Pandémia zasiahla aj MMM, 97. ročník len v obmedzenom režime v dvoch disciplínach

Deväťdesiaty siedmy ročník Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach sa uskutoční, avšak v úspornom formáte. Vzhľadom na rôzne reštrikčné opatrenia a obmedzenia sa bude súťažiť len v dvoch disciplínach z pôvodnej širokej ponuky. V sobotu 3. októbra sa pobeží minimaratón a v nedeľu 4. októbra hlavná disciplína maratón, ktorý bude zároveň slovenským šampionátom a ďalším dielom bežeckého pohára SAZ 2020. Počet štartujúcich v oboch behoch je obmedzený na 1000 bežcov.

„Aby sme sa vmestili do povolenej tisícky, v maratóne budeme musieť odmietnuť približne 450 prihlásených,“ informoval riaditeľ MMM Branislav Koniar. „Selektovať budeme podľa viacerých kritérií. Uprednostníme napríklad účastníkov majstrovstiev Slovenska i členov Diamantového klubu MMM. Redukovať budeme zahraničných hobby bežcov z epidemiologicky červených krajín. V minimaratóne vyberieme tisícku podľa termínu podania prihlášky. Chceme sa zachovať voči bežcom v tejto neľahkej situácii čestne – tým, ktorí nebudú mať šťastie a nevmestia sa do kvóty, ponúkneme vrátenie štartovného alebo presun na ďalší ročník. Tieto rozhodnutia patria medzi najťažšie, ktoré sme museli v novodobej histórii MMM prijímať. Veríme, že bežci, partneri, podporovatelia a fanúšikovia pochopia naše kroky a naďalej nám zachovajú svoju priazeň. Všetkým, ktorým sme týmto rozhodnutím spôsobili zármutok alebo akýmkoľvek spôsobom zmarili jeho plány, sny či túžby, sa hlboko ospravedlňujeme. Nebolo však inej legitímnej cesty a ďalej čakať sme už skutočne nemohli.“    

Organizátori desaťttisícových bežeckých podujatí ako MMM či ČSOB Bratislava Marathon to nemajú jednoduché. Nariadenia sa neustále menia, reagovať na ne je neraz zložité. Navyše, mnohé organizačné záležitosti musia riešiť s predstihom, nie je možné zrealizovať ich zo dňa na deň.

„Všetko je veľmi komplikované, pravidlá sa menia. Čo platilo večer, ráno už neplatí. Pripravili sme aj spolu s kolegami z iných podujatí kvalitné riešenia, ako vyhovieť rôznym požiadavkám hygienikov a epidemiológov, ktorí ich ocenili, ale, žiaľ, nemáme nijakú záruku, že nás nebudú za niečo sankcionovať. Nik nie je ochotný dať na papier povolenie, že za takých či onakých okolností môžeme podujatie zorganizovať. Platia len všeobecné podmienky, veľa vecí v oblasti športových podujatí je nevyjasnených,“ pripomenul šéf košického maratónu.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu a rôzne komplikácie (napríklad s dopravou a rôznymi pravidlami pre vstup do krajiny) tentoraz na MMM nepobežia africkí bežci. Košičania pozvali len Európanov. „Ani v tomto prípade to však nie je jednoduché, lebo v rôznych krajinách platia rôzne predpisy, ktoré sa, navyše, stále menia. Je to taký paragrafový guláš,“ podotkol Koniar.

Podľa jeho slov by sa na štart mohli postaviť okrem slovenskej špičky (Tibor Sahajda, Marek Hladík, Gabriel Švajda) kvalitní vytrvalci z Belgicka, Poľska, Česka, Ukrajiny, Bieloruska a Lotyšska s výkonnosťou medzi 2:11 – 2:16 h.

„V súťaži žien sa črtal štart nemeckej šampiónky spred troch rokov Kathariny Steinruckovej-Heinigovej, dcéry bronzovej z OH 1988 a MS 1991, víťazky prestížnych maratónov v Tokiu, Berlíne a Londýne Katrin Dörreovej-Heinigovej, napokon však uprednostnila MS v polmaratóne 17. októbra v poľskej Gdynii,“ informoval riaditeľ MMM. „Na štart sa však postavia ukrajinské vytrvalkyne s osobákmi pod 2:30 a Japonka Miharu Šimokadová, ktorá má na konte výkon 2:27:54. Žiaľ, na rozdiel od dráhovej atletickej sezóny koronakríza úplne zničila celý maratónsky rok. Od 23. februára v Seville sa nikde nebežali preteky so strieborným štatútom Svetovej atletiky aký má náš MMM.“

Prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina zdôraznil, že ani na chvíľu nepripustili možnosť, aby sa kontinuita najstaršieho maratónu v Európe prerušila. V úsilí zorganizovať 97. ročník MMM sa Koniar a spol. môžu spoľahnúť na mesto Košice (zastupiteľstvo schválilo pre MMM dotáciu 100-tisíc eur), Košický samosprávny kraj i podporu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Samozrejme, tradičný partner MMM je U. S. Steel Košice a novým generálnym partnerom sa stala stávková spoločnosť Niké.

„Pomoc prišla v pravú chvíľu, keď slovenský šport opúšťajú sily a topí sa v existenčných problémoch. O to väčšia je naša vďaka. Verím, že partnerom ponúkneme v tejto ťažkej dobe projekt, ktorý ma atribúty súdržnosti a nezlomnosti,“ vyhlásil Branislav Koniar.

Odhodlanie zorganizovať MMM aj napriek ťažkým podmienkam ocenil prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. „Ďakujem Braňovi Koniarovi i celému jeho tímu, že sa snažia zachovať kontinuitu najstaršieho európskeho maratónu, je to veľmi dôležité. Teší ma i to, že sa im v týchto pre šport zložitých časoch podarilo nájsť dôležitého partnera. Atletický zväz v spolupráci s organizátormi sa snaží zachrániť čo najviac podujatí.“

Košičania si v tomto roku pripomenú viacero jubileí spojených s MMM – uplynie 60 rokov od odhalenia Sochy maratónca z dielne Arpáda Račka, 50 rokov od štartu Austrálčana Dereka Claytona v Košiciach (skončil piaty), prvého muža, ktorý v maratóne pokoril hranicu 2:10 h, a takisto 30 rokov od prvého štartu hendikepovaných športovcov na MMM. Prvý víťaz-vozíčkar v roku 1990 bol Miroslav Klečka z Brna. Záštitu nad 97. ročníkom MMM prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Branislav Koniar pripomenul, že v ére samostatnosti od roku 1993 sa ani raz nestalo, aby nad podujatím nemala patronát hlava štátu.

(GB)

ILUSTRAČNÉ FOTO SITA/MAREK LUKÁČ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk