Pred 50 rokmi, 25. februára 1972, deklasoval Jozef Plachý súperov v Madison Square Garden na šampionáte USA

Napriek tomu, že košický rodák Jozef Plachý skončil s aktívnou činnosťou presne pred štyridsiatimi rokmi, má stále dosť dôvodov na niečo významné zo svojej kariéry spomínať či oslavovať. Jedno jubileum sa nájde aj v tomto roku: 25. februára uplynie presne polstoročie  od zisku titulu medzinárodného halového majstra USA v behu na 880 yardov (v prepočte 804,672 m) v slávnej newyorskej hale Madison Square Garden vynikajúcim časom 1:49,2 min. Na ilustráciu: najlepší európsky výkon histórie 1:48,8 min patrí Francúzovi Marcelovi Philippovi z roku 1977.

„V hale bolo vtedy vyše 20 000 divákov. Mnohí z nich fajčili, čo, samozrejme, atlétom neprospievalo. Bežalo sa na drevenej palubovke, pričom jeden okruh meral 160 yardov (1 yard je 0,9144 m – pozn. red.). V tretrách s malými klinčekmi som mal vloženú kovovú platničku, do ktorej boli zatočené. Počas behu sa však tak nahriala, že ma pálili chodidlá. Možno práve to ma hnalo dopredu, aby som bol čím skôr v cieli a mohol si ich vyzuť. Doteraz mám tieto tretry odložené,“ spomína so smiechom Jozef Plachý, Košičan s dvoma občianstvami – českým aj slovenským.

V chýrnej newyorskej hale okrem víťazného Plachého súperili o titul majstra USA aj strednotratiari z Austrálie, Kanady, Poľska a, samozrejme, americká elita. Zo šiestich bežcov v Plachého rozbehu postupoval do finále iba najrýchlejší. O titul sa potom bežalo pomerne neskoro – až o deviatej večer. A – Plachý vyhral! Dostal dokonca ponuky, aby ostal v USA a behal ako profík. Za podpis zmluvy mu núkali 40-tisíc dolárov. On však odmietol.

Po návrate domov si Plachý, ktorý v roku 1968 šokoval svet piatym miestom na OH v Mexiku vo veku 19 rokov, užil dosť slávy, lenže mu hrozil aj trest.

„Po skončení finále sa na mňa v Madison Square Garden vrhli americkí novinári, ja som do mikrofónov na ich otázky odpovedal na všetky strany. Ibaže medzi reportérmi bol aj človek z rozhlasovej stanice Hlas Ameriky, ktorej vysielanie sa v bývalom Československu rušilo – bolo zakázané. Moje vyjadrenia po pretekoch sa objavili aj vo vysielaní tejto stanice a štátne orgány začali vyšetrovanie. Našťastie, všetky otázky i moje odpovede súviseli iba s mojím newyorským behom, preto mi napokon dali doma pokoj,“ spomína na udalosti spred 50 rokov Jozef Plachý, víťaz osemstovky na medzikontinentálnom stretnutí Európa – Amerika, vicemajster Európy 1969 a halový majster Európy 1972 tiež na 800 m.

V roku 1972 už Plachého v Amerike len tak niečo neprekvapilo. Veď vtedy absolvoval už svoje štvrté turné po USA v mestách od Atlantického po Tichý oceán. Za premiérovú cestu do zámoria však vďačí legendárnej športovej gymnastke, 7-násobnej olympijskej víťazke Věre Čáslavskej a strednotratiarovi Josefovi Odložilovi, striebornému na OH 1964 v Tokiu na 1500 m. Ich sobáš priamo na OH v Mexiku sledovali na televíznych obrazovkách milióny ľudí na celom svete. Slávny športový pár sa na turné do USA dostal krátko po mexickej olympiáde a spolu s ním dostal túto možnosť i 20-ročný mladík, ktorého si však v tom čase všímal málokto.

Košičan si to však vynahradil v ďalších rokoch, keď za Atlantik letel buď sám alebo v sprievode kouča Jana Lišku. Celková bilancia Plachého halových zápolení v USA bol naozaj výborná: z 35 štartov 15 víťazných, pričom ani raz neskončil horšie ako tretí!

Plachý sa dodnes netají tým, že pri vstupe do Madison Square Garden či podobných hál v USA mu spočiatku vždy vyrazilo dych. Napriek tomu, že s atletikou už v tom čase kadečo zažil, vždy to bolo iba na otvorených štadiónoch. V takých halách nikdy predtým nesúťažil. Veľavravný je i pohľad na dobové fotografie z Plachého prípravy na americké turné: z Východoslovenských železiarní mu priniesli vyradený gumový pás, položili ho na sneh na štadióne košickej Lokomotívy a pod dohľadom trénera Jana Lišku sa takto chystal na duely s najlepšími Američanmi…

VLADIMÍR MEZENCEV

Text k foto:

Cena pre medzinárodného halového majstra USA bola pomerne skromná. Malý postriebrený tanierik s textom a medaila.

FOTO KORZÁR/JUDITA ČERMÁKOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk