Priamy prenos z podujatia môžete sledovať na kanáli SAZ na YouTube na tomto linku.
Majstrovstvami starších žiakov a starších žiačok sa v sobotu 8. februára začne séria mládežníckych slovenských šampionátov v hale v maďarskej Nyíregyháze. Športovisko vzdialené približne dve hodiny cesty autom z Košíc, okolo štyroch hodín z Banskej Bystrice a päť zo Žiliny či Bratislavy prichýli v čase zimného atletického provizória aj najlepších slovenských dorastencov (15. februára), juniorov (8. marca) a do Sportcentra v hlavnom meste Sabolčsko-satmársko-berežskej župy zamieria ešte viacbojári (15. – 16. marca) – s výnimkou dospelých a mladšieho žiactva.
Halu v Nyíregyháze dôverne poznajú najmä atléti z východu Slovenska, oblastný šampionát sa tam koná pravidelne od roku 2022. Pred týždňom si ju vyskúšali na svojich majstrovstvách aj „západniari“. Obavy z nižšej účasti sa našťastie potvrdili iba čiastočne.
„Skúsenosti z oblastných šampionátov nám ukázali, že počty účastníkov boli nižšie, ale s tým sme viac-menej počítali. Nejde o žiaden dramatický úbytok. Geograficky sa karta obrátila. Doteraz sa každý víkend presúval východ na západ do haly Elán, teraz to bude naopak. Nemyslím si, že by tu bola neochota cestovať, len sa všetci musíme adaptovať na zmenenú situáciu,“ konštatoval vedúci športového oddelenia SAZ Ján Dömény, ktorý bude riaditeľom sobotňajších HM-SR. Prihlásilo sa na ne 279 mladých športovcov a športovkýň z celkovo 46 klubov.
Zväz vopred prisľúbil, že pomôže klubom vykryť zvýšené náklady na dopravu. A svoj záväzok mieni dodržať. Presný model a výška kompenzácií sa stále dolaďujú. „Predbežne sa nám zdá ako najspravodlivejšie riešenie zohľadniť počet športovcov, ktorí klub budú reprezentovať na slovenských šampionátoch. Presnú výšku príspevku na osobu ešte nepoznáme,“ vysvetlil Ján Dömény. Konkrétnejší návrh by mal zaznieť na výkonnom výbore zväzu 18. februára, bude sa odvíjať aj od možností rozpočtu, ktorý dovtedy nadobudne jasnejšie kontúry. „Všetci členovia výkonného výboru sa zhodli, že takáto forma podpory je viac ako vítaná. Sme si vedomí toho, že infraštruktúra nám na Slovensku chýba a je v záujme zväzu, aby pretekári súťažili – hoci v halách za hranicami.“
Kluby sa teda nemusia obávať, že náklady zostanú iba na ich pleciach. Viaceré aj v tejto neradostnej situácii našli spôsob, ako svojich mladých atlétov motivovať. Tento rok budú zrejme mnohé robiť výber na šampionáty, čo pre deti môže byť motivácia navyše. Najmä keď sú majstrovstvá ďaleko od domova a teda aj s prespaním. „U nás v klube sú interné nominačné súťaže osviežením tréningu. Situácia je taká, aká je, musíme sa jej prispôsobiť a hľadať v nej aj pozitíva,“ opísala Simona Blanárová z AK Slávia Trenčín o. z., ktorá po uplynulej sezóne prevzala od Mareka Lučku pozíciu reprezentačnej trénerky do 16 rokov. „Chápem, že najmä pre menšie kluby to môže byť finančne náročnejšie, ale dá sa dohodnúť na spoločnej doprave a niečo ušetriť.“
Trenčanom trvá cesta do Maďarska takmer šesť hodín, vydajú sa na ňu sami a počítajú aj s ubytovaním. Rodičia hradia iba symbolickú sumu. „Rozhodli sme sa, že neochudobníme deti o túto skúsenosť a ideme.“
Mladí atléti sa môžu tešiť na preteky v podmienkach moderného športoviska, s akými sa mnohí ešte nestretli. „V Nyíregyháze sme našli veľmi priateľské prostredie, miestni ľudia sa nám veľmi snažia vo všetkom vyjsť v ústrety. Všetci účastníci sa sami presvedčia, že cesta tam stojí za to a oplatí sa vyskúšať si kvalitné podmienky. Veríme, že čoskoro také budeme mať aj na Slovensku,“ pozýva Ján Dömény.
Doterajší priebeh domácej halovej sezóny bez kľúčovej infraštruktúry naznačuje, že kluby, jednotliví športovci a najmä tréneri čelia tejto výzve nadmieru úspešne. Svedčí o tom záplava halových rekordov vo všetkých vekových kategóriách – celkovo ich k 6. februáru padlo už 18 (vlani ich v celej halovej sezóne bolo 25)! Dva z nich idú na konto staršieho žiaka Šimona Kubašku. Banskobystričan z ŠK UMB je na čele historických tabuliek na 150 m (17,26) a 60 m prekážok (8,08) a v oboch disciplínach bude svoju pozíciu obhajovať aj v Nyíregyháze. Navyše pobeží hladkú šesťdesiatku, v ktorej je o desatinu tabuľkovou dvojkou za Šimonom Štiakom z Partizánskeho (7,33 – 7,23). „Na ich vzájomný duel v oboch šprintoch sa už veľmi teším. Som tiež zvedavá, či Šimon dokáže na prekážkach ešte zlepšiť svoj slovenský rekord,“ dala tip na vrcholy šampionátu Simona Blanárová.
Napínavá bude podľa reprezentačnej trénerky aj šesťdesiatka dievčat. Štyri z adeptiek na medailu ju majú zabehnutú pod osem sekúnd, pričom Košičanky Nela Kucáková (7,80) s Alexandrou Kissovou (7,82) už v minulej sezóne patrili k slovenskej špičke medzi staršími žiačkami. „Minulý týždeň na oblastných majstrovstvách prekvapila časom 7,87 Simona Kurimská z nitrianskeho ŠK ŠOG. Som zvedavá, ako dopadne jej súboj s Kucákovou, Kissovou a Tatianou Janegovou zo Slávie UK Bratislava,“ teší sa Simona Blanárová.
Zaujímavá bude tiež diaľka dievčat. Úradujúca šampiónka z haly aj spod holého neba Alexandra Gregušová (ŠK UMB Banská Bystrica) by vzhľadom na januárových 560 cm (absolútny osobák 565) nemala mať problém s obhajobou, ale za ňou sa zoradilo hneď sedem dievčat s osobákmi od 501 do 511 cm. „Rozhodne sa až priamo v súťaži, ako dievčatá ustoja tlak,“ myslí si Simona Blanárová, trénerka jednej z nich Alexandry Krupovej.
Sobotňajší halový šampionát staršieho žiactva sa začne o 10.00 h, vyvrcholí poslednými štafetami o 15.25 h.
(JM)
Na snímkach Šimon Štiak (druhý sprava) na vlaňajších HM-SR starších žiakov v Eláne, Alexandra Gregušová a Nela Kucáková.
FOTO RUDOLF SNOPEK, JAROSLAV ČERMÁK