MMM v Košiciach: Sahajdovi vyšiel risk, zlepšil sa na 2:15:25, Kumeshiovej traťový rekord a tri Slovenky pod tri hodiny

Najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda obsadil na 96. ročníku MMM v Košiciach výborné 7. miesto a časom 2:15:25 h si o 34 sekúnd zlepšil minuloročný osobný rekord. Iba traja Slováci v histórii zvládli košický maratón rýchlejšie – Róbert Štefko (2:14:10), Petr Pipa (2:15:03) a Karel David (2:15:20).

„Chcel som si zlepšiť osobák, to som splnil, som veľmi spokojný. Ďakujem všetkým za podporu. Do 35. kilometra sa mi bežalo super, potom som už aj vinou protivetra bojoval sám so sebou. Posledné dva kilometre som už takmer nič nevnímal. Holeň na ľavej nohe ma pobolievala, v duchu som sa modlil, aby som vydržal až do cieľa. Podmienky boli ťažké, vietor neskutočne silný,“ vravel v cieli svojho siedmeho maratónu v živote (dokončil štyri) 28-ročný zverenec Vladimíra Molčana v klube BMSC Bratislava, ktorý obhájil aj titul majstra Slovenska a už tretí raz za sebou si na MMM zlepšil osobné maximum (2:18:44/9. miesto, 2:15:59/8. miesto, 2:15:25/7. miesto).

Sahajda, ktorý uprednostnil MMM pred štartom na MS v Dauhe (maratón sa bežal v noci zo soboty na nedeľu) s nádejou, že sa mu podarí zabehnúť zaujímavý výkon v súvislosti s možnosťou kvalifikovať sa na OH 2020 v Tokiu, zarobil 1700 eur – 700 za siedmu priečku a získal i 1000-eurový bonus za najlepšie slovenské umiestenie.

Košický rodák pochádzajúci z Raslavíc pri Bardejove má za sebou výbornú sezónu, v tomto roku si zlepšil osobné rekordy na 3000 m (8:25,69), 5000 m (14:01,51), 10 000 m (30:09,86), polmaratóne (1:05:22) i maratóne (2:15:25) a získal päť slovenských titulov (5000 m, 10 000 m, 10 km na ceste, polmaratón, maratón).

Súťaž mužov v 96. ročníku MMM vyhral v chladnom a veternom počasí (fúkal nepríjemný severák) Keňan Hillary Kipsambu v 22. najlepšom výkon v histórii pretekov 2:09:33 h a zaznamenal už 17. kenský mužský triumf (jedenásty za sebou) v Košiciach. O svojom prvenstve rozhodol na 39. kilometri, keď ušiel Etiópčanovi Shumetovi Mengistuovi, ktorý sa z lanskej tretej priečky posunul na druhú (2:10:51). Tretí finišoval Tsegay Tuemay z Eritrey (2:11:02).

„Chcel som si zlepšiť osobný rekord 2:07:20 z vlaňajšieho jesenného maratónu v Amsterdame, ale to by sa v takomto vetre nepodarilo azda nikomu,“ posťažoval sa 33-ročný Hillary Kipsambu. „Keby tak silno nefúkalo, veril by som si na čas pod 2:07 h.“ Také počasie, ako v nedeľu, bolo podľa meteorológov naposledy počas MMM v jeho 75. ročníku v roku 1998.

Ešte v polovici pretekov sa črtala šanca aj na čas tesne nad 2:08 h, avšak postupne sa vedúca 8-členná skupina, v ktorej boli dvaja vodiči, rozpadla a tempo zjavne kleslo. Kým medzičas na méte polmaratónu mali najlepší 1:04:06 h, Kipsambu absolvoval druhú polovicu o vyše 1:20 min pomalšie za 1:05:27 h

Nový košický šampión bežal svoj siedmy veľký maratón v kariére, no vyhral len prvý raz. Doposiaľ bol najlepšie tretí v Barcelone 2018. Za košické víťazstvo zinkasoval 12-tisíc eur. A čo s nimi urobí? “Ešte neviem, nepočítal som s takouto eventualitou,” priznal úprimne maratónec z manažérskej skupiny známeho Holanďana Josa Hermensa.

Víťazka súťaže žien Etiópčanka Sichala Kumeshiová utvorila nový traťový rekord 2:26:01 h a zároveň si výrazne zlepšila o 2:41 min aj osobný rekord. Z minuloročného rekordu MMM Keňanky Milliam Ebongonovej skresala až 1:15 min! Ženy sa o historický zápis postarali na rýchlej mestskej trati už tretí rok za sebou – predvlani Sheila Jerotichová (2:27:34), Vlani Ebongonová (2:27:16) a teraz Kumeshiová (2:26:01).

„Cítila som sa v dobrej forme, preto mi neprekážal ani vietor. V bezvetrí by som však možno atakovala i čas okolo 2:23 h,“ prezradila 24-ročná Kumeshiová, ktorá získala svoj druhý maratónsky triumf, pred tromi rokmi bola najlepšia vo Varšave.

Etiópčanka sa stala jubilejnou 40. víťazkou na MMM. Ženy mali v Košiciach premiéru v roku 1980. Výbornú prácu podľa koordinátore súťaže žien Gabriela Valisku odviedol špeciálny „vodič“ pre preteky žien. “Kumeshiovej výborný traťový rekord je odmena pre nás všetkých v organizačnom výbore, keďže príprave žien na maratón v rámci programu Women Friendly Marathon venujeme mnoho energie,” upozornil spokojný riaditeľ MMM Branislav Koniar.

Premiérový slovenský titul si vybojovala celkovo piata Lucia Vlčáková z banskobystrickej Dukly v osobnom rekorde 2:49:19 h, zlepšila sa o 2:35 min. “Fúkal strašný vietor, chcela som bežať oveľa rýchlejšie. Boj s ním ma stál strašne veľa síl,” vravela v cieli vyčerpaná, no šťastná zverenka Romana Benčíka, ktorej na trati výrazne pomohol niekdajší majster SR (2007 – 2010) Imrich Pástor: “Veľmi pekne mu ďakujem.”

Vlčáková dobehla na métu polmaratónu za 1:21:39, no druhú polovicu mala výrazne pomalšiu – 1:27:40 h. Už tam však strácala na svoj vysnívaný medzičas. “V pláne som mala medzičas 1:19, ale vzhľadom na podmienky som napokon rade, že som dobehla do cieľa,” priznala Lucia, ktorá do historických tabuliek slovenských bežkýň pridala siedmy najlepší výkon.

Dvadsaťpäťročná Vlčáková bežala len svoj druhý maratón v kariére, v prvom vo februári obsadila v Seville 21. miesto za 2:51:54 h. Na Košice sa pripravovala vo švajčiarskom St. Moritzi a v Maroku spolu s tréningovou skupinou výborného talianskeho maratónca Yassina Rachika, ktorý skončil na MS v Dauhe dvanásty.

Lucia Vlčáková je krosová majsterka Slovenska 2016 v súťaži míliarok a na ME 2017 v krose v Šamoríne bola náhradníčka v miešanej štafete SR. Vlani na M-SR v Trnave bola najúspešnejšia účastníčka s bilanciou 1 zlatá (4 x 400 m), 2 strieborné (1500 m a 3000 m prekážok) a 1 bronzová medaila (800 m).

Pod tri hodiny sa vo svojej maratónskej premiére dostali na MMM i ďalšie dve medailistky majstrovstiev Slovenska Ľubomíra Maníková z dubnického Spartaka (2:53:31 – 6. celkovo) a Veronika Ľašová z AK Krupina (2:56:49 – 7.).

Polmaratón v rámci 96. ročníka MMM vyhral 4-násobý slovenský krosový šampión a lekár z banskobystrickej Roosveltovej nemocnice Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) v osobnom rekorde 1:07:32, pričom jeho kľúčová úloha na trati bola pomôcť s tempo maratóncovi Tiborovi Sahajdovi.

V súťaži žien sa prvé tri Slovenky dostali v jedných pretekoch pod 1:18 h, čo sa ešte nikdy nestalo. Víťazný hetrik na MMM zaznamenala Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra), ktorá časom 1:17:17 h o 30 sekúnd predstihla dvojnásobnú olympioničku Katarínu Pejpkovú (Berešovú) vracajúcu sa po materskej prestávke. Tretia v cieli Silvia Valová zo ZP Lučatín (1:17:57) si o 2:02 min zlepšila osobné maximum.

Dvadsaťtriročná slovenská polmaratónska šampiónka Zrastáková sa môže pýšiť tým, že v uplynulých troch rokoch vyhrala polmaratón na oboch najväčších slovenských maratónoch, MMM v Košiciach a ČSOB Bratislava Marathon.

GABREL BOGDÁNYI

FAKTY Z KOŠÍC

MARATÓN

MUŽI: 1. Hillary Kipsambu (Keňa) 2:09:33, 2. Shumet Mengistu (Et.) 2:10:51, 3. Tsegay Tuemay (Eritrea) 2:11:02, 4. Wale Alebachew (Et.) 2:11:51, 5. Sammy Kosgei 2:12:03, 6. Jackson Limo (obaja Keňa) 2:14:31, 7. Tibor Sahajda 2:15:25 – slovenský výkon roka a osobný rekord, 8. Jozef Urban (obaja SR) 2:30:21, 9. Jérome Christiany (Fr.) 2:34:43, 10. Taras Ivaniuta (Ukr.) 2:35:46

M-SR: 1. Tibor Sahajda (BMSC Bratislava) 2:15:25 – slovenský výkon roka a osobný rekord, 2. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 2:30:21, 3. Marián Zimmermann (ŠK Atléti BS Banská Štiavnica) 2:35:53

DRUŽSTVÁ: 1. TJ Obal servis Košice (Urban, Mockovčiak, Valiček/Stohl, Kušnirik) 8, 2. ŠK Atléti BS Banská Štiavnica (Zimmermann, Vidlička, Kačáni) 16, 3. AK Veterán Bratislava (Moza, Čačík, Šmotlák/Dzurinda, Teixeira) 32

ŽENY: 1. Sichala Kumeshiová (Et.) 2:26:01 – traťový rekord, 2. Chemtai Rionotukeiová 2:33:27, 3. Joan Jepchirchirová (obe Keňa) 2:34:05, 4. Petra Pastorová (ČR) 2:47:33, 5. Lucia Vlčáková 2:49:19 – slovenský výkon roka a osobný rekord, 6. Ľubomíra Maníková 2:53:31, 7. Veronika Ľašová 2:56:49, 8. Sylvia Šebestian 3:02:36, 9. Jana Kleskeňová 3:03:43, 10. Ivana Líšková (všetky SR) 3:04:23

M-SR: 1. Lucia Vlčáková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 2:49:19, 2. Ľubomíra Maníková (AK Spartak Dubnica) 2:53:31, 3. Veronika Ľašová (AK Krupina) 2:56:49

DRUŽSTVÁ: pre nedostatočný počet tímov titul neudelili

POLMARATÓN

MUŽI: 1. Peter Ďurec (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 1:07:32, 2. Henrich Hasch (Slovalco Žiar n/Hr.) 1:12:06, 3. Marek Mitrofaniuk (Poľ.) 1:12:19

ŽENY: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:17:17, 2. Katarína Pejpková (Berešová) (TJ Obal servis Košice) 1:17:47, 3. Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín) 1:17:57

Texty k foto:

Vyčerpaný, no šťastný Tibor Sahajda.

FOTO SITA/MAREK LUKÁČ

Tibor Sahajda na trati MMM 2019 s kenským vodičom Labanom Cheruiyotom.

Víťaz 96. Ročníka najstaršieho maratónu v Európe Hillary Kipsambu.

Nová traťová rekordérka Sichala Kumeshiová

Majsterka Slovenska Lucia Vlčáková v cieli košického maratónu.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk