Viac ako polovicu slovenskej výpravy na halových MS 2025 tvoria špecialisti na 400 m prekážok. Paradoxne, ich disciplína v programe šampionátu nie je, Daniela Ledecká, Matej Baluch a Patrik Dömötör pobežia v Nan-ťingu-hladkú štvorstovku.
Daniela Ledecká sa po piatich rokoch odhodlala absolvovať celú halovú sezónu a – oplatilo sa! Prvý raz v kariére si vybojovala účasť na halových majstrovstvách sveta. Pod holým nebom už na svetovom vrchole súťažila – v Eugene 2022.
„Dlho som nemala pocit, že potrebujem súťažiť aj v halovej sezóne, ale teraz sa mi ako keby vybili baterky a žiadalo sa mi dobiť ich práve halovými pretekmi. Preto som do toho napokon išla. Už vlani som sa o to pokúsila, ale po jedinom štarte na mítingu Elán v závere januára ma stoplo zranenie. Nechcela som riskovať, lebo pre mňa je predsa len kľúčové leto a prekážky,“ vysvetľovala prekážkarka, ktorá prvé kroky v atletike urobila v Levoči a po dlhoročnom pôsobení v ŠK ŠOG Nitra sa dostala až do banskobystrickej Dukly.
Daniele sa v halovej sezóne mimoriadne darí: čo štart, to halový osobák (200 m: 24,36, 300 m: 37,83, 400 m: 53,35, 52,95, 52,75, 52,71) a v zatiaľ poslednom štarte v tohtoročnej hale získala titul slovenskej šampiónky v priamom súboji s Emmou Zapletalovou v osobnom rekorde 52,71 i rekorde halových M-SR. Za slovenským halovým rekordom zaostala iba o jedinú desatinu… A tento čas ju posunul na halové MS do Nan-ťingu.
„V kútiku duše som verila, že sa na svetový šampionát dostanem,“ priznala Daniela Ledecká. „Pôvodne som rátala som aj s účasťou na ME, ale do renkingu mi chýbala jedna štvorstovka z vonku. Čakanie na potvrdenie miestenky do Číny bolo náročné, ale keďže to dopadlo dobre, celá moja halová sezóny akoby nadobudla zmysel. Mám zo štartu na halových MS veľkú radosť. Čakala som, že to bude v renkingu tesné, preto ma prekvapilo, že napokon nás pobeží len pätnásť, hoci miesteniek bolo až tridsať. To ma, veru, trochu aj mrzí.“
So záverečnou prípravou na halové MS 2025 je štvrtá zo Svetovej univerziády 2023 a semifinalistka ME 2024 na 400 m prekážok spokojná. „Trénovala som v Banskej Bystrici v krytom tuneli na štadióne Dukly alebo vonku. Našťastie bolo celkom teplo,“ pripomenula Ledecká. K svojim cieľom v Nan-ťingu sa vyjadrila opatrne: „Ak by som nadviazala na moju šnúru čo štart, to osobný rekord, bola by to čerešnička na torte. Lenže posledné preteky v hale som bežala pred mesiacom na domácom šampionáte v Ostrave, preto vôbec neviem predpovedať, na aký výkon si teraz môžem trúfať. Verím, že to bude aspoň blízko k môjmu maximu. Ďalší osobný rekord by bol bomba!“
Pri podrobnejšom pohľade na účasť Mateja Balucha a Patrika Dömötöra na vrcholných podujatiach sme si všimli jeden zaujímavý fakt. Kde štartoval Maťo, tam nechýbal Paťo a – platí to aj naopak. Sú ako keby “šampionátové dvojičky”. Svoju spoločnú atletickú púť začali na juniorských ME 2019 vo švédskom Borase, kde Baluch získal na 400 m prekážok bronz a Dömötör sa dostal do semifinále (12.). Potom sa obaja dostali na 400 m prekážok aj na ME 2021 do 23 rokov v Tallinne (7. Baluch, 15. Dömötöra), v štafete na 4 x 400 m na halové MS 2022 v Belehrade, na ME 2022 v Mníchove bežal Matej prekážkarskú štvorstovku a Patrik v štafete na 4 x 400 m, obaja boli v nominácii štafety na 4 x 400 m na halových MS 2024 v Glasgowe a vlani bežali 400 m prekážok na ME v Ríme.
„Na Paťovi oceňujem jeho dravosť a vytrvalosť. Som rád, že sme sa takto stretli vo svojich kariérach dvaja celkom vyrovnaní prekážkari na 400 m. Môžeme sa vzájomne motivovať a podporovať jeden druhého,“ podotkol Baluch na Dömötörovu adresu. „Paťo má lepšiu tempovú rýchlosť, hladká štvorstovka mu sedí viac ako mne. Ja som zasa lepší v šprintoch na 100 a 200 metrov.“
„S Matejom, ktorí je zatiaľ na vrcholných podujatiach úspešnejší, sme dobrí kamaráti,“ prízvukoval Dömötör. „Svoj slovenský halový rekord na 400 m by som určite vymenil za jeho výsledky na vrcholných šampionátoch – medailu z juniorských ME a finále na ME do 23 rokov. Obdivujem na ňom, že dokázal predviesť najlepší výkon v najdôležitejšej chvíli.“
Kým Baluchovi sa už podarilo na 400 m prekážok pokoriť 50-sekundovú hranicu už štyrikrát (najlepšie 49,56), Dömötör na túto chvíľu stále čaká – chýba mu 14 stotín: „Tiež by som chcel zabehnúť prekážkarskú štvorstovku pod 50 sekúnd. Potešilo by ma to viac ako slovenské halové maximum 46,61 na hladkých 400 metrov. Verím, že sa mi to v letnej sezóne podarí.“
Na halové ME v Apeldoorne sa Matej ani Patrik nedostali. Kvalifikačný systém bol totiž iný: kým na HME sa postupovalo podľa postavenia v renkingu (bodovanie 5 najlepších výkonov, pričom tri museli byť dosiahnuté vonku…), na HMS sa bralo do úvahy postavenie v aktuálnych tabuľkách na základe výkonov od 1. 9. 2024 do 9. 3. 2025.
„Už na sústredení v Juhoafrickej republike sme s trénerom Edom Kováčom uvažovali, že by bolo fajn dostať sa na niektorý z tohtoročných halových vrcholov. Nejako sme to však nesilili. ´Európa´ mi nevyšla, ale svet paradoxne áno, z čoho mám veľkú radosť. Skôr než som sa dozvedel, že mám miestenku do Nan-ťingu, som už prakticky začal prípravu na leto, preto sme – s výnimkou posledných pár dní – formu na halové MS veľmi nevylaďovali. Uvidíme, čo z toho bude,“ vravel Matej Baluch, ktorý si vo februári zlepšil na 400 m osobáky vonku (46,79 v Potchefstroome 4. 2.) i v hale (47,48 v Ostrave 20. 2.) a na domácom ostravskom šampionáte senzačne zlepšil Volkov slovenský rekord na 200 m o štyri stotiny na 20,93.
Patrik Dömötör sa zasa v halovej sezóne 2025 zapísal do rekordných listín na hladkej štvorstovke: najskôr 4. 2. na Czech Indoor Gala v Ostrave (46,63) a potom 15. 3. v Birminghame (46,61). Zavŕši zverenec trénerov Jozefa Gála a Jiřího Kmínka (konzultant) rekordný hetrik na MS v Nan-ťingu?
„Nechcem nič predpovedať, pretože v rámci testu na juniorskom slovenskom šampionáte v Nyíregyháze mi to nevyšlo úplne podľa predstáv (47,01 – pozn. red.), ale na posledných tréningoch som sa necítil vôbec zle. Ak sa bude v rozbehu bežať bez kolízií, plynulo a rýchlo, tak by som sa mohol potiahnuť za súpermi a dosiahnuť znova pekný čas,“ poznamenal odchovanec atletiky v Galante behajúci za bratislavskú Sláviu STU.
Dömötör priznal, že účasť na halových MS ho až tak neprekvapila: „Od začiatku sezóny som s takýmto scenárom viac-menej počítal. Vedel som, že ak zabehnem slovenský rekord, mohlo by to na miestenku do Nan-ťingu stačiť. To sa napokon aj potvrdilo.“
GABRIEL BOGDÁNYI
Text k foto:
Na snímkach Matej Baluch (vľavo) s Patrikom Dömötörom a Daniela Ledecká na tréningu v Nan-ťingu, na poslednej snímke Baluch s Dömötörom na zraze reprezentácie pred odletom do Číny.
FOTO SAZ (ka) a JÁN LUKY