Košický MMM so striebornou visačkou kvality stále láka, bežať chce takmer 14-tisíc ľudí

Mimoriadny záujem o Medzinárodný maratón mieru (MMM) v Košiciach, ktorý je najstarší v celej Európe a je preslávený nezameniteľnou atmosférou, stále trvá. Registráciu na jubilejný 95. ročník – beží sa v nedeľu 7. októbra – z kapacitných dôvodov pozastavili už štyri týždne pred štartom… Momentálne ostáva len necelá stovka voľných čísiel na štvorkilometrový minimaratón a ešte je šanca prihlásiť sa na program „Vybehaj to s Matejom“. Motto MMM „Vyskúšaj raz, zamiluj si navždy!“ sa znova napĺňa do bodky.

Organizátori evidujú 13 787 zaregistrovaných bežcov v 9 rôznych súťažiach, čo predstavuje približne štvorpercentný nárast v porovnaní s minulým rokom. Na dve hlavné disciplíny podujatia sa hlási rekordný počet vytrvalcov – na maratón 2082 a na polmaratón 4588.

„Myslím si, rekord v počte maratóncov na štarte i v cieli by mohol padnúť. Nie je nič výnimočné, že napokon z rôznych dôvodov nebežia všetci prihlásení, ale maximálne čísla z roku 2016, keď vyštartovalo 1620 maratóncov a do cieľa dobehlo 1539, by sme mohli prekonať,“ nádejal sa riaditeľ 95. ročníka MMM Branislav Koniar.

Šéfa Maratónskeho klubu Košice Jána Sudzinu teší, že v obrovskej konkurencii rôznych maratónov vo všetkých kútoch sveta si košický stále udržiava priazeň vytrvalcov. V posledných piatich rokoch sa ich na štarte maratónu na 42,195 km dlhej trati objavilo vždy výrazne viac ako tisíc.

MMM sa však nepýši len kvantitou, ale aj stúpajúcou kvalitou. Vlani skončil v renkingu najkvalitnejších európskych maratónov na 12. mieste z vyše dvoch stoviek hodnotených, na čo sú jeho organizátori patrične hrdí. Piati vytrvalci dosiahli čas pod 2:10 a ešte aj ôsmy v cieli mal čas 2:12:07, prvé dve ženy pokorili hranicu 2:30 h a až osmička sa dostala pod 2:35 h.

K certifikátu „Cestné preteky päťhviezdičkovej kvality – Five Star Quality Road Race“ od Európskej atletiky (EA) v roku 2015 pribudlo v máji ďalšie významné ocenenie. Bronzová známka kvality MMM sa zmenila na striebornú (IAAF Road Race Silver Label). Tieto známky udeľuje Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) bežeckým podujatiam za dosiahnuté športové výsledky a komplexnú organizáciu.

„Mohli by sme povedať, že máme zlaté výsledky, striebornú známku kvality a bronzový rozpočet,“ glosoval riaditeľ MMM Branislav Koniar, narážajúc na výrazne nižší rozpočet ako majú podobné podujatia vo svete.

Kvalitou organizácie a technickými parametrami MMM spĺňa podmienky na zlatú známku (IAAF Road Race Gold Label) azda už aj v súčasnosti, no podľa Koniara je najväčší problém splniť podmienku o štarte šiestich bežkýň s maratónskym výkonom pod 2:28:00 h v období posledných troch rokov, pričom aspoň jedna z nich by mala byť Európanka.

„U mužov je to jednoduchšie, bežcov s časmi pod 2:09:30 je pomerne veľa, no aj tu je problém s európskym zastúpením. IAAF chystá pri kreovaní podmienok na získavanie známok kvality nejaké zmeny, uvidíme, aké,“ poznamenal riaditeľ MMM. „Súčasné podmienky nie je jednoduché splniť, lebo kvalitných maratónskych bežkýň je menej. Získať európskych bežcov adekvátnej ´zlatej´ výkonnosti je pre nás prakticky neriešiteľné. Problém s tým majú aj veľké svetové maratóny, napríklad v Berlíne. Samozrejme, dôležitú úlohu zohráva otázka financií.“

Už teraz je isté, že na MMM 2018 pobeží 7. októbra naisto šesť mužov s osobným rekordom 2:09:30 h a lepším a dve ženy, ktoré už zvládli maratón pod 2:28:00 h. Mená zatiaľ organizátori neprezradili, budú ich zverejňovať postupne v najbližších týždňoch.

Najlepší Slováci na čele s Tiborom Sahajdom a Jozefom Urbanom budú po ročnej pauze bojovať o domáce majstrovské tituly opäť v Košiciach na MMM. „Súboj našich najlepších dodáva pretekom špeciálnu príchuť. Vlaňajšom bol v tomto smere ukážkový, obaja naši najlepší maratónci si zlepšili osobáky a Tibor dokonca splnil i limit na ME v Berlíne,“ podotkol Branislav Koniar.

V súťaži žien absolvuje maratónsku premiéru v Košiciach špecialistka na beh do vrchu Silvia Schwaiger. V rakúskom Schwazi žijúca slovenská reprezentantka ktorá patrí v tejto disciplíne do svetovej špičky (2016: 5. na ME a 6. na MS, 2017: 9. na ME) si nedávno v nie najlepších podmienkach na polmaratóne okolo jazera Wörthersee v rakúskom Klagenfurte zlepšila časom 1:16:41 h o 7 sekúnd osobný rekord z novembra 2016, čo naznačuje, že jej košický cieľ dosiahnuť výkon na úrovni 2:45 h nemusí byť vôbec nad jej sily.

„Silvia sa na MMM pripravuje veľmi zodpovedne už pod vedením nového kouča Dušana Valenta, ktorý kedysi trénoval i nášho maratónskeho rekordéra s časom pod 2:10 h Róberta Štefka,“ pripomenul prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok a zdôraznil, že vzhľadom na nový nominačný systém IAAF na OH a MS budú pre adeptov pre účasť na vrcholných podujatiach dôležité i domáce šampionáty. Na nich sa budú dať získať do kvalifikačného renkingu zvýhodnené body.

Vďaka spolupráci Slovenského a Českého olympijského výboru sa na MMM v Košiciach predstaví unikátna 4-členná česko-slovenská štafeta v súťaži na 4 x štvrťmaratón pri príležitosti 100. výročiu vzniku Československa. Ňou si košickí organizátori pripomenú niekdajšie spoločné športové úspechy.

„Za nás pobeží olympijský šampión v chôdzi Matej Tóth a ja. Mená českej časti štafety zverejníme neskôr, ale tiež sa v nej bude slávny športovec,“ prezradil prezident SAZ a zároveň viceprezident SOV Peter Korčok, ktorý sa na MMM do Košíc veľmi teší: „Je to maratón s úžasnou a neopakovateľnou atmosférou.“

V minulosti bol 28. október, deň vzniku spoločného štátu Čechov a Slovákov v roku 1918, až do II. svetovej vojny dňom organizovania košického maratónu. Potom sa táto tradícia prerušila. Naposledy sa MMM uskutočnil v tento pamätný deň v roku 1968.

V rámci MMM pokračuje projekt „Po stopách maratónskych legiend“, ktorý vznikol v roku 2006. Organizátori ho tentoraz venovali Švédovi Karlovi Göstovi Leanderssonovi, ktorý sa narodil pred 100 rokmi 22. apríla 1918. V Košiciach triumfoval presne pred 70 rokmi, o rok neskôr triumfoval na najstaršom svetovom maratóne v Bostone, a potom sa vrátil späť do Košíc a vyhral na MMM 1950. Práve na počesť tohto Švéda pobeží „Juniorská štafeta“ na 42 x 1 km.

Po rokoch úsilia bude mať v blízkosti slávnej sochy maratónca na Námestí maratónu mieru svoju bustu zakladateľ košického maratónu Vojtech Bukovský. Slávnostne ju odhalia v piatok 14. septembra o 16.00 h.

„Pred nami je 95. ročník maratónu a cítime obrovskú zodpovednosť k tejto tradícii i k jej zakladateľovi. V roku 1924 na vlastné oči videl súťaž maratóncov na olympiáde v Paríži, ktorá ho natoľko fascinovala, že o krátky čas sme mali maratón aj v Košiciach. Naša povinnosť je rozvíjať jeho odkaz,“ zdôraznil šéf MK Košice Ján Sudzina.

GABRIEL BOGDÁNYI

MARATÓNCI NA ŠTARTE A V CIELI MMM (2013 – 2017)

2013: 1549 na štarte – 1506 v cieli

2014: 1399 – 1350

2015: 1388 – 1324

2016: 1620 – 1539

2017: 1552 – 1492

Texty k foto:

Na tlačovej besede k MMM 2018 v Bratislave referovali (zľava): hovorca Slovenskej sporiteľne Štefan Frimmer, účastníčka projektu Môj prvý maratón Hana Chrenková, riaditeľ MMM Branislav Koniar, prezident Maratónskeho klubu Košice Ján Sudzina a prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok.

FOTO SITA/BRANISLAV BIBEL

Prezident SAZ Peter Korčok pobeží 7. Októbra na MMM v česko-slovenskej štafete na trati 4 x štvrťmaratón.

FOTO SITA/BRANISLAV BIBEL

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk