57. ročník P-T-S: Pokus Tsegayovej o rýchlu päťtisícku, Slováci o body v boji o účasť na MS a ME

Už len tri týždne zostávajú do 57. ročníka medzinárodného atletického mítingu P-T-S, ktorý sa pod organizačnou taktovkou Slovenského atletického zväzu (SAZ) uskutoční 9. júna 2022 opäť so strieborným štatútom seriálu World Athletics Continental Tour. Jeho dejiskom bude siedmykrát od obnovenia v roku 2016 športový komplex x-bionc® sphere v Šamoríne.

“Prípravy vrcholia. Je pravda, že sme uvažovali o zmene dejiska, keďže v šamorínskom dejisku budú po P-T-S futbalové zápasy, no napokon sem našli vhodné riešenie. Opäť chceme pripraviť kvalitné podujatie a zároveň primeranú konkurenciu pre našich atlétov, aby získali potrebné body v kvalifikácii na MS a ME. Péteeska sa v konkurencii svetových mítingov drží vysoko. V období pandémie v roku 2020 pri menšom počte pretekov bola dokonca na 18. priečke, väčšinou sa však pohybujeme okolo 50. miesta v bodovom hodnotení približne 1300 atletických podujatí. Radi by sme aj v tomto roku udržali kvalitnú úroveň i postavenie v rebríčku,” povedal na úvod štvrtkovej tlačovej konferencie v bratislavskom Dome športu prezident SAZ i organizačného výboru P-T-S Peter Korčok.

V programe P-T-S 2022 je 15 hlavných disciplín, z toho 7 mužských (100, 200, 400, 800, 400 m prekážok, žrď, oštep) a 8 ženských (100, 400, 800, 5000, 100 m prekážok, 400 m prekážok, diaľka, kladivo). Pripravený bude nielen hlavný aj národný program, ale Šamorín bude 9. júna žiť atletikou počas celého dňa vďaka celoslovenskému finále Detskej P-T-S a Štafetovému poháru SAZ pre všetky vekové kategórie.

“Prvýkrát v novodobej histórii sa míting uskutoční počas dvoch dní. Súťaž v kladive žien sa z technických príčin uskutoční už deň vopred 8. júna v Trnave. Po prvý raz po obnovení péteesky sa bude v Šamoríne skákať mužská žŕdka, ktorá bola za čias mítingu na bratislavských Pasienkoch vďaka svetovým rekordom Sergeja Bubku ikonickou disciplínou podujatia. Diaľka žien bude opäť Memoriálom Evy Šuranovej, pričom v tomto roku bude mať špeciálnu príchuť, keďže uplynie polstoročie od zisku jej bronzu na olympijských hrách v Mníchove 1972,” poznamenal Korčok.

Vrcholom mítingu by mal byť pokus 24-ročnej Etiópčanky Gudaf Tsegayovej o extrémne rýchlych 5000 m. Halová majsterka sveta 2022 a halová svetová rekordérka na 1500 m (3:53,09/2021) môže atakovať svoj osobný rekord 14:13,32 (2021), čo je 5. najlepší čas na svete v histórii. Svetový rekord v podaní jej krajanky Letesenbet Gideyovej má zo 7. 10. 2020 vo Valencii hodnotu 14:06,62 min.

“S návrhom Tsegayovej štartu prišiel manažér mítingu pán Juck. Predebatovali sme si naše možnosti a hľadali sme cestu, ako to celé zrealizovať vzhľadom na rozpočet podujatia. Našli sme riešenie, takže Etiópčanka by mala byť hviezdou nášho mítingu. Jej účasť bude zaujímavá pre divákov v hľadisku aj pri televíznych obrazovkách. Verím, že to pre všetkých bude jedinečný zážitok. Tsegayová chce vraj každý štart v tomto roku premeniť na víťazstvo. Je to výzva a boli by sme radi, keby to vyšlo a uvidíme rýchlu päťku. K dispozícii bude mať aj ďalšie krajanky,” podotkol viceprezident SAZ i organizačného výboru Ladislav Asványi.

Legendárne podujatie je každý rok pre slovenských atlétov šancou dosiahnuť v kvalitnej konkurencii hodnotné výkony na domácej pôde. Strieborný štatút WACT okrem iného znamená, že v každej disciplíne hlavného programu sa vypláca bonus od 1500 eur za prvé po 300 eur za šieste miesto.

“Disciplíny sme vyberali tak, aby mala naša špička v kvalitnej zahraničnej konkurencii šancu získať dôležité body do svetového rebríčka, ktorý je jednou z možností, ako sa kvalifikovať na vrcholy leta – júlové MS v Eugene a augustové ME v Mníchove. Z našich najlepších bude na 400 m prekážok štartovať Emma Zapletalová, ktorá bude môcť britskej rekordérke šamorínskeho štadióna Jessice Turnerovej odplatiť lanskú prehru. O dôležité body do renkingu budú bojovať šprintéri Ján Volko, Viktória Forster, prekážkarka Stanislava Škvarková, štyristovkári Šimon Bujna a Oliver Murcko. Predstaví sa aj dvojica prekážkárov na 400 m Daniela Ledecká a Martin Kučera, k nemu treba pripočítať aj Mateja Balucha s Patrikom Dömötörom. Žiaľ, naše kladivárske jednotky Marcel Lomnický a Martina Hrašnová nie sú úplne fit, ale zastúpiť by ich mohla Veronika Kaňuchová, ktorá je v renkingu aktuálne 35. a dobrý výkon by ju mohol posunúť do postupujúcej tridsaťdvojky,” priblížil slovenské vyhliadky na P-T-S šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Daniela Ledecká pobeží na P-T-S spolu s Emmou Zapletalovou 400 m prekážok. Letnú sezónu začala 15. 5. víťazstvom v 1. kole českej extraligy v Ostrave časom 56,83 s a piaty raz v kariére pokorila hranicu 57 sekúnd. “Chcela som dokázať, že mám na kvalitný výkon už na začiatku sezóny. Verím, že v takomto trende to bude pokračovať. V Šamoríne sa mi vždy bežalo dobre a na míting P-T-S sa ako vždy teším. Pokúsim sa k tomu pristúpiť rovnako, aby aj slovenskí diváci mali zážitok,” uviedla 25-ročná zverenka trénerka Kataríny Adlerovej.

V Ostrave sa darilo aj Martinovi Kučerovi, ktorý časom 50,22 s dosiahol svoj najlepší výkon od 8. júla 2016, keď vo finále na ME v Amsterdame finišoval siedmy za 49,82. “Preteky v Ostrave sa mi podarili. S trénerom Radoslavom Ivanom sme sa rozhodli, že to vyskúšame, keďže tréningové ukazovatele naznačovali, že by to mohlo byť dobré. V Ostrave je fantastický štadión, vždy som tam vedel bežať rýchlo. Dodalo mi to sebavedomie,” poznamenal 32-ročný Kučera po výbornom štarte do sezóny, v ktorej sa chce priblížiť k limitu na ME.

Organizátori zvrejenili aj prvé mená zahraničných súperov našej špičky. Ján Volko bude na 100 m súperiť aj s vicemajstrom Európy 2018 na stovke Reecom Prescodom. Dvojnásobný britský šampión je už v úvode sezóny v dobrej forme, v cyperskom Limassole vyhral 100 m za 10,25 a 200 m za 20,55. Jeho osobák na stovke, kde sa na MS 2017 dostal až do finále (7.), je skvelých 9,94 z mítingu v Birminghame 2018. (s vetrom má na konte aj 9,88!).Vlani sa na olympiáde v Tokiu kvalifikoval na stovke do semifinále.

Najlepší slovenský štvorstovkár Šimon Bujna by mal bežať s dvojnásobným štafetovým olympijským medailistom z Tokia 2021 Trevorom Stewartom, ktorý bol v rozbehu členom neskôr zlatého kvarteta USA na 4 x 400 m a v miešanej štafete na 4 x 400 m si vybojoval bronz. Stewart (os. rekord 44,25 z roku 2019) už začal letnú sezónu, v závere apríla skončil v Jacksonville na 400 m druhý (45,60) a takisto aj na 200 m v Gainesville (20,45).

Britka Jessica Turnerová utvorila vlani rekord šamorínskeho štadióna 54,89. Je minuloročná britská šampiónka, ktorej najväčší úspech je striebro z ME 2017 do 23 rokov. Na OH v Tokiu postúpila do semifinále, v ňom bola aj v roku 2019 na MS v Dauhe. Britkino osobné maximum je 54,77 sekundy. Emma Zapletalová, vlani na P-T-S druhá za Turnerovou, bude mať šancu na odvetu.

(LB)

FOTO JÁN LUKY a GETTY IMAGES FOR WORLD ATHLETICS

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk