Banskobystrický chodecký míting s bronzovým štatútom World Athletics Race Walking Tour, favorit na 10 km je Úradník

Park pod pamätníkom SNP bude v sobotu 7. mája už šiesty raz dejiskom medzinárodného Banskobystrického chodeckého mítingu, ktorý organizuje klub BCF Dukla. Na štarte hlavných pretekov mužov na 10 km, ktoré majú bronzový štatút seriálu World Athletics Race Walking Tour, bude aj Miroslav Úradník, ktorý má šancu na tretí triumf. Zverenec trénerov Ľuboša Machníka a Martina Pupiša zvíťazil v rokoch 2018 a 2019. Na štarte bude i víťaz premiérového ročníka Dominik Černý. V súťaži žien sa o prvenstvo „pobijú“ dvojnásobná slovenská šampiónka na 35 km Hana Burzalová s maďarskou reprezentantkou Anett Tormovou.

„Žiaľ, marcový skorý svetový šampionát družstiev v Ománe rozbil tradičnú jarnú chodeckú termínovku, na čo naše podujatie dosť doplatilo,“ vysvetľuje slabšiu zahraničnú účasť riaditeľ Banskobystrického chodeckého mítingu a chodecký šéftréner SAZ Roman Benčík. „Pôvodne sme uvažovali aj o pretekoch na 20 km, čomu sme prispôsobili aj dĺžku okruhu, ktorý sme predĺžili zo 490 m na rovný kilometer. Žiaľ, v čase banskobystrických pretekov sa uskutoční aj zvyčajne aprílový míting v portugalskom Rio Maior a národný šampionát na 35 km majú na budúci týždeň v sobotu v Opole Poliaci.“

Na Banskobystrickom chodeckom mítingu sa malo rozhodovať aj o slovenských ženských tituloch na 20 km, avšak vzhľadom na zložitú situáciu sa termín šampionátu presunul až na jeseň.

„Vzniknutá situácia nás mrzí, lebo preteky sú pripravené na špičkovej úrovni. Vzhľadom na bronzový štatút sme investovali viac financií – na požadované finančné bonusy, na zabezpečenie technického delegáta a medzinárodných rozhodcov,“ povzdychol si Roman Benčík. „Verím však, že Úradník a Burzalová využijú možnosť zašliapať kvalitné výkony a získať bonusové body do renkingu, aby sa prípadne mohli uchádzať na vrcholoch roka aj o štart na 20 km. Na tridsaťpäťke sú obaja tak vysoko, že by už z predpokladanej šesťdesiatky štartujúcich na MS nemali vypadnúť. Pre Černého bude desiatka test pred Opole, kde chce zabojovať tiež o účasť na MS, momentálne je v renkingu dve miesta za postupovou šesťdesiatkou.“

Na rozdiel od dospelých v mládežníckych kategóriách bude účasť výrazne bohatšia. Okrem slovenskej špičky (Kurucová, Devaldová, Hakulinová, J. Bátovský, Krestianko, Rosenbaum) budú súťažiť aj chodecké nádeje z Litvy.

Šiesty ročník Banskobystrického chodeckého mítingu sa začne v sobotu o 9.00 h slávnostným otvorením, hlavné súťaže na 10 a 5 km sa začnú o 9.10 h. Podujatie vyvrcholí o 11.45 h slávnostným odovzdávaním cien.

VÍŽAZI BANSKOBYSTRICKÉHO CHODECKÉHO MÍTINGU (2017 – 2021)

2021: 20 km Jelonek (Poľ.) a 10 km Shange (JAR) – 10 km Bonillová (Ekv.)

2020: 10 km Köpp (Nem.) – 10 km Madarászová (Maď.)

2019: 10 km Úradník (SR) – 10 km Pohlová Kučerová (ČR)

2018: 10 km Úradník (SR) – 10 km Madarászová (Maď.)

2017: 5 km D. Černý (SR) – 5 km Žárska (SR)

Texty k foto:

Miroslav Úradník skončil vlani druhý za Juhoafričanom Shangem, Hana Burzalová v cieli tohtoročnej Dudinskej päťdesiatky s priateľom Dominikom Černým, ona získala slovenský titul na 35 km, on bronz.

FOTO SAZ a MILAN ĎUROCH

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk