Michal Morvay: V Mníchove to bude na 35 km rovnako rýchle ako na MS v Eugene!

Aprílové Dudince boli pre chodecký svet len akýmsi testom. Skrátená 35 kilometrová trať totiž bola pre väčšinu veľkou neznámou. A do tejto vody vstupovali opatrne aj veľké chodecké mená. Úspešnú premiéru na prvej kvalitne obsadenej 35 km trati absolvoval 23. apríla aj Michal Morvay, ktorý časom 2:34:56 splnil nominačný limit na augustové ME v nemeckom Mníchove (2:35) a od tohto dátumu už nemusel sledovať svoje rebríčkové postavenie a naháňať body na medzinárodných podujatiach. V tom čase mali splnený ostrý limit len traja slovenskí atléti. Po tokijskej olympiáde ho mala prekážkarka Emma Zapletalová a v Dudinciach ho získal aj ďalší chodecký reprezentant Miroslav Úradník. Vtedy ešte nik netušil, že sa trojica slovenských limitárov už nerozrastie.

Ďalší účastníci augustových ME (celkovo 19 atlétov) cestujú do Nemecka na základe čoraz častejšie kritizovaného tabuľkového systému. „Je to fajn pocit získať limit. A pracoval som tvrdo, aby sa to podarilo. Navyše som nebol pred štartom v Dudinciach zdravotne v poriadku. Tri týždne pred týmto podujatím som dokonca vynechal štart v Poděbradoch,“ zaspomínal si Michal Morvay na jarné obdobie. „Aj preto ma potešilo, že som si dokázal tie preteky kontrolovať a splniť limit,“ doplnil Morvay, ktorému preteky v Dudinciach naozaj sadli. A dobré nastavenie využil aj v nasledujúcich týždňoch „Potom som absolvoval desiatku v Českej republike, kde som si spravil aj osobný rekord (čas 40:58 min nakoniec nemôže byť pre chybu organizátora započítaný ako oficiálny osobný rekord, pretože 1 km okruh mal o 24 metrov menej a teda na 10 km chýbalo 240 metrov). A druhú rýchlu desiatku sme chceli šliapať aj v Madride, kde bola skvelá konkurencia. Prišiel olympijský šampión Talian Massimo Stano, alebo aj švédsky borec Perseus Karlström. Ibaže po zhruba troch kolách som zle stúpil a niečo sa udialo v mojom už dvakrát operovanom kolene. Tam niekde sa zrejme rozhodlo aj o mojej účasti na svetovom šampionáte v Spojených štátoch,“ vysvetlil dôvody neúčasti na MS 2022 v Eugene člen VŠC Dukla. „A tak sme sa v tíme dohodli, že pre nás budú kľúčové majstrovstvá Európy. Pretože bolo jasné, že na augustový termín sa dokážem na sto percent pripraviť,“ poznamenal účastník poslednej olympijskej päťdesiatky v Tokiu 2020. Michal Morvay už vo svojom mladom veku absolvoval niekoľko náročných sústredení. Bol totiž súčasťou tímu olympijského šampióna Mateja Tótha a tak môže porovnávať. „Keďže išlo o moju vôbec prvú prípravu na 35 kilometrovú trať, tak to bolo samozrejme iné. Bolo to aj časovo kratšie, takže som mal priestor doliečiť si zranenie. A tá záverečná časť prípravy trvala zhruba sedem týždňov. Ak teda počítam obdobie, v ktorom som naozaj drel,“ prezradil Morvay.

Aktuálne má aktuálne za sebou záverečnú časť prípravy na svoj prvý európsky šampionát. „Absolvovali sme sústredenie v talianskom Melagu. Prvý týždeň to bolo v nadmorskej výške takmer 2000 m.n.m. a následne som zliezol o zhruba 500 metrov nižšie k jazeru. Všetko išlo podľa plánu,“ poznamenal Michal Morvay, ktorý v záverečných dňoch pred odchodom na ME 2022 nepodceňuje ani mentálnu stránku prípravy. MS v Oregone si samozrejme ako divák nenechal ujsť. „Šampionát som si pozrel. No teraz ma vôbec ma nezaujíma, že kto MS pocestuje aj do Mníchova. Pretože každé preteky sú iné. A ja sa sústredím sám na seba. Teraz je to už iba o tom, čo ukážem na Európe. Súperov som nikdy neriešil,“ skonštatoval Morvay, ktorý má pred cestou do Mníchova realistické ciele. „Potrebujem sa posúvať postupne a hlavným cieľom je parížska olympiáda,“ prezradil Morvay. V Dudinciach si koncom apríla novú olympijskú trať tiež iba testoval. „Prvých 10-15 kilometrov som šiel skôr päťdesiatkárskym spôsobom. Síce relatívne rýchlo, ale stále som si to kontroloval. Zrýchľoval som až po zhruba 28 kilometrov. Ale na veľkých pretekoch to už funguje inak a skôr by som povedal, že tých 35 kilometrov je v podstate len taká o niečo dlhšia dvadsiatka,“ dodal Morvay.

Michal Morvay a jeho tím

A tak ako mnohí vedel, že 35 km dá šancu najmä rýchlejším chodcom. „Bolo jasné, že tie jarné výkony budú len také rozbehové. A že na veľkých podujatiach to bude oveľa rýchlejšie. Navyše na MS bolo aj priaznivé počasie a aj preto sa šliapalo veľmi rýchle tempo (vyhral Massimo Stano za 2:23:14 h). Ale každé preteky sú iné. Isté však je, že aj v Mníchove to bude rýchle a aj ja budem musieť šliapať od výstrelu naplno. Toto už nie je päťdesiatka, kde sa išla prvá štvrtina v podstate kontrolovane a pretekať sa začínalo až neskôr,“ vysvetli Morvay. Nová trať si vyžaduje aj iný prístup v príprave. „Odmakal som všetko, čo bolo v plánoch. O mojom výkone v Nemecku rozhodnú už iba podmienky v deň štartu. No ak mi sadne deň, tak verím, že to bude super,“ dodal zverenec trénera Mateja Spišiaka, ktorý sa už nevie dočkať európskeho šampionátu.

(SAZ)

Foto: (MM)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk