MNÍCHOV 2022: Slovenská nominácia má 19 mien, no hľadá sa líder

Slovenská atletika prežíva trochu zvláštnu poolympijskú sezónu. Kým mládežnícke kategórie robia radosť prakticky na každom vrcholnom podujatí (Jeruzalem ME U18: dve piate a jedno šieste miesto, EYOF: striebro a bronz a niekoľko finálových štartov, MS CALI U20: zatiaľ jedno piate miesto a jedna semifinálová účasť), tak tá najsledovanejšia kategória dospelých prináša od prvých jarných štartov najmä správy o zraneniach jednotlivých atlétov.

Miroslav Úradník a Dominik Černý na MS 2022 v Oregone

Dôsledkom toho a aj vplyvom nedokonalého rankingového systému sa na majstrovstvách sveta v americkom Eugene predstavila len pätica atlétov. K štyrom chodcom (Černý-Úradník-Burzalová-Hačundová) sa pridala už len Daniela Ledecká, ktorá bola na dráhe jediná v slovenskom drese. A možno aj tento tlak spôsobil, že sa do cieľa na prekážkovej štvorstovke nedostala. „Situácia v tíme nie je jednoduchá. Pretože za normálnych okolností by bola zrejme jednoznačnou líderkou celej reprezentácie Emma Zapletalová, v ktorej prípade by sme mohli poškuľovať možno až po stupňoch víťazov,“ skonštatoval situáciu reprezentačný šéftréner Martin Pupiš. Nitrianska rodáčka však musela po jarnom sústredení v Portugalsku pauzovať a doliečovať zranený členok. „Teraz sa ešte len rozbieha, avšak myslím, že v jej prípade stále živíme finálové ambície. A ak by sa to podarilo, tak to, že vo finále sa môže stať čokoľvek vieme všetci,“ doplnil Martin Pupiš.

Emma Zapletalová počas tréningového kempu v Tate

Ako na tom Emma je, ukáže jej prvý štart v sezóne. Ten absolvuje 8. augusta a teda tesne pred odchodom do Mníchova na kvalitne obsadenom mítingu v maďarskom meste Székesfehervár, ktorý je memoriálom Istvána Gyulaiho a tradične je súčasťou prestížnej zlatej série World Athletics Continental Tour. A dobrou správou je, že na generálke pred Mníchovom budú obe slovenské nádeje, pretože do Székesfeherváru cestuje aj Daniela Ledecká. A konkurencia bude naozaj svetová, pretože v Maďarsku sa predstaví aj fenomenálna svetová rekordérka Sydney McLaughhlinová. Daniela Ledecká by si navyše v Mníchove mohla v prítomnosti kamarátky Emmy Zapletalovej napraviť chuť po nevydarenom oregonskom behu, v ktorom zastavila svoje snaženie na šiestej prekážke.

Daniela Ledecká na MS 2022 v Oregone

V tíme však dlhodobo chýba niekoľko opôr. Absentuje napríklad prekážkarka Stanislava Škvarková, ktorá sa aj pokúšala o naštartovanie sezóny, ibaže zranený členok ju v rozlete pribrzdil. Podobne je na tom aj šprintérka Monika Weigertová, ktorá sa predstavila na halovom svetovom šampionáte v Belehrade, no v letnej sezóne nemohla pre zdravotné problémy ukázať to, čo mala natrénované a len pomaly sa do atletického kolotoča vracia Alexandra Bezeková. Z partie vypadla aj Martina Hrašbová, limit, ba ani potrebné body na postup nezískala na osemstovke ani Gabriela Gajanová.

