Hosťom BBL 2020 bude svetový rekordér Javier Sotomayor, príde aj šampión Ján Volko

Na utorok 11. februára sa chystá nielen skvelý skokanský zážitok, ale 26. ročník Banskobystrickej latky bude aj veľká udalosť. V úlohe trénera príde nielen legendárny Švéd Stefan Holm, ale ako čestný hosť aj stále aktuálny svetový rekordér v hale i vonku Kubánec Javier Sotomayor.

Svojich reprezentačných kolegov príde na Štiavničky povzbudiť aj miláčik publika Gianmarco Tamberi, ktorý síce vynecháva halovú sezónu, ale ako hosť si BBL nenechá ujsť.  Čas pozrieť si výškarské divadlo si medzi štartmi na mítingoch nájde aj najrýchlejší Slovák, halový majster Európy na 60 m Ján Volko.  Vstupenky na Banskobystrickú latku sa predávajú rýchlym tempom, ale necelých 200 miest ešte stále bolo k dispozícii aj v tomto týždni.

Súťaž žien sľubuje od viacerých pretekárok útok na métu dva metre. Mladučká Jaroslava Mahučichová, juniorská svetová rekordérka s 204 cm a strieborná z MS 2019 v Dauhe, skočila v tomto roku v Ľvove 201 cm a vyhrala aj prvý tohtoročný vzájomný duel v stredu v Cottbuse s hlavnou rivalkou Juliou Levčenkovou. Mahučichová skočila 198 cm a atakovala i vlastný juniorský svetový halový rekord 202 cm. Levčenková pokorila 196 a na BBL má tiež dvojmetrové ambície.

Do štartovej listiny pribudli slovinská jednotka Maruša Černjulová (193 cm), ktorá vyhrala v stredu v Udine, a tiež aj ďalšia výborná Ukrajinka Iryna Heraščenková so 199 cm. Zaujímavým doplnením štartovky je Jeannelle Scheperová zo Sv. Lucie, ktorá sa pripravuje v Holandsku, a v tomto roku si zlepšila halové osobné maximum na 192 cm. Pre zranenie zrušila súťaženie v halovej sezóne Talianka Elena Vallortigarová.

V mužskej súťaži sú nové mená v zozname štartujúcich mexický rekordér Edgar Rivera (230 cm), rovnako rekordér Portorika Joel Castro (229 cm) či turecký rekordér Alperen Acet (230 cm). Kvalitnú formu má Brit Tom Gale, ktorý už v tejto halovej sezóne skočil 228 cm. Číňan Čang Kuo-wei vyhral v Udine výkonom 227 cm a takmer pokoril 229 cm.

Najlepší Slováci Matúš Bubeník a Tatiana Dunajská potvrdzujú vo svojich štartoch nárast formy (Bubeník prekonal zatiaľ 223 cm a Dunajská sa pravidelne pokúša o svoje halové maximum 184 cm) a chystajú sa útočiť na top výkony.

Banskobystrickej latke sa podarilo udržať si štatút European Athletics Indoor Special Premium, teda najvyšší možný v hierarchii európskych halových mítingov ako jedinému výškarskému podujatiu. Dvadsiaty šiesty ročník, ktorý sa uskutoční v utorok 11. februára 2020 od 16.00 h, je zaradený do C-kategórie pre bodovanie do svetového rebríčka. Ten je súčasť kvalifikačného systému atlétov na OH 2020 v Tokiu. Prvá osmička medzi mužmi aj ženami získa od 60 po 25 bodov za umiestnenie. Priamy prenos odvysielať Dvojka RTVS a chýbať nebude ani celosvetový internetový stream s anglickým komentárom.

Doteraz na BBL štartovali muži z 37 a ženy z 28 krajín, celkovo sa predstavilo 46 krajín, zo svetadielov chýba iba Austrália a Oceánia. V rebríčku bodovania mítingov skončila Banskobystrická latka v roku 2019 na siedmom mieste na svete spomedzi všetkých špecializovaných podujatí v hale a vonku (vrátane vrhačských a podobne). Medzi halovými výškami je jednoznačnou svetovou jednotkou.

(CK, GB)

DOSIAĽ POTVRDENÉ MENÁ BBL 2020

ŽENY

Julia Levčenková, Ukrajina (202)

Jaroslava Mahučichová, Ukrajina (204)

Sofie Skoogová, Švédsko (194)

Tatiana Dunajská, Slovensko (186)

Alessia Trostová, Taliansko (200)

Levern Spencerová, Sv. Lucia (198)

Maruša Černjulová, Slovinsko (193)

Iryna Heraščenková, Ukrajina (199)

Jeannelle Scheperová, Sv. Lucia (196)

MUŽI

Maxim Nedosekov, Bielorusko (235)

Donald Thomas, Bahamy (237)

Matúš Bubeník, Slovensko (231)

Mathew Sawe, Keňa (230)

Mateusz Przybylko, Nemecko (235)

Čang Kuo-wej, Čína (238)

Joel Castro, Portoriko (229)

Alperen Acet, Turecko (230)

Tom Gale, V. Británia (230)

Edgar Rivera, Mexiko (230)

Text k foto:

Čestný hosť BBL 2020 bude svetový rekordér Javier Sortomayor z Kuby.

FOTO ŠTARTFOTO/JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk