Československí olympionici našli v štafete na MMM v Košiciach len jedného premožiteľa

Česko-slovenský olympijský tím s dvoma olympijskými šampiónmi v zostave, Matejom TóthomDavidom Svobodom, finišoval v súťaži štafiet na 95. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach druhý, keď 42,195 km merajúcu trať zvládol za 2:39:22 h. Predstihlo ho len kvarteto TJ Obal servis Košice (2:24:49 h) zložené zo skúsenej štvorice vytrvalcov Tomeček, Babjak, Starodubcev, P. Kováč, ktoré súčasne pomáhalo na trati s tempom maratóncovi Jozefovi Urbanovi.

Spoločný tím z oboch častí bývalej federácie postavili Slovenský olympijský výbor (SOV) a Český olympijský výbor (ČOV) a takto si uctili blížiace sa 100. výročie vzniku Československa 28. októbra 1918. Aj preto československí olympionici štartovali na hrudi so symbolickým číslom 1918 a v špeciálnych bielo-modro-červených dresoch so svojimi menami na chrbte zhotovenými výhradne na túto príležitosť.

Olympijskú štafetu rozbiehal na prvom úseku (12 km) chodecký šampión na 50 km z hier v Riu 2016 Matej Tóth. Počínal si výborne, držal tempo pod 4 minúty na kilometer a svojmu švagrovi, prezidentovi SAZ a viceprezidentovi SOV, Petrovi Korčokovi odovzdával na druhej priečke.

„Tímová súťaž bola a je pre mňa vždy veľká motivácia. Vždy som na MMM štartoval z pasie, nezáležalo mi na výkone, no predsa len, teraz to bolo iné. Myšlienka nášho štartu pri príležitosti storočnice je silná, mám radosť, že SOV a ČOV vymysleli spoločnú štafetu. Česi a Slováci dlhé roky súťažili v spoločnej reprezentácii, teraz sme sa po 25 rokoch symbolicky znova spojili. Som hrdý Slovák, ale som šťastný, že som mohol prvý raz v živote reprezentovať Československo,“ vravel 35-ročný Matej Tóth, ktorý po absolvovaní svojho úseku pokračoval ďalej, dobehol až do cieľa polmaratónu v čase okolo 1:25:30 h a popri tom sa počas behu naživo delil so svojimi dojmami z trate s divákmi v priamom prenose na Dvojke RTVS.

Matej Tóth sa na unikátnu štafetu na MMM nepripravoval nijako špeciálne, no priznal, že v posledných dvoch-troch týždňoch už v príprave viac behal ako chodil. „V utorok som si dal dokonca aj úseky – prvý raz od základnej školy. Bežal som 3 km, 1 km a k tomu ešte dva 500-metrové úseky. Zistil som, že už neviem behať,“ smial sa Matej. „Kondička je fajn, ale chodeckým tréningom sa moja bežecká technika pokazila.“

Takisto viceprezident SOV a šéf slovenskej atletiky Peter Korčok vzal česko-slovenskú štafetovú výzvu vážne a aj on sa na svoju 9-kilometrovú porciu pripravoval zodpovedne. „Pre veľké pracovné vyťaženie neboli moje tréningy ideálne, ale snažil som sa zo všetkých síl, hoci som vopred vedel, že budem najslabší článok našej štafety,“ poznamenal trojnásobný chodecký olympionik (2000, 2004, 2008).

Možnosť byť členom spoločnej česko-slovenskej štafety bola pre Korčoka veľká česť. Vnímal ju i tak, že môže byť inšpiráciou pre kolegov – športových funkcionárov, aby sa tiež hýbali.

„Hoci už nie som aktívny športovec, aj ako funkcionár žijem stále športom a snažím sa robiť niečo pre svoje zdravie. Verím, že takto môžem inšpirovať aj ďalších kolegov,“ nádejal sa Korčok, ktorý bol pred rozdelením spoločného štátu členom česko-slovenských mládežníckych chodeckých výberov a v zbierke úspechov má aj bronz z federálneho dorasteneckého šampionátu.

Českú časť štafety tvorili dvojičky Svobodovci. Moderný päťbojár David triumfoval na olympijských hrách v Londýne 2012 v rekorde podujatia 5928 bodov. Tomáš je zasa úspešný triatlonista, svetový šampión v kvadriatlone, biathle a absolvoval aj prestížny triatlon Ironman na Havaji.

„Z atmosféry v Košiciach mi behal mráz po chrbte. Rád by som si niekedy v budúcnosti vyskúšal maratón, ale zatiaľ si naň netrúfam. Myšlienka spoločnej česko-slovenskej štafety ma okamžite oslovila, som rád, že som mohol byť jej člen,“ vravel David Svoboda.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Matej Tóth na štarte štafety na MMM 2018, vľavo hore má pripnutý mikrofón, cez ktorý referoval naživo o svojich pocitoch na trati.

FOTO SITA/VIKTOR ZAMBORSKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk