Rekordnými viac ako 800 pretekármi a novou traťou ULTRA HBS 50+ sa mohol pochváliť 11. ročník trailového podujatia Horský beh Smolník (HBS). „Ultranovinku“ v programe HBS dlhú 51,3 km a s prevýšením 2150 m zo Smolníka na chatu Volovec a späť vyhral Matej Haulík (Marathon BB Team/VegeRunners) časom 5:05:20. Zo žien sa najviac darilo Terézii Halajovej (newwave-multisport), ktorá celkovo dobehla desiata za 5:44:05.

Rekordnými viac ako 800 pretekármi a novou traťou ULTRA HBS 50+ sa mohol pochváliť 11. ročník trailového podujatia Horský beh Smolník (HBS). „Ultranovinka“ v programe HBS poriadne preverila fyzickú aj mentálnu odolnosť účastníkov a zároveň ponúkla možnosť odniesť si dva cenné ITRA body.

Na trať dlhú 51,3 km a s prevýšením 2150 m zo Smolníka na chatu Volovec a späť cez ikonické miesta ako Skalisko či Hekerová sa vydali bežci ešte za daždivého počasia. S technickými lesnými úsekmi, dlhými stúpaniami aj rýchlymi zbehmi sa v náročných podmienkach najlepšie popasoval Matej Haulík (Marathon BB Team/VegeRunners). Historicky prvý víťaz „päťdesiatky“ dosiahol čas 5:05:20 h, o viac ako 2 minúty lepší ako druhý v cieli Lukáš Pekár (Cergovrun, víťaz kategórie M40), tretí bol Matej Kachnic (Bežci VK) za 5:14:58.

„Bolo to krásne, ťažké, miestami až kruté – niekedy sme bežali po členky v blate, ale odmenou nám boli krásne výhľady. Bol som tu prvýkrát, prevýšenie a vzdialenosť je presne podľa môjho gusta a som rád, že sa mi to podarilo zvládnuť,“ tešil sa Matej Haulík, zatiaľ čo jeho bežecký sparing Lukáš Pekár doplnil: „Bežali sme s Matejom prakticky celý čas spolu, no v závere som dostal kŕče a musel som trochu spomaliť. Napriek tomu to bol výborný zážitok a skvele pripravená trať.“

Zo žien sa najviac darilo Terézii Halajovej (newwave-multisport), ktorá celkovo dobehla desiata v čase 5:44:05.

„Vízia pripraviť trať, ktorá by prilákala ultrabežcov, tu bola už dávno. My aj naši bežci sme dozreli do štádia podstúpiť túto výzvu. Robíme to s heslom bežci bežcom. Chceli sme, aby táto novinka bola taká, že vyrazí dych – a podľa ohlasov sa to podarilo,“ zhodnotil nový míľnik podujatia riaditeľ pretekov Tomi Kovaľ.

„Klasické“ preteky DLHÁ HBS (33,4 km/+1400 m) vyhrali Pavol Orolín (Sportovna/Tatragoat Slovakia) v čase 2:29:29 a Patrícia Lorková (Telocvicna-SNV) za 3:21:09. Veronika Kozáková z Active life team-u sa na KRÁTKEJ HBS (11 km/+470 m) postarala o ženský traťový rekord 58:20, medzi mužmi celkovo triumfoval Marek Pavličko (Elán Kežmarok) výkonom 51:05.

(TS HBS)

FOTO HBS/PETER KOVAĽ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Najčítanejšie články