MSJ: Ďalšia paráda Viktórie Forster – v sobotu pobeží v Nairobi finále na 100 m prekážok!

Paráda! Viktória Forster postúpila už do svojho druhého finále na XVIII. juniorských majstrovstvách sveta v atletike v kenskom Nairobi. Po hladkej stovke (6. miesto) bude bojovať o medaily aj na prekážkovej. Takouto unikátnou kombináciou disciplín a výsledkov na najvyššej úrovni sa ešte nikto na Slovensku nemôže pochváliť.

V I. semifinále obsadila zverenka Kataríny Adlerovej 2. miesto časom 13,59 sekundy, čo znamenalo priamy postup. Za vlastným slovenským juniorským rekordom zo seniorských majstrovstiev SR 2021 v Trnave v závere júna zaostala iba o jedinú stotinku.

Forster vyťažila z výborného štartu (reakcia 0,137 s) i z kolízie bronzovej z MEJ 2021 v Tallinne Poľky Mariky Majewskej, ktorá zakopla na predposlednej prekážke a z jasne druhej pozície sa prepadla na šiestu. Ak by talentovaná atlétka ŠK ŠOG Nitra skončila tretia a nepostúpila by priamo, s časom by sa už do finále nepretlačila, postup by jej ušiel o tri tisíciny… (13,584 – 13,587).

Viktória Forster: “Mala som obrovské šťastie, lebo môj beh bol hrozný a nie som s ním vôbec spokojná. Prvá prekážka mi vôbec nevyšla, vyletela som veľmi vysoko nad ňu, a potom som len skákala. Tak či tak by som dobehla tretia, no Poľke sa, žiaľ, stalo, čo sa stalo a ja som vo finále. Wau! To som naozaj nečakala. Som strašne šťastná. Nemám slov!

Viktória dosiahla v semifinálových behoch celkovo 8. najlepší výkon. Finále sa uskutoční v sobotu o 15.00 h SELČ (v Nairobi je o hodinu viac). Okrem Forster v ňom pobežia (zoradené podľa časov zo semifinále) Jamajčanka Nugentová (13,02), Kambundjiová zo Švajčiarska (13,02), Poľka Barczová (13,36), ďalšia jamajská prekážkarka Wilsonová (13,39), Millendová z Estónska (13,44), Maďarka Tóthová (13,46) a Stangová z Fínska (13,59).

Devätnásťročná Viktória Forster skončila v predpoludňajšom III. rozbehu druhá časom 13,75 za jednou z favoritiek tejto disciplíny Ditaji Kambundjiovou (13,30, os. rekord však má 12,94) a bez problémov sa desiatym najlepším výkonom kvalifikovala do semifinále.

„V rozbehu bežala, dalo by sa povedať takticky – na postup do semifinále. V ňom už mala len jedinú úlohu – šprintovať, čo to dá…,“ vravela po semifinále spokojná trénerka Katarína Adlerová. „Nebolo to už bez chýb, predsa len, semifinále bol už jej piaty súťažný beh v Nairobi. Verím, že pred finále si dostatočne oddýchne. Pokúsime sa v ňom zlepšiť s osobný rekord. Uvidíme, na čo to bude stačiť.“

FOTO SAZ (mi)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk