OH v Tokiu budú 23. júla až 8. augusta 2021, atletické MS v Eugene presunú asi na rok 2022

Medzinárodný olympijský výbor (MOV) a organizátori Hier XXXII. olympiády v Tokiu sa dohodli na novom termíne najväčšieho športového podujatia na svete, ktoré pre celosvetovú pandémiu koronavírusu museli preložiť o rok. Nový termín hier je 23. júl až 8. august 2021.
V porovnaní s pôvodným dátumom v roku 2020 (24. 7. – 9. 8.) došlo len k jednodňovému posunu.

Rozhodnutie o novom termíne OH 2020 podporili všetky relevantné medzinárodné športové federácie a takisto aj všetky národné olympijské výbory. Na novom termíne sa zhodli prezident MOV Thomas Bach, prezident organizačného výboru Tokio 2020 Joširo Mori, guvernérka Tokia Juriko Koikeová. V nadväznosti na OH sa potom uskutočnia v japonskej metropole aj paralympijské hry, ich nový termín je 24. 8. – 5. 9. 2021.

„Ďakujem všetkým za jednomyseľnú podporu, za skvelé partnerstvo a príkladný prístup ku konzultáciám. Veľká vďaka patrí komisii športovcov MOV, s ktorou sme v neustálom kontakte. Som presvedčený, že v spolupráci s Organizačným výborom OH Tokio 2020, tokijskou metropolitnou vládou a japonskou vládou zvládneme túto bezprecedentnú výzvu. Ľudstvo sa v súčasnosti nachádza v tmavom tuneli, no verím, že olympijské hry Tokio 2020 môžu byť svetlom na jeho konci,“ vyhlásil prezident MOV Thomas Bach.

“Pre všetkých je dobré, že po rozhodnutí o posunutí OH na rok 2021 sa MOV veľmi rýchlo dohodol s medzinárodnými federáciami a aj partnermi na presnom termíne. Z hľadiska prípravy športovcov a možností usporiadať kvalifikačné podujatia na hry je letné obdobie najvhodnejší termín pre tokijské OH. jednoročný posun je férový pre všetkých,” skonštatoval prezident Slovenského atletického zväzu a viceprezident Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Peter Korčok. “Verím, že sa naši športovci s novou situáciou vyrovnajú. Vyjdeme im maximálne v ústrety, a vynasnažíme sa, aby sa na olympiádu nominovalo čo najviac atlétov, a aby sa na ňu čo najlepšie pripravili… Posunutie olympiády na obdobie termínu konania EYOF v Banskej Bystrici (25. 7. – 31. 7. 2021) bude znamenať automaticky aj zmenu dátumu najväčšieho európskeho multišportového mládežníckeho podujatia.”

„Som veľmi rád, že poznáme nový termín hier. Prinesie to pokoj. Istota termínu nám veľmi uľahčí prípravy, ktoré musíme, pochopiteľne, prispôsobiť novej situácii. Prekvapilo ma len to, že rozhodnutie bolo prijaté takto rýchlo, lebo ešte minulý týždeň MOV deklaroval, že nový termín by mal byť známy v časovom horizonte troch až štyroch týždňov. Keď došlo k takémuto urýchleniu celého procesu, zrejme boli veľký tlak na stanovenie termínu najmä zo strany medzinárodných športových federácií a televíznych spoločností, ktoré zakúpili vysielacie práva. Všetci potrebovali istotu, aby sa podľa nového termínu mohli zariadiť,“ reagoval v oficiálnom vyhlásení na stanovenie budúcoročného dátumu konania OH v Tokiu prezident Slovenského olympijského a športového výboru Anton Siekel.

Vzhľadom na termín OH 2021 bude musieť Svetová atletika (SA) nájsť nový dátum pre MS 2021, ktoré sa mali uskutočniť od 6. do 15. augusta 2021 v americkom Eugene. Podľa oficiálneho vyhlásenia SA už rokujú s organizátormi na preložení šampionátu na rok 2022. Problém je však v tom, že v rovnakom roku sú naplánované aj Hry Commonwelathu v anglickom Birminghame (27. 7. – 7. 8. 2022) a tiež multišportové ME a v rámci nich aj atletika od 11. do 21. augusta 2022 v Mníchove. “O zladení termínov už diskutujeme,” uvádza sa vo vyhlásení Svetovej atletiky.

(GB)

FOTO SITA/AP a PETER RUSKO

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk