Putalová vyhrala šesťstovku v Pliezhausene za 1:28,30, chcela však bežať ešte rýchlejšie

Finalistka halových MS i ME v behu na 400 m Iveta Putalová z banskobystrickej Dukly úspešne vstúpila do letnej atletickej sezóny, keď na 28. ročníku bežeckého mítingu v nemeckom Pliezhausene vyhrala súťaž na 600 m. Zverenka Marcela Lopuchovského si hneď v prvom štarte časom 1:28,30 min o 49 stotín zlepšila osobný rekord z minuloročného mítingu ISTAF v Berlíne, kde túto netypickú trať zvládla za 1:28,79 min. Druhá skončila v nedeľu Holanďanka Prinsenová so stratou 85 stotín.

„Iveta bežala od začiatku sama, rozbehla to veľmi odvážne, čo ocenil aj riaditeľ mítingu. Ona osobne je však sklamaná, túžila dosiahnuť ešte lepší čas. Myslím si, že pred budúcotýždňovou osemstovkou v Rehlingene to však pre ňu bola dobrá škola. Pozitívne je, že zdolala súperky, ktoré majú na tejto trati osobné maximá okolo 2:02 min. Žiaľ, po pretekoch cítila trochu úpon achilovky, preto napokon trojstovku v Pliezhausene nebežala. Dúfam, že to nebude nič vážne a o týždeň zúročí, čo natrénovala,“ informoval Marcel Lopuchovský.

Historické slovenské maximu 1:26,96 min na 600 m patrí od roku 2008 Lucii Hrivnák Klocovej. Putalová sa dostala na tretiu priečku historických tabuliek pred Jozefínu Čerchlanovú (1:28,7 v roku 1976). Okrem Hrivnák Klocovej bola lepšia ešte Alexandra Štuková, ktorá dosiahla v roku 2016 čas 1:27,92 min. Tridsaťročná Putalová cestovala do Pliezhausenu priamo zo sústredenia v čiernohorskom Bare.

(GB)

SLOVÁCI V PLIEZHAUSENE

Iveta Putalová – 600 m:  1. v II. behu 1:28,30, celkovo 1. miesto

Simona Malatnincová – 150 m: 5. v II. behu 19,03 (+0,5 m/s), celkovo 16. miesto (1. Marcela Pírková /ČR/ 17,29), 300 m: 300 m: 5. v II. behu 41,32, celkovo 10. Miesto (1. Patrycja Wyciszkiewiczová /Poľ./ 37,66)

Daniela Ledecká – 150 m: 1. v V. behu 18,26 (+0,4 m/s), celkovo 4. miesto (1. Marcela Pírková /ČR/ 17,29), 300 m prek.: 3. v III. behu 42,4, celkovo 3. Miesto (1. Djamila Böhmová /Nem./ 40,2)

Katarína Beľová – 3000 m: celkovo 12. miesto 10:10,33 (1. Moira Stewartová /CZE/ 9:27,37)