Chýba aj chodkyňa Mária Katerinka Czaková, ktorá sa po materských povinnostiach iba pomaličky vracia do tréningového procesu. Chodecká sekcia sa tak bude spoliehať na mladé reprezentantky Emu Hačundovú a Hanu Burzalovú, ktoré majú za sebou premiéru na majstrovstvách sveta v americkom Eugene a tieto čerstvé skúsenosti z vrcholného podujatia by mohli pretaviť do solídneho výsledku zodpovedajúcemu ich možnostiam. Naopak dobrou správou je, že talentovaná Viktória Forster si po prvom seniorskom šampionáte v hale (V Belehrade bežala 60 m a 60 m pr. a dostala sa do semifinále) vyskúša aj európsku scénu najvyššieho rangu. A predstaví sa v oboch svojich disciplínach a teda na hladkej a aj prekážkovej stovke. V kladivárskom kruhu by mohla prekvapiť Veronika Kaňuchová, ktorá sa v sezóne trošku trápila, no jej tabuľkové postavenie ju do Mníchova nakoniec dostalo. Ak jej sadne kruh a deň, tak má rozhodne na viac ako je jej sezónne maximum 67,23 m.

Viktória Forster

„U mužov by mohli byť lídrami Ján Volko a Miroslav Úradníkom, ale kým Volko sa trápil zdravotne počas prvej časti sezóny, tak Úradníka bol pozitívne testovaný na COVID-19 (podobne ako aj ďalší dvaja športovci, ktorí boli na MS v Oregone) minulý týždeň po návrate zo Spojených štátov, kde v Eugene finišoval na premiérovej 35 km trati ako 7. najlepší Európan,“ skonštatoval Pupiš. No kým u Volka (štartovať bude na 100 a 200 m) to začína vyzerať výkonnostne veľmi zaujímavo (v rakúskom Eisenstadte bežal 25. júla dve stovky za 10,23 s a 10,24 s), u Úradníka, ako aj ďalších atlétov, ktorí prekonali COVID v poslednom období ukáže následky až preteková realita.

Ján Volko

Aj v mužskej zostave chýbajú viaceré opory. Dlhodobo absentuje pre zdravotné problémy trojskokan Tomáš Veszelka a zranenie si doliečuje aj kladivár Marcel Lomnický. Ten sa rozhodol pre dôkladné doliečenia únavovej zlomeniny a naplno začne trénovať zrejme až na jeseň. „Na druhej strane viacerých čaká na ME premiéra, čo je dobrý signál do budúcnosti. Potešil aj fakt, že sa do Mníchova kvalifikovala štafeta mužov na 4×400 m, keďže ešte pred pár mesiacmi niektorí nad touto víziou neveriacky krútili hlavou,“ poznamenal Pupiš. Mužská štafeta sa v sezóne predstavila aj na belehradskom halovom svetovom šampionáte a vidina ďalšieho, tentoraz európskeho štartu viditeľne nakopla mnohé mladé talenty a výsledkom boli štyri osobné rekordy a dve sezónne maximá počas finálového behu mužov na republikovom šampionáte v Trnave v behu na 400 metrov. Šimon Bujna sa navyše dokázal predrať tabuľkami a okrem štafety ho čaká na štvorstovke aj individuálny štart. A dobrá konkurencia je aj na mužskej prekážkovej štvorstovke, kde boli do poslednej chvíle v hre o postup až traja reprezentanti.

Šimon Bujna

Skúsený Martin Kučera navyše nemá aktuálne slovenské sezónne maximum. To si v Ostrave časom 50,21 s zabezpečil Matej Baluch. Do partie sa ťahal aj Patrik Dömötör, no do Mníchova nakoniec cestuje „len“ ako člen štvorstovkovej štafety. Nelichotivá situácia zdravotného stavu reprezentantov je však podľa šéftrénera alarmujúca. „Toto nie je dobré znamenie. A objavili sa aj iné komplikácie. Ja osobne to vnímam aj ako dopad toho, že strediská a najmä to najsilnejšie nenašli súlad s našimi predstavami o realizácii prípravy vrcholových športovcov. Žiaľ, vyzerá to tak, že aj do armády zavítala demokracia s črtami rodiacej sa anarchie, ale na to my priamy vplyv nemáme. Tu buď nájdeme postupne spoločnú optiku, alebo sa budeme musieť podľa môjho názoru prizerať naďalej úpadku,“ skonštatoval Pupiš.

Ďalšia vec je dlhodobo kritizované tabuľkové hodnotenie výkonnosti atlétov. „Rankingový systém ukázal svoju absurdnú tvár v plnej kráse. Všetci už dlhšie vieme, že napríklad nemecký oštepár Johannes Vetter na ME štartovať nebude. Pretože to sám zverejnil na svojom oficiálnom profile a aj na sociálnych sieťach. Ale keďže pravidlá sú tak skostnatené, že ak národná federácia neoznámi Európskej atletike, že pretekár na šampionát necestuje, tak okrem toho, že ich nik nesankcionuje za to, že to zamlčali, tak EA ani ak o tom vie, nedopĺňa pretekárov do štartových listín. Takto prišiel o v Mníchove napríklad náš Maximilián Slezák, ktorý aj napriek tomu, že vie, že nebude naplnený počet oštepárov na ME, nemôže na ME súťažiť. Toto je ukážka toho, ako funguje v praxi „systém“, ktorý mal priniesť rovnosť šancí, fair play a najmä presný počet štartujúcich v disciplínach,“ dodal Martin Pupiš.

A to by sme ešte mohli vytiahnuť niekoľko atlétov, ktorí majú v sezóne 2022 kvalitnejšie výkony ako ich kolegovia. No nikam necestujú. Chybou je, že svoje výkony podali na horšie bodovaných podujatiach. V dnešnej atletike je totiž dôležitejšie to, kde výkon dosiahnete. Hoci počítať by sa mala najmä maximálna hodnota predvedeného výkonu. Očakávania sú vzhľadom k okolnostiam sú preto viac ako realistické. Každopádne, základný cieľ je minimálne jedno finálové umiestnenie.

(SAZ)

Nominácia SAZ na ME v Mníchove 2022

Ženy

Emma Zapletalová: 400 m pr.

Hana Burzalová: chôdza 35 km a 20 km

Daniela Ledecká: 400 m pr.

Veronika Kaňuchová: kladivo

Viktória Forster: 100 m, 100 m pr.

Ema Hačundová: chôdza 35 km

Muži

Miroslav Úradník: chôdza 20 km a 35 km

Michal Morvay: chôdza 35 km

Dominik Černý: chôdza 20 km a 35 km

Martin Kučera: 400 m pr.

Ján Volko: 100 m, 200 m

Matej Baluch: 400 m pr.

Šimon Bujna: 400 m

Štafeta mužov: 4 x 400 m (Oliver Murcko, Miroslav Marček, Patrik Dömötör, Franklin Henry, Roman Haraslín, Adrián Pavelka*)+

Realizačný tím

Vedúci výpravy: Martin Pupiš,

Fyzioterapeut: Lenka Skaličanová, Denis Freudenfeld

Lekár: Pavol Hajmássy

Tréneri: Ľuboš Machník, Peter Žňava, Radoslav Ivan, Roman Benčík, Katarína Adlerová, Naďa Bendová. Extra coach: Matej Spišiak, Libor Charfreitag, Edmund Kováč.

*Adrián Pavelka bude v tíme ako asistent trénera pre štafety a v prihláške aj ako potenciálny náhradník do štafety (súvisí to aj s kvótou, lebo viac členov realizačného tímu nemôžeme mať a ostatní tréneri zaangažovaní v štafetách majú aj individuálne štarty zverencov. Takže potrebujeme niekoho aj čisto na štafetu. Samozrejme, z pohľadu výkonnosti by za určitých okolností mohol byť aj ako platný náhradník, čo v čase COVIDu nik nevie odhadnúť…).

** Bujna, Baluch, Kučera – môžu bežať aj štafetu (pravidlo je, že môžeme nominovať 8 pretekárov do zoznamu na štafetu, ale štvoricu ktorá bude bežať môžeme vybrať z kohokoľvek kto nás reprezentuje na ME /teda nielen z týchto ôsmych/)

(SAZ)

Foto: SAZ, Športové centrum polície, Deca Bild/Top Athletics

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk