O osude mítingu Elán rozhodnú hygienici, SAZ plánuje vyslať miešanú štafetu na 4 x 400 m na World Relays v Chorzowe

Bude či nebude? Nad jubilejným 20. ročníkom medzinárodného halového atletického mítingu Elán v rovnomennej hale stále visí otáznik. Preteky sú síce naplánované na nedeľu 31. januára, avšak zatiaľ nie je jasné, aké budú v tom čase protipandemické opatrenia, a či bude vôbec možné toto populárne podujatie zorganizovať aspoň v úspornom formáte. Aj na takúto formu však potrebuje výnimku.

„Mnohé závisí od toho, aké informácie dostaneme na pondelkovom stretnutí na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva Bratislava, kam ideme rokovať spolu s generálnym sekretárom Vladimírom Gubrickým,“ informoval po stredajšom on-line zasadnutí výkonného výboru Slovenského atletického zväzu viceprezident (SAZ) a a spoluzakladateľ mítingu Elán Ladislav Asványi. „Dôležité je, ako sa bude vyvíjať pandémia, a aké opatrenia budú v platnosti. Sme pripravení usporiadať preteky aj v pôvodnom termíne, ale aj o týždeň i dva neskôr tak, aby mali naši poprední atléti šancu plniť limity na marcové halové ME v Toruni. Samozrejme, ak míting nebude 31. Januára, potom budeme hľadať taký náhradný termín, aby nekolidoval so zahraničnými podujatiami, kde by mali štartovať aj naši pretekári.“

Momentálny stav je taký, že okrem vybraných ligových súťaží sa žiadne iné športové súťaže na slovenskom území nesmú organizovať. SAZ už na začiatku januára zverejnil tri verzie domácej halovej termínovej listiny – červenú, oranžovú, zelenú, pričom v každej sú uvedené základné podmienky, za akých sa podujatie môže uskutočniť. Ak by platila najprísnejšia – červený – variant, v halovej sezóne 2021 by sa na Slovensku uskutočnil míting Elán, ďalší seniorský míting rozdelený do troch súťažných dní podľa jednotlivých skupín disciplín, majstrovstvá Slovenska dospelých a juniorský šampionát, plus Banskobystrická latka.

„Naplánovať čokoľvek v súčasnej situácii je takmer nemožné. Hľadáme rôzne možnosti – napríklad aj formou kontrolných pretekov v jednej disciplíne pre maximálne šesť atlétov či pretestovaním všetkých účastníkov akýchkoľvek pretekov RT-PCR testami – ako v prvom rade umožniť adeptom štartu na halových ME 2021, aby mali aspoň šancu pokúsiť sa o limity,“ poznamenal šéftréner SAZ Martin Pupiš. „S domácimi mládežníckymi šampionátmi to, žiaľ, nevidím zatiaľ veľmi ružovo.“

Výkonný výbor SAZ diskutoval aj o účasti našej výpravy v poľskom meste Toruň 4. až 7. marca 2021. Z hľadiska minimalizácie rizík nakazením sa od niekoho cudzieho v lietadle by sa slovenský tím presunul do dejiska šampionátu mikrobusom alebo osobnými autami. „Kým v lietadle netušíme, či s nami nepoletí aj niekto neznámy a nakazený, ak pôjdeme vo vlastnej réžii, budeme cestovať spoločne iba takí, ktorí budú mať za sebou PCR test,“ doplnil šéftréner. Limit na halové ME splnili zatiaľ piati slovenskí reprezentanti – šprintéri Ján Volko a Tomáš Matuščák na 60 m, trojskokan Tomáš Veszelka, osemstovkárka Gabriela Gajanová a prekážkarka na 60 m Stanislava Škvarková.

SAZ uvažuje aj o štarte miešanej štafety na 4 x 400 m na neoficiálnych štafetových MS 2021 v poľskom Chorzowe 1. a 2. mája. „Radi by sme vyslali aj ženskú štvorstovkársku štafetu, ale tá zatiaľ nemá limit 3:31,50, ktorý je možné plniť len do 11. apríla, takže veľa priestoru na dosiahnutie požadovaného výkonu niet. Miešaná štafeta je však stále v hre o olympijskú miestenku. Definitívna štvorica vzíde zrejme z osmičky Putalová, Zapletalová, Ledecká, Bezeková, Murcko, Bujna, Kučera a Baluch,“ informoval Martin Pupiš.  VV SAZ odobril aj limity na Európsky pohár vo vrhoch v portugalskej Leirii 13.  14. marca 2021, koncepciu fungovania mládežníckej atletiky na Slovensku na rok 2021.

SAZ dlhodobo presadzuje, aby každý športovec s miestenkou na olympijské hry v Tokiu dostal z prostriedkov ministerstva školstva na prípravu na hry dotáciu 7000 až 10 000 eur. „Uvidíme, či nájdeme podporu,“ podotkol šéftréner.

Vedenie SAZ diskutovalo aj o termínoch jarných chodeckých majstrovstiev Slovenska na 20 a 50 km. Šampionát by sa mal uskutočniť 20. marca v Dudinciach. „Črtala sa aj možnosť, že dvadsiatka sa uskutoční v apríli Olomouci, ale nik nedokáže predvídať, aká bude v tom čase pandemická situácia, a či nám nebudú komplikovať situáciu rôzne cestovné obmedzenia. Preto sme sa rozhodli radšej pre dudinskú alternatívu, hoci si uvedomujeme, že nie je ideálna,“ vysvetlil Martin Pupiš.

Výkonný výbor na zasadnutí schválil aj nových šéftrénerov jednotlivých skupín disciplín. Z doterajšej šestice ostali štyria: Tomáš Benko (šprinty), Marcel Lopuchovský (stredné a dlhé behy na ovále), Pavel Kováč (dlhé behy mimo oválu) a Pavel Pankuch (vrhy). Po odstúpení Radoslava Dubovského (skoky) a Mateja Spišiaka (chôdza) ich vo funkciách nahradia Ľuboš Benko, resp. Roman Benčík. Zväzovými šéftrénermi pre jednotlivé vekové kategórie ostali Marek Lučka (kategória do 15 rokov), Milan Laurenčík (kategória 16 a 17-roční), Martin Illéš (kategória 18 a 19-roční a zároveň šéftréner mládeže) a Martin Pupiš ( 20 a 22-roční, dospelí a šéftréner SAZ). Slovenský atletický zväz hľadá vedúceho športového oddelenia. Na tento nový post vypíše výberové konanie a jeho víťaz by mal nastúpiť na sekretariát SAZ už 1. marca.

“SAZ plánuje v jarnom termíne valné zhromaždenie a výkonný výbor prijal aj etický kódex SAZ. K 15. januáru 2021 mal SAZ 15 962 členov v 202 kluboch, čo je po prolongácii dobrá východisková pozícia,” doplnil ďalšie informácie zo zasadnutia VV prezident SAZ Peter Korčok.

SAZ by v spolupráci s mestom Bratislava chcel pripraviť v tomto roku dôstojné pripomenutie si 100. výročia vzniku Národného behu Devín – Bratislava, najstaršieho atletického podujatia na slovenskom území. Spod devínskeho brala do centra Bratislavy sa prvý raz bežalo 24. apríla 1921. Vedenie zväzu plánuje v úzkej kooperácii s Maratónskym klubom Košice aj dlhodobú kampaň k stému výročiu vzniku košického maratónu (v súčasnosti MMM), ktoré pripadne na rok 2024. Maratón v metropole východného Slovenska je akoby kus nášho kultúrneho dedičstva, je najstarší v Európe.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Na snímkach Šimon Bujna a Iveta Putalová, kandidáti pre účasť na halových ME v Toruni a takisto aj na miestenku v miešanej štafete SR na 4 x 400 m na májových World Relays v poľskom Chorzowe.

FOTO PAVOL UHRIN a JÁN LUKY

LIMITY NA EURÓPSKY POHÁR VO VRHOCH V LEIRII (13. – 14. 3. 2021)

GUĽA: 19,20 (muži) – 17,20 (muži do 23 rokov) – 16,90 (ženy) – 14,20 (ženy do 23 rokov)

DISK: 60,00 (muži) – 54,00 (muži do 23 rokov) – 54,00 (ženy) – 50,00 (ženy do 23 rokov)

KLADIVO: 73,00 (muži) – 65,00 (muži do 23 rokov) – 65,00 (ženy) – 59,00 (ženy do 23 rokov)

OŠTEP: 72,00 (muži) – 69,00 (muži do 23 rokov) – 56,00 (ženy) – 49,00 (ženy do 23 rokov)

Limity je možné plniť od 1. 1. 2020 do 21. 2. 2021.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk