Lomnický sa pripravuje vo vrhačskom raji už pod dohľadom exmajstra Európy Charfreitaga

Pred štyrmi rokmi si na olympijských hrách v Riu de Janeiro vybojoval výborné 5. miesto. V lete v Tokiu by ho chcel obhájiť. Aj preto sa po vyše troch rokoch vrátil k spolupráci s bývalým majstrom Európy z Barcelony 2010 Liborom Charfreitagom. Pod jeho dohľadom sa Marcel Lomnický momentálne pripravuje na sústredení v USA, kam sa spoločne vybrali už v polovici januára.

„Trénujeme v mestečku Chula Vista v Kalifornii, v ktorom sa nachádza centrum športovej prípravy olympionikov, paralympionikov USA – Elite Athlete Training Center. Našli sme skvelé podmienky na tréning. Hoci som pochodil kus sveta a už videl všeličo, nič lepšie ako v Chula Vista som pre vrhačov ešte nevidel. K dispozícii je až deväť kompletne vybavených sektorov s klietkami, k dispozícii máme všetky možné náčinia, od najľahších po najťažšie,“ pochvaľoval si 42-ročný Libor Charfreitag, ktorý v minulosti študoval na univerzite Southern Methodist v texaskom Dallase. „Hneď vedľa vrhačských sektorov je vynikajúco vybavená posilňovňa, no úplne najlepšie zo všetkého je počasie. Takmer každý deň je rovnaké, svieti nám slniečko, teplota je okolo 20 stupňov.“

Ako sme už spomenuli, spolupráca Lomnický – Charfreitag nie je žiadna novinka. Dvaja najlepší slovenskí kladivári v histórii si ju úspešne vyskúšali v roku 2016 a o dekádu mladšiemu Lomnickému priniesla dve piate priečky – na ME v Amsterdame aj na OH v Riu de Janeiro.

Po nich sa však rozišli, ale v dobrom. Charfreitag sa venoval svojmu biznisu, Lomnický sa pridal k poľskej kladivárskej skupine trénerky Jolanty Kumorowej, v ktorej sa dva a pol roka pripravoval so svetovou jednotkou Pawlom Fajdekom. Marcel sa od 4-násobného majstra sveta kadečomu podučil, ale na vrcholných podujatiach sa mu zďaleka nedarilo podľa predstáv. Jeho maximom bolo 10. miesto na európskom šampionáte v Berlíne 2018. Aj preto znova oslovil Charfreitaga so žiadosťou o pomoc a ten prikývol.

„Marcelova príprava na olympijský rok ide zatiaľ hladko, neriešime nijaké problémy,“ zdôraznil Libor. „Na tréningoch hádžeme s dvoma americkými kladivármi, takže príprava nie je jednotvárna, ale veľmi pohodová. Okrem toho sa v Chula Vista pripravuje aj ženská svetová rekordérka a olympijská víťazka Anita Wlodarczyková, ktorá sa však po operácii zameriava najmä na rehabilitáciu. Takisto tu trénuje jej krajanka Malwina Kopronová a ďalší americkí vrhači. Počuli sme, že na sústredenie sem má prísť aj olympijský šampión z Ria a vicemajster sveta z Dauhy vo vrhu guľou Ryan Crouser.“

Marcela Lomnického čaká prvé tohtoročné súťažné vystúpenie krátko po skončení kempu v Chula Vista. V 20. ročníku Európskeho pohára vo vrhoch v portugalskej Leirii bude 20.a  21. marca obhajovať 4. miesto z lanskej edície tohto podujatia v Šamoríne. Pred dvoma rokmi – tiež v Leirii – získal striebro. „Práve na čo najlepšie vystúpenie v Európskom pohári v Portugalsku sme sa zamerali v príprave v USA,“ podotkol Libor Charfreitag. Limit na olympijské hry v Tokiu má v mužskom kladive hodnotu 77,50 m, Lomnickému chýba ešte 35 cm.

GABRIEL BOGDÁNYI

CHARFREITAGOVE TOP ÚSPECHY
ZLATO na ME 2010
ZLATO na Kontinentálnom pohári 2010 (v drese Európy)
BRONZ na MS 2007
6. MIESTO na olympijských hrách 2004
7. MIESTO na ME 2002
8. MIESTO na olympijských hrách 2008
8. MIESTO na MS 2005

LOMNICKÉHO TOP ÚSPECHY
STRIEBRO na Svetovej univerziáde 2011 a 2013
BRONZ na juniorských MS 2006
BRONZ na ME 2007 do 23 rokov
5. MIESTO na olympijských hrách 2016
5. MIESTO na ME 2016
7. MIESO na ME 2014
8. MIESTO na MS 2013 a 2015

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk