Obhajca zlata Matej Tóth sa v poslednej päťdesiatke na OH rozlúči s kariérou. “Akákoľvek medaila bude obrovský úspech”

Slovenský atlét ešte nikdy v histórii neobhajoval olympijské zlato. Víťaz chodeckej dvadsiatky zo Soulu 1988 Jozef Pribilinec už do Barcelony 1992 necestoval a tak šanca zabojovať znova o prvenstvo na najvýznamnejšom športovom podujatí sa ako prvému naskytne v piatok o 5.30 h miestneho času v Sappore Matejovi Tóthovi v chôdzi na 50 km.

Bude to rozlúčková päťdesiatka. Najdlhšia vytrvalecká disciplína olympijských hier v ich programe končí. Po 89 rokoch. V Paríži 2024 ju nahradia preteky na 35 km. K premiérovému víťazovi z Los Angeles 1932, Britovi Tommymu Greenovi, odvtedy pribudlo ďalších 16, pričom Robert Korzeniowski sa z titulu tešil trikrát za sebou (1996 – 2004). Poliak je jediný úspešný – dokonca dvojnásobný – obhajca.

Kto získa v Sappore, kam na jeseň 2019 preložili tokijské chodecké súťaže, jubilejné dvadsiate päťdesiatkárske zlato? Odpoveď spoznáme v piatok medzi deviatou a pol desiatou japonského času, keď bude na Slovensku ešte hlboká noc.

Na rozdiel od Ria 2016, keď bol okruh najväčších favoritov jasný (Tóth, Diniz, Tallent, Heffernan), teraz je všetko otvorené. Posledná významná globálna päťdesiatka sa išla na MS 2019 v Dauhe a aj to vo veľmi neštandardných podmienkach. Navyše, svetový šampión Jusuke Suzuki, ktorého považovali experti za hlavného adepta na zlato, neštartuje. Necítil sa vo forme a radšej prepustil miesto v olympijskom tíme ďalšiemu z plejády výborných Japoncov Hajatovi Kacukimu. Ani v preview na webe Svetovej atletiky nedokázali ukázať jednoznačne prstom – tak toto je favorit, toto sú favoriti!

„Veru, ani  ja by som teraz nedokázal určiť troch či štyroch ľudí, z ktorých môže vzísť víťaz. Napočítal by som ich minimálne desať,“ vraví obhajca zlata Matej Tóth, ktorý v Sappore plánuje v 38 rokoch rozlúčku so športovou kariérou.

Práve on bol v Riu 2016 najväčší favorit, na štart nastupoval ako úradujúci svetový šampión z Pekingu 2015, kde súperov totálne rozdrvil. Teraz je v trochu inej pozícii: patri do širšieho okruhu adeptov na popredné umiestenie, ale favorit nie je zďaleka najväčší.

„Uvedomujem si, že patrím k favoritom – navyše viem, aké sú očakávania na Slovensku – ale sám seba vôbec nevnímam ako top favorita. Teoreticky môžem opäť vyhrať, ale môže sa stať, že predvediem dobrý výkon a skončím bez medaily. V hre je aj najhoršia možnosť: nesadne mi deň a vtedy môže byť päťdesiatka v ťažkých podmienkach veľmi náročná,“ upozorňuje slovenský Športovec roka 2016. „Fyzicky som pripravený veľmi dobre. Cítim sa v pohode i vo forme, ale v porovnaní s Riom som opatrnejší. Možno aj pre podmienky, ktoré nás čakajú, možno aj preto, lebo moja výkonnosť predsa len už nie je na úrovni rokov 2014 – 2016, čo bol vrchol mojej kariéry.“

Hlavný favorit teda nie je, ale kto tvorí širší okruh medailových adeptov? Určite doň patrí majster sveta 2017, trojnásobný majster Európy a svetový rekordér Yohann Diniz. Aj on, podobne ako Matej Tóth, v Sappore ukončí kariéru. Už 43-ročnému (!) Francúzovi chýba v zbierke jediná medaila – olympijská. V akej je forme, nik netuší. Na rozdiel od Tótha od MS 2019 v Dauhe, kde obaja preteky nedokončili, žiadnu päťdesiatku neabsolvoval. Matej áno: vlani v októbri zašliapal v Dudinciach svetový výkon roka 2020 – 3:41:15.

V domácom prostredí budú silní Japonci na čele s lídrom tohtoročných svetových tabuliek (3:38:42) Satošim Maruom. Experti dávajú veľké šance na úspech i bronzovému z MS 2019 a štvrtému z Ria 2016 Evanovi Dunfeemu. Tridsaťjedenročný Kanaďan zašliapal 12. júna skvelých 10 000 m na ovále za 38:39,72 min, no 50 km išiel naposledy tiež pred dvoma rokmi na MS. Podceniť nemožno ani 45-ročného Portugalčana Joaa Vieiru, ktorý v extrémnej nočnej päťdesiatke na svetovom šampionáte v Dauhe získal striebro. Takisto pozor na čínske trio Luo Ja-tung (5. na MS 2019), Wang Čchin, Pien Tchung-ta a na svoju šancu presadiť sa na globálnom fóre čakajú majster Európy 2018 Marian Zakaľnickyj z Ukrajiny, víťaz Dudinskej päťdesiatky 2017 a 2019 Nór Havard Haukenes, Andrés Chocho z Ekvádoru i ďalší minimálne piati poprední chodci.

Na prvý pohľad sa zdá, že rozlúčková olympijská päťdesiatka bude súbojom generácií – mladí verzus starí. Kto uspeje? Podľa Mateja Tótha vek nebude v Sappore rozhodovať. „Každý pretekár má svoje silnejšie i slabé stránky a je jedno, či je dvadsiatnik alebo veterán,“ myslí si najúspešnejší slovenský chodec v histórii.

Klimatické podmienky – horúčava znásobená vysokou vlhkosťou vzduchu – plus časový posun však budú nepochybne vážny faktor a na prvý pohľad by mohli pomôcť ázijským chodcom, Japoncom a Číňanom.

„V takomto prípade mali pretekári z usporiadateľskej krajiny vždy výhodu. Myslím, že hlavne pre Japoncov nebude zanedbateľná. Cítiť to aj teraz tesne pred pretekmi. Všetky prípravy sú už v Sappore v oficiálnom hoteli v izolácii, fungujeme v obmedzených podmienkach, no oni sú ešte niekde doma bez vplyvu reštrikcií,“ upozorňuje Matej Tóth.

Aj on však už dokázal, že ani klíma juhovýchodnej Ázie nemusí byť prekážka na ceste k úspechu. Na MS 2015 v Pekingu suverénne vyhral, súperom nedal najmenšiu šancu.

„Áno, sapporské podmienky sú porovnateľné s pekinskými, možno sú o trochu ťažšie. V porovnaní s majstrovstvami sveta v Dauhe sú však priam ideálne.“

Matej Tóth naposledy súťažil v závere marca v Dudinciach, kde zašliapal solídnu dvadsiatku (1:22:14). Potom mal v pláne ešte preteky na kratších tratiach, ale pre drobné zranenie ich vypustil z programu – neriskoval. Natíska sa otázka, či cíti hlad po pretekoch…

„Úplnú psychickú pohodu stále len hľadám, takisto pocit, že sa teším na preteky,“ priznáva úprimne Matej. „Azda to tesne pred pretekmi príde. Verím, že mi pomôže aj skutočnosť, že do toho idem poslednýkrát.“

Posledný súboj o olympijské medaily v chôdzi na 50 km sa na dvojkilometrovom okruhu v sapporskom parku Odori začne v piatok šiesteho augusta už o pol šiestej ráno – na Slovensku bude ešte štvrtok 22.30 h. Pre Tótha však skorý štart nie je problém.

„Od prvého dňa pobytu v Japonsku sa na to chystáme, vstávam medzi štvrtou a piatou, takže ani piatkový budíček o 2.30 h by nemal byť problém,“ tvrdí zverenec Mateja Spišiaka. „Celkovo som ranné vtáča, preto nepochybujem, že o 5.30 budem ako rybička. Spávať chodím okolo desiatej a toto už veľmi posúvať nebudem. Aj tak by som skôr nezaspal…“

Hoci chodecký okruh v parku Odori majú Slováci len asi kilometer od hotela, vyskúšať si ho pre pandemické opatrenia nemohli. Trénujú len na len 900-metrovom okruhu v okolí štadióna, prípadne môžu využiť 400 metrov po vonkajšej strane rýchlokorčuliarskeho oválu štadióna Makomanai Sekisui Heim, kde sa v roku 1972 uskutočnil otvárací i záverečný ceremoniál ZOH v Sappore, ktoré sa zapísali do histórie slovenského športu triumfom krasokorčuliara Ondreja Nepelu..

„Fyzicky som súťažný okruh nevidel, preto som zvedavý, čo naň povie Miro Úradník po štvrtkovej dvadsiatke. Keď sme si ho však prezerali pozerali na mapách a cez Google Street  View, vyzerá celkom dobre. Priamo v parku sa pôjde len 100 metrov, zvyšok na ulici obkolesenej vysokými budovami. Výhoda je, že ulica sa tiahne zo severu na juh, takže väčšina okruhu by mal byť chránená pred východným slnkom,“ odhaduje Tóth.

Od päťdesiatkárskej premiéry v Dudinciach v roku 2009 absolvoval Matej Tóth 15 chodeckých maratónov. Skúseností má ako maku. Čo bude podľa neho kľúčové pre úspech v náročných sapporských podmienkach? „Správne si rozložiť sily, nájsť si vlastné správne tempo na hrane svojich možností a, samozrejme, dobre sa občerstvovať a využiť všetky možnosti na schladenie organizmu,“ vyratúva. On je rozhodnutý šliapať najmä podľa svojich pocitov a počúvať svoje telo. „Pretekať sa a ´hecovať´ sa začnem až v závere, kde bude potrebné bojovať minimálne tak urputne ako v Riu. Uvidíme, čo to prinesie.“

Tokijská olympiáda s chodeckými súťažami v Sappore bude Matejova piata. Nik zo slovenských atlétov v celej histórii nemá na konte viac štartov pod piatimi kruhmi. Po 32. a 26. mieste na 20 km na prvých dvoch OH prišli úspešné päťdesiatky – v Londýne 2012 skončil piaty, v Riu de Janeiro 2016 hrali na počesť jeho triumfu slovenskú hymnu. Kde bude deliaca čiara medzi úspechom a neúspechom v Sappore 2021?

„Akákoľvek medaila bude obrovský úspech. Avšak nepredbiehajme. Uvidíme, ako sa budem cítiť v pretekoch, aké výkony podajú súperi. Nie je vylúčené, že aj horšie umiestenie budem nakoniec hodnotiť ako úspešné. Ako rýchlo sa pôjde, ťažko tipovať. Myslím si však, že medaily sa budú rozdeľovať za časy niekde medzi 3:40 až 3:45 h,“ odhadoval Matej Tóth.

Šestnásta päťdesiatka v živote bude jeho rozlúčková s chodeckými okruhmi i mimoriadne úspešnou, vyše štvrťstoročia trvajúcou atletickou kariérou. Posledný raz sa postaví na štart, posledný raz zažije predsúťažné napätie, posledný raz ho budú po pretekoch spovedať médiá. Mnohé veci, ktoré zažil v tomto roku, sa už nezopakujú. Udiali sa poslednýkrát a súviseli vyslovene s jeho chodeckou kariérou. V Sappore dá za ňou bodku. Naozaj? „Momentálne som stopercentne presvedčený, že končím. Neviem si predstaviť absolútne nič, čo by to zmenilo,“ vraví rezolútne.

Ešte však má pred sebou poslednú misiu – piatkovú piatu olympijskú.

„Koncentrujem sa len na sapporské preteky. Nostalgia príde až po nich. Možno práve poznanie, že šliapem posledný raz, mi v závere, keď toho má človek už plné zuby, pomôže. Poviem si: takto trpím poslednýkrát a zmobilizujem posledné rezervy môjho tela…“

Tak veľa šťastia v Saporre, chodecký kráľ Matej!

MATEJ TÓTH NA OLYMPIJSKÝCH HRÁCH

Atény 2004 – 32. v chôdzi na 20 km (1:28:49)

Peking 2008 – 26. v chôdzi na 20 km (1:23:17)

Londýn 2012 – 5. v chôdzi na 50 km (3:41:24)

Rio de Janeiro 2016: 1. v chôdzi na 50 km (3:40:58 )

PÄŤDESIATKY MATEJA TÓTHA

2009 DUDINCE 3:41:32 2. MIESTO

2009 BERLÍN (MS) 3:48:35 10. MIESTO

2010 CHIHUAHUA (SP) 3:53:30 1. MIESTO

2011 DUDINCE 3:39:46 1. MIESTO

2011 DÄGU (MS) – nedokončil

2012 LONDÝN (OH) 3:41:24 5. MIESTO

2013 MOSKVA (MS) 3:41:07 5. MIESTO

2014 ZÜRICH (ME) 3:36:21 2. MIESTO

2015 DUDINCE 3:34:38 1. MIESTO

2015 PEKING (MS) 3:40:32 1. MIESTO

2016 RIO (OH) 3:40:58 1. MIESTO

2018 DUDINCE 3:42:46 1. MIESTO

2018 BERLÍN (ME) 3:47:27 2. MIESTO

2019 DAUHA (MS) – nedokončil

2020 DUDINCE 3:41:15 1. MIESTO

TEMPO TÓTHOVÝCH MEDAILOVÝCH PÄŤDESIATOK

(uvádzame medzičasy a poradie na métach 10, 20, 30, 40 a 50 km)

ME 2014 ZÜRICH 44:08 (6.) – 1:27:39 (5.) – 2:10:51 (4.) – 2:53:42 (3.) – 3:36:21 (2.)

MS 2015 PEKING 45:22 (1.) – 1:29:24 (1.) – 2:13:14 (1.) – 2:57:01 (1.) – 3:40:32 (1.)

OH 2016 RIO 44:48 (2.) – 1:29:04 (2.) – 2:12:59 (3.) – 2:57:01 (3.) – 3:40:58 (1.)

ME 2018 BERLÍN 45:57 (1.) – 1:31:52 (1.) – 2:17:17 (1.) – 3:02:24 (4.) – 3:27:27 (1.)

Text k foto:

Matej Tóth bozkáva chodecké tenisky po svojom triumfe na MS 2015 v Pekingu, na ďalších snímkach posledné metre Matejových medailových pretekov na ME 2014, MS 2015, OH 2016 a ME 2018.

FOTO SITA/AP, PAVOL UHRIN, SITA/MARTIN MEDŇANSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk