BBL: Na Štiavničky vicemajstri sveta Levčenková a Čang Kuo-wej i majster Európy Przybylko

V utorok 11. februára sa v športovej hale na Štiavničkách uskutoční už 26. ročník populárnej Banskobystrickej latky. Podujatie má bohatú tradíciu a najlepší svetoví výškari sa naň radi vracajú – aj po skončení kariéry. Napríklad legendárny Švéd Stefan Holm zavíta do Banskej Bystrice znova ako tréner Švédky Sofie Skoogovej.

Organizátori už v decembri avizovali štart mladučkej Jaroslavy Mahučichovej z Ukrajiny, ktorá na MS 2019 v Dauhe získala striebro a dvakrát posunula hodnotu juniorského svetového rekordu – najprv na 202 a potom dokonca aj na 204 cm. Premiéru na „latke“ už má za sebou, vlani skončila tretia. Prídu však i ďalšie „dvojmetrové“ výškarky.

Strieborná z MS 2017 (a 4. v Dauhe) Ukrajinka Julia Levčenková skákala na BBL už dvakrát, v roku 2016 (šiesta) a 2017 (druhá). Je aj víťazka olympijských hier mládeže 2014. Halovú sezónu začala minulý víkend dvojmetrovým skokom. Štart potvrdili i obľúbené Talianky Alessia Trostová (200) a Ellena Vallortigarová (202), vlani na druhom a treťom mieste na Štiavničkách. Nebude chýbať veteránka Levern Spencerová zo Sv. Lucie, národná rekordérka výkonom 198 cm. Bude to jej piaty štart v Banskej Bystrici, najvyššie skončila na druhom mieste v roku 2018.

V mužskej súťaži je tradične lákadlom bahamský šoumen a bývalý majster sveta 2007 Donald Thomas. Napriek tomu, že má už 35 rokov, hlási z tréningov výbornú formu. Ďalší účastník tohtoročnej „latky“ Nemec Mateusz Przybylko (osobný rekord 235 cm) bol na BBL 2018 ôsmy, ale v lete vyhral ME v Berlíne. Ozdobou podujatia by mal byť aj Číňan Čang Kuo-wej, vicemajster sveta 2015 s osobným maximom 238 cm.

V hľadáčiku organizátorov sú aj ďalšie kvalitné mená, ktoré ešte doplnia štartovú listinu po už ohlásených Bielorusovi Maximovi Nedosekovovi (svetová rebríčková jednotka) a Keňanovi Matthewovi Sawem. Pre zranenie zrušil štart Talian Stefano Sottile, ale organizátori sledujú výkonnosť ďalších talianskych skokanov, ktorí majú o štart na BBL záujem.

V štartovej listine 26. ročníka BBL figurujú i momentálne najlepší slovenskí výškari Tatiana Dunajská a Matúš Bubeník.

Banskobystrickej latke sa podarilo udržať si štatút European Athletics Indoor Special Premium, teda najvyšší možný v hierarchii európskych halových mítingov ako jedinému výškarskému podujatiu. Dvadsiaty šiesty ročník, ktorý sa uskutoční v utorok 11. februára 2020 od 16.00 h, je zaradený do C-kategórie pre bodovanie do svetového rebríčka. Ten je súčasť kvalifikačného systému atlétov na OH 2020 v Tokiu. Prvá osmička medzi mužmi aj ženami získa od 60 po 25 bodov za umiestnenie. Priamy prenos odvysielať dvojka RTVS a chýbať nebude ani celosvetový internetový stream s anglickým komentárom.

Doteraz na BBL štartovali muži z 37 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 46 krajín, zo svetadielov chýba iba Austrália a Oceánia. V rebríčku bodovania mítingov skončila Banskobystrická latka v roku 2019 na siedmom mieste na svete spomedzi všetkých špecializovaných podujatí v hale a vonku (vrátane vrhačských a podobne). Medzi halovými výškami je jednoznačnou svetovou jednotkou.

(CK, GB)

DOSIAĽ POTVRDENÉ MENÁ BBL 2020

ŽENY

Julia Levčenková, Ukrajina (202)

Jaroslava Mahučichová, Ukrajina (204)

Sofie Skoogová, Švédsko (194)

Tatiana Dunajská, Slovensko (186)

Alessia Trostová, Taliansko (200)

Elena Vallortigarová, Taliansko (202)

Levern Spencerová, Sv. Lucia (198)

MUŽI

Maxim Nedosekov, Bielorusko (235)

Donald Thomas, Bahamy (237)

Matúš Bubeník, Slovensko (231)

Mathew Sawe, Keňa (230)

Mateusz Przybylko, Nemecko (235)

Čang Kuo-wej, Čína (238)

Texty k foto:

Julia Levčenková z Ukrajiny bude ďalšia “dvojmetrová” výškarka na BBL 2020.

FOTO IAAF

Organizátori na štvrtkovej tlačovke v Banskej Bystrici oznámili ďalšie zaujímavé mená, ktoré budú skákať na Štiavničkách. Druhá zľava je slovenská ženská výškarská jednotka Tatiana Dunajská.

FOTO OV BBL 2020

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk