Novú malú atletickú halu s ôsmimi dráhami a sektormi pre skoky a vrh guľou postavia v Košiciach asi už túto zimu!

Mesto Košice a atletický klub Atletika Košice prichádzajú s pozitívnou správou pre priaznivcov kráľovnej športov. Presne rok po rozhovore organizátorov JBL JUMP FEST s primátorom mesta Jaroslavom Polačekom získalo mesto stavebné povolenie na výstavbu malej atletickej haly.

Organizátori JBL JUMP FEST ponúkli mestu využitie svojej infraštruktúry z úspešného projektu „uličnej atletiky“ a mesto Košice prišlo s návrhom výstavby malej haly, ktorý sa napokon stal aj súčasťou spoločného zmysluplného projektu vzniku Atletickej akadémie na ZŠ Novomeského v Košiciach.

Malá atletická hala bude stáť na pôdoryse hokejového ihriska, ktoré je umiestnené vovnútri 250-metrového oválu na ZŠ L. Novomeského. V areáli školy je ešte multifunkčné ihrisko s umelým povrchom, ktorého súčasť bude alternatívne doskočisko pre skok do výšky. V areáli pribudnú aj nové sektory pre skok do diaľky a vrh guľou, takisto šatne, sociálne zariadenia a malý sklad.

Malá atletická hala ponúkne 8 dráh s dĺžkou 55 m, sektory pre skok do diaľky, skok o žrdi, skok do výšky a vrh guľou. Kapacita počtu trénujúcich bude obmedzená na 50 osôb, takže tréningy sa budú koordinovať.  V novej atletickej hale bude možné usporiadať aj súťaže v 7 disciplínach. Apropo: v Košiciach sa v atletike v hale už 38 rokov nesúťažilo.

Hala bude z hľadiska konštrukcie dvojplášťová nafukovačka vybavená najnovšími technológiami. Jej povrch bude špičkové Mondo používané na JBL JUMP FEST. Z pohľadu hygieny je výhodou možnosť celkovej výmeny vzduchu v hale vďaka vzduchotechnike za menej ako 1 hodinu. Z 0 na 20 stupňov bude možné halu vykúriť už za 20 minút.

Malá košická atletická hala bude tiež súčasť projektu Atletickej akadémie na ZŠ L. Novomeského, ktorý vzniká v spolupráci mesta Košice a Atletika Košice o. z. Už počas najbližšej zimy budú môcť deti zo spomenutej školy športovať v CVČ pod dohľadom Danky a Janky Velďákových. V marci 2022 sa uskutočnia talentové skúšky do atletických tried a presne o rok sa v nich rozbehne aj výučba a športová príprava pod vedením trénerov z Atletika Košice.

Investícia do malej atletickej haly je súčasťou projektu „Reštart športovej infraštruktúry v Košiciach“, ktorý schválilo mestské zastupiteľstvo vo februári 2021. Mesto Košice zainvestuje do haly 350 000 eur, Atletika Košice o. z. poskytne svoj hnuteľný majetok, resp. pridá ďalšiu investíciu v podobe povrchov a zariadení v hodnote 80 až 100 000 eur. Celkové náklady budú vo výške len asi jedenj desatiny nákladov klasickej atletickej haly s 200-metrovým oválom zodpovedajúcim parametrom Svetovej atletiky (World Ahletics). Stavba košickej malej atletickej haly by nemala trvať viac ako dva mesiace. Spolu atletickým areálom ZŠ bude hala primárne určená pre mládež do 13 rokov, ale počíta sa možnosťou využitia aj pre starších atlétov.

Výhodou realizácie tohto projektu je rýchlosť a efektívnosť. Ak sa osvedčí, bude to jedno z možných riešení pre rozvoj atletiky na Slovensku. Ani v takých atletických veľmociach ako je Poľsko nie je infraštruktúra postavená len na nákladných projektoch veľkých atletických hál.

Atletika Košice o. z. svojou investíciou do haly viac ako zdvojnásobí plochu bežeckého povrchu Mondo používaného na JBL JUMP FEST-e, čo v konečnom dôsledku pomôže aj rozvoju projektu košického „uličného“ mítingu.  

(SN, GB)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk