MS 2023 v Budapešti: Ján Volko vraví, že s tímom urobili v príprave maximum, ale v rozbehoch na 100 m bol preňho dnes aj postup s časom mimo dosahu

Slovenský rekordér Ján Volko (Naša atletika Bratislava) obsadil v III. rozbehu na 100 m na 19. majstrovstvách sveta  v atletike v Budapešti 7. miesto časom 10,25 sekundy a nepostúpil do nedeľného semifinále. Vyhral vicemajster Európy 2023 do 23 rokov na 100 i 200 m Holanďan Boujou (10,09) pred tohtoročnou európskou tabuľkovou dvojkou Amo-Dadziem z Veľkej Británie (10,10) a Libérijčanom Matadim, ktorý zabeol navlas toľko, koľko je Volkov slovenský rekord – 10,13. Podobne ako Volko nepostúpil ani tohtoročný majster USA Cravont Charleston, ktorý finišoval až šiesty za 10,18 a v novinárskej mixzóne krivkal. Jeho štart na MS bol do poslednej chvíle otázny, pretože v prípravnom kempe štafety USA na Floride sa zranil.

Zverenec Nade Bendovej a Róberta Kresťanka Volko bežal v Národnom atletickom centre jubilejnú desiatu stovku v sezóne a dosiahol v nej svoj tretí tohtoročný čas. Jeho tohtosezónne maximum je z júlovej „pétéesky“ v Banskej Bystrici je 10,21, okrem toho má na konte ešte 10,24 z Európskych hier v Chorzówe a 10,25 z ostravskej Zlatej tretry. Celkovo ho klasifikovali na 36. mieste z dovedna 73 šprintérov.

„Očakával som trochu viac. V rozcvičke to vyzeralo lepšie, ako to napokon dopadlo. Žiaľ, už to nezmením, ale myslím si, že sme s celým tímom urobili maximum, aby bol výsledok lepší,” vravel v novinárskej mixzóne 26-ročný Volko, vlani na stovke štvrtý na majstrovstvách Európy v Mníchove.

Z každého zo siedmich budapeštianskych rozbehov sa do nedeľného semifinále kvalifikovali priamo prví traja, plus šancu mali aj ďalší traja priamo nepostupujúci s najlepším časmi. V štartovke behu na 100 m figurovalo iba 14 šprintérov z Európy, do rozbehov sa z kvalifikácie nedostal iba monacký Kylian Vatrican.

Z osmičky šprintérov v III. rozbehu mal Volko až šiesty najlepší osobák (10,13) a dokonca až siedme sezónne maximum (10,21), takže nepatril k favoritom na priamy postup. Ale súperov nemal úplne nezdolateľných.

„Neteoretizoval som pred štartom o tom, čo by mohlo na postup stačiť, koncentroval som sa iba na to, aby som šprintoval čo najrýchlejšie a predviedol čo najkvalitnejší výkon – čas, s ktorým budem spokojný, čo bolo v mojom prípade zlepšenie sezónneho maxima 10,21. To sa bohužiaľ nepodarilo. Zatiaľ netuším, kde mi postup ušiel, ale viem, že  dnes bol pre mňa aj postup s časom mimo dosahu,“ priznal slovenský rekordér. „Naozaj neviem, ako to na stovke vyzeralo, či som strácal v závere, alebo čo sa dialo. Aj to je znak toho, že som sa na preteky maximálne skoncentroval. Jednoducho – nešliapalo to. Veril som si na sezónne maximum, tréningové ukazovatele boli povzbudzujúce.“

Až šiesti šprintéri (z nich traja Američania) dosiahli v rozbehoch výkon pod 10 sekúnd, najrýchlejší bol Jamajčan Oblique Seville (9,86). Ako posledný s časom sa do semifinále kvalifikoval Taftian z Iránu výkonom 10,17, ďalší dvaja postupujúci s časmi boli Poliak Kopeć (10,12) a Rodney z Kanady (10,13).

„Úroveň stovky je neskutočná – napríklad aj vo svetle toho, že 39 z mojich súperov už niekedy v živote dosiahol výkon pod desať sekúnd,“ prízvukoval niekdajší halový majster Európy na 60 m z Glasfowa 2019. „V minulosti tí úplne najlepší možno behali o čosi rýchlejšie, ale šírka je vyrovnaná a veľmi veľa šprintérov už dokáže zabehnúť stovku za 10,10.“

Volka v stredu 23. augusta čakajú o 12.50 h rozbehy na 200 m. Verí si na tejto trati viac? „Ťažko po tomto výkone povedať, čo sa bude diať. Určite sa však skoncentrujem a dám do toho úplne všetko, čo ešte vo mne ostalo. Ak urobím maximum, verím, že bude spokojný. V každom prípade dnes to, bohužiaľ, nestačilo. S tímom ešte rozanalyzujeme, čo sa dnes udialo. V každom prípade však na dvojstovke bude nutné veľmi rýchlo vybehnúť zákrutu a nezopakovať to, čo sa mi stalo na Svetovej univerziáde v Číne. Potom to môže dopadnúť dobre,“ odhadoval Volko.

Budapeštiansky šampionát je pre 26-ročného Bratislavčana druhý v kariére, v premiére v Londýne 2017 ho na 100 m klasifikovali na 28. (rozbeh) a na 200 m na 15. mieste (semifinále).

(GB)

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk