Manažér a organizátor Alfons Juck dovŕšil 9. januára 60 rokov

V nedeľu 9. januára slávi šesťdesiate narodeniny známy manažér viacerých atletických hviezd a podujatí Alfons Juck. Bratislavský rodák je od novembra 2018 aj prezident združenia Euromeetings, organizátorov vyše štyroch desiatok elitných pretekov na kontinente.

V detstve ho nadchli televízne prenosy z atletiky na mníchovských olympijských hrách 1972 a o dva roky už o ňom bratislavský denník Šport referoval ako o dvanásťročnom štatistikovi, ktorý na zahraničnom oddelení redakcie so súhlasom vedúceho Ladislava Krnáča listuje v časopisoch z cudziny a zostavuje atletické tabuľky. V rovnakom veku začal v Slávii UK behať cez prekážky: 16-ročný získal slovenský dorastenecký titul na 250 m (34,8) a 17-ročný na 400 m (59,8). Osobný rekord na 400 m prek. 56,65 zabehol v záverečnej sezóne kariéry 1982.

O dva roky už bol oficiálny člen Svetovej asociácie atletických štatistikov (ATFS), na bratislavských pretekoch hlásateľ a na najrenomovanejšom mítingu P – T – S čoraz vplyvnejší člen organizačného výboru – najskôr meral silu vetra, potom s komputerom výkonov v hlave nasadzoval bežcov do dráh, neskôr vďaka rečovým znalostiam riešil s manažérmi podmienky štartu hviezd a pričinil sa aj o začlenenie mítingu do seriálu IAAF Mobil Grand Prix.

Po vyštudovaní kombinácie telesná výchova – nemčina s medziodborom žurnalistika na bratislavskej FTVŠ UK začal pracovať v médiách (1990 TASR, 1995 STV, 1998 SITA), v roku 1992 komentoval prvý priamy televízny prenos z atletiky v zahraničí, v Atlante 1996 prvú olympiádu – a odvtedy každé letné hry vrátane tohtoročných v Tokiu.

Prvé osobné manažérske skúsenosti získal Juck v polovici 80. rokov spoluprácou s Češkou Šárkou Kašpárkovou, trojskokanskou majsterkou sveta 1997 a bronzovou medailistikou OH 1996, zverenkou i manželkou slovenského trénera Michala Pogánya. K jeho klientom patril i skvelý desaťbojár Roman Šebrle a tiež fenomenálny oštepár Jan Železný, ktorý ho po zastavení podpory bratislavským pretekom zo strany Slovnaftu odporučil za manažéra novej garnitúre organizátorov ostravského mítingu Zlatá tretra Európy, ktorým sa stal od roku 2002.

Mal nos na hviezdy, jeho zvlášť šťastným krokom sa ukázalo pozvanie vtedy ešte takmer neznámeho jamajského šprintéra Usaina Bolta na ZTE 2004 – pre zranenie prišiel do Ostravy až o dva roky, ale ako svetová atletická hviezda číslo 1 ešte osemkrát, nikde inde neštartoval častejšie!

Vďaka Boltovmu trénerovi Glenovi Millsovi boli v najslávnejšej ére členmi Juckovej skupiny Top Athletics i traja Jamajčania, ale napríklad aj fenomenálne poľské kladivárky Kamila Skolimowska a Anita Wlodarczyková či britský halový svetový aj európsky šampión v šprinte na 60 m Richard Kilty.

Otec ôsmich detí ako manažér stíhal a dodnes stíha pomáhať väčšine elitných českých i slovenských atlétov a atlétok. Začiatkom storočia stál pri zrode Atletického mosta, banskobystrickom-dubnického dvojmítingu, po Milanovi Hortovi v rokoch 2008 – 2013 šéfoval atletickému oddielu AK Spartak Dubnica nad Váhom, bol a stále je šéforganizátorom Banskobystrickej latky. Krátko bol aj člen výkonného výboru Slovenského atletického zväzu, aktuálne je člen jeho športovo-technickej komisie. V združení Euromeetings založenom v roku 1979 pôsobil sprvu v exekutíve, v novembri 2018 ho zvolili za v poradí štvrtého prezidenta (po Andreasovi Brüggerovi, Sveinovi Arnem Hansenovi a Rajnem Söderbergovi).

MARIÁN ŠIMO

FOTO SITA/MARKO ERD

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk