Nevídané: na 400 m mužov diskvalifikovali celý tretí rozbeh!

Šestnásť diskvalifikácií, väčšina za porušenie pravidla IAAF 163.3a – aj to bola jedna z negatívnych udalostí piatkového súťažného programu na halovom svetovom šampionáte v Birminghame. Rozhodcovia boli nekompromisní. Pri behoch v dráhach trestali akékoľvek šliapnutie čo i len na čiaru diskvalifikáciou. Nekompromisne. A bolo jedno, či išlo o hviezdu alebo Miriamu Senokonokovú z Fidži.

Na extrémne prísne dodržiavanie pravidla 163.3a doplatili najmä štvorstovkári a štvorstovkárky. V predpoludňajších rozbehoch diskvalifikovali piatich mužov a dve ženy. Vo večernom semifinále pribudli ďalšie tri štvrťkárky, všetky tri z postupových pozícií – druhú v I. behu, líderku európskych tabuliek Švajčiarku Sprungerovú, v druhom víťazku McPhersonovú z Jamajky a v treťom Belibasakiovú z Grécka, ktorá finišovala druhá…

Kuriózna situácia nastala v III. rozbehu mužov. Najprv diskvalifikovali obhajcu bronzu spred dvoch rokov Katarčana Abdelleleha Harouna pre predčasný štart. Zvyšné kvarteto síce dobehlo do cieľa, no vo výsledkoch sa pri všetkých štyroch menách objavila skratka DQ – diskvalifikácia a pri nej číslo 163.3a. Aj pri víťazovi  rozbehu Bralonovi Taplonovi (46,37 – najlepší výkon v rozbehoch), lídrovi tohtoročných svetových tabuliek časom 44,88, ktorý ho radí na šiestu priečku v celej halovej histórii. Rozhodcovia diskvalifikovali aj druhého v cieli Lotyša Karpinskisa, tretieho Russella z Bahám i štvrtého Jamajčana Gayla. Nikdy v histórii sa nestalo, že vo výsledkoch sa v nejakom behu pri všetkých štartujúcich objavila skratka DQ.

Grenadská výprava sa síce proti Taplinovej diskvalifikácii odvolala – argumentovala, že na čiare bežal už na rovinke, čím nezískal nijakú výhodu, no jury bola nekompromisná. Preštudovala si záznam z behu a potvrdila, že Taplin stúpil na čiaru ešte v zákrute.

Proti diskvalifikáciám svojich atlétok v ženskom semifinále na 400 m protestovalo aj Švajčiarsko a Grécko. Tiež tvrdili, že šliapnutím na čiaru nezískali voči súperkám žiadnu výhodu. Nekompromisná jury po preštudovaní záznamu oba protesty odmietla. Aj preto vyzerá zloženie finálovej ženskej štvorstovky úplne inak, ako by malo podľa toho, ako dobehli pretekárky do cieľa…

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Za porušenie pravidla IAAF 163.3a diskvalifikovali aj najväčšieho favorita mužskej štvorstovky Bralona Taplina z Grenady.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk