijské hry v roku 2020 nebudú, a ak k tomu MOV pristúpi, bude to správne rozhodnutie. Situácia vo svete naznačuje, že zavedené oparenia budú trvať dlhšiu dobu, a preto nie je reálne a ani potrebné tlačiť na to, aby sa tokijské hry uskutočnili za každú cenu. Mne osobne by sa páčilo, keby v roku 2021 zrušili MS v atletike, ME vo futbale i ďalšie podujatia a všetko by sa zakomponovalo do olympijských hier, ktoré by nadobudli ešte väčší význam.“

MONIKA WEIGERTOVÁ, účastníčka EH 2019 na 100 m, dvojnásobná účastníčka halových ME (2015, 2019) a momentálne najrýchlejšia Slovenka:

„Čo sa týka OH v Tokiu, myslím si, že v riadnom termíne od 24. júla do 9. augusta 2020 nebudú. Aby to bolo čo najférovejšie voči športovcom, olympijské hry by sa mali odložiť na rok 2021.“

MATEJ BALUCH, bronzový na juniorských ME 2019 na 400 m prekážok a víťaz mládežníckej kategórie v ankete Atlét roka 2019:

„Čo sa týka OH v Tokiu, nemyslím si že budú v riadnom termíne. Pre mňa, atléta z nastupujúcej generácie, je to nepoznaná situácia. Olympiáda je obrovské podujatie, neviem reálne posúdiť, čo by bolo lepšie – či odklad alebo presunutie na iný rok.“

MIROSLAV ÚRADNÍK, bronzový na Armádnych svetových hrách 2019 a účastník ME 2018 v chôdzi na 20 km:

„Mne osobne by vyhovovalo, ak by sa OH v Tokiu posunuli na koniec roka 2020. Veľmi som sa tešil, že zabojujem o moju prvú olympiádu. Verím, že situácia sa napokon upokojí, olympiáda sa uskutoční a ja o ňu úspešne zabojujem. Definitívu však vyriekne MOV a organizátorská krajina.“

RADOSLAV IVAN, tréner víťaza Svetovej univerziády 2013 na 400 m prekážok Martina Kučeru a semifinalistu halových ME 2019 na 60 m a Svetovej univerziády 2019 na 400 m Šimona Bujnu:

„Hovorím aj za mojich zverencov: myslíme si, že tokijské hry sa neuskutočnia v pôvodnom termíne, keďže veľa športovcov v súčasnej situácii nemá ako a kde trénovať a už vôbec nie plniť nominačné kritériá. Vzhľadom na to, čo sa teraz deje, by sme boli asi radšej za odloženie hier na budúci rok.“

MICHAL MORVAY, majster Slovenska 2019 v chôdzi na 50 km a nádejný účastník OH 2020:

„Osobne si myslím, že konanie olympiády v roku 2020 nebude možné. V súčasnej situácii je väčšina športovcov znevýhodnená, mnohí športovci nemôžu vôbec trénovať a rušia sa postupne všetky kvalifikačné súťaže. Ak by sa nejakým zázrakom hry v Tokiu uskutočnili v pôvodnom termíne, postavím sa niekde na štart kvalifikačných pretekov a urobím všetko, aby som sa na olympiádu dostal. Štart na OH je môj sen a jeho splneniu podriadim všetko, či už to bude v tomto roku alebo o rok či dva. Teraz treba veriť, že koronavírus spoločne porazíme. Všetkým športovcom želám veľa zdravia a verím, že sa uvidíme na olympijských hrách.“

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Najlepší slovenskí atléti a tréneri v ankete Atlét roka 2019 (zľava) Tomáš Veszelka, Martina Hrašnova, Ján Volko, Naďa Bendová, Róbert Kresťanko, Matej Baluch.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk