ME do 23 rokov: Štafeta na 4 x 400 m šiesta v rekorde SR, Hačundová 18. a sklamaný Černý sa vytrápil

Slovenská štafeta na 4 x 400 m v zložení Michaela Pešková (AŠK Slávia Trnava, tréner Eduard Čordáš), Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin, tréner Pavel Slouka), Simona Malatincová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréner Marcel Lopuchovský), Miriam Cidoríková (Slávia STU Bratislava, tréner Adrián Pavelka) finišovala na 12. európskom šampionáte vo švédskom Gävle siedma a časom 3:46,26 min výrazne zlepšila slovenský rekord v tejto vekovej kategórii. Po diskvalifikácii Francúzok sa však posunula na konečnú šiestu pozíciu.

Doterajšie slovenské maximum do 23 rokov patrilo klubovej štafete Slávie STU Bratislava, ktorá v zostave Krajčiová, Chalupová, Pestúnová, Vašíčková dosiahla pred vyše 21 rokmi 12. júla 1998 v Nitre výkon 3:57,02 min. Pre slovenskú atletiku to bolo šieste 6. miesto v histórii ME do 23 rokov.

Slovenky, jasné outsiderky, sa od začiatku usadili na poslednej siedmej priečke, avšak bojovali až do posledných metrov. Ich medzičasy na jednotlivých úsekoch: 56,21 – 1:51,81 (55,60) – 2:49,68 (57,87) – 3:46,26 (56,58).

Šéftréner SAZ Martin Pupiš: “Myslím si, že 6. miesto je mimoriadne cenné. Nielen preto, lebo nám vynieslo 3 body do hodnotenia krajín, ale každý posun národného rekordu má svoju cenu. Samozrejme, okolnosti, za akých sa všetko udialo, sú nám všetkým jasné, ale preteky potvrdili, že idea, ktorej pred dvoma týždňami veril málokto, mala svoje opodstatnenie. Na začiatku sme verili tejto myšlienke asi len dvaja – tréner Adrián Pavelka a ja. Ďakujem všetkým trénerom, ktorí pripravili svoje pretekárky do štafety. Dievčatá odviedli všetko, čo bolo v danej chvíli v ich silách.”

Slovenským chodcom na 20 km sa príliš nedarilo. Lepšie dopadla Ema Hačundová, ktorá obsadila v konkurencii 21 pretekárok 18. miesto časom 1:48:32 h. Dominikovi Černému preteky vôbec nevyšli, silou vôle došiel do cieľa za 1:38:14 h a skončil devätnásty. Vo výsledkovej listine boli za ním už len Francúz Bordier, ktorý preteky nedokončil, a diskvalifikovaný Grék Tzatzimákis.

Černý začal celkom dobre (5 km za 21:19), no ďalšiu “päťku” zašliapal len za takmer 24 minút (10 km za 45:14), čo jasne naznačilo, že nebude mať svoj deň. V porovnaní s predošlými ME “23” pred dvoma rokmi v Bydgoszczi skončil o jednu priečku horšie.

“Nedokážem si vysvetliť, čo sa stalo. Na ME som prišiel v najlepšej forme v mojom živote. Absolvoval som rýchlostné tréningy, aké ešte nikdy doteraz. Toto mal byť môj zatiaľ najúspešnejší šampionát a stalo sa to, že som sa celý čas neskutočne trápil. Od ôsmeho kilometra mi zaľahlo v ušiach, v istých okamihoch sa mi zahmlievalo pred očami, musel som zopárkrát zastaviť a poriadne sa vydýchať. nechcel som však pripustiť možnosť, že preteky nedokončím. Tempo mi trápne kleslo až nad päť minút na kilometer, ale jednoducho som musel dôjsť. Bojoval som, ako som vedel,” vravel v cieli sklamaný Dominik Černý.

Dvadsaťročná študentka práva na UMB v Banskej Bystrici Hačundová, ktorú pripravuje trojica Roman Benčík, Ľuboš Machník, Ondrej Malík, sa vo štvrtej dvadsiatke v živote (v priebehu troch mesiacov) v prvom roku seniorskej kariéry druhýkrát dostala pod 1:50 h. Rýchlejšia ako v Gävle bola len 28. apríla v maďarskej Békéscsabe, kde si zašliapala osobný rekord 1:45:35 h. Pokus o zlepšenie tohto času v Gävle jej prekazila kríza v záverečných piatch kilometroch. Dovtedy sa posúvala dopredu, z 21. sa dostala na 16. miesto a medzičas na 10. kilometri 52:55 min naznačoval šancu na “osobák”.

“Teplota v porovnaní s tým, aká bola doma počas prípravy na ME, bola super. Do 12. kilometra sa mi išlo výborne, cítila som sa na to, že môžem ísť do toho. Postupne som sa dostávala dopredu, no prišiel kritický šestnást-sedemnásty kilometer.Dostala som kŕče do brucha, musela som to predýchavať a chvíľku som sa z tohto stavu spamätávala,” opisovala Ema Hačundová preteky v Gävle. “Zašla som si druhý výkon v kariére, preto nie som nespokojná. Na desiatom kilometri som mala v porovnaní s medzičasom pri osobáku v Békéscsabe minútu k dobru, no posledných päť kilometrov bolo tvrdých. Mrzí ma to, ale idem ďalej.”

Pre chodkyňu pochádzajúcu z Borského Mikuláša bol štart na ME “23” piaty na vrcholnom podujatí v kariére, predtým bola 32. na MS 2015 do 18 rokov, 16. na ME 2016 do 18 rokov, 13. na MEJ 2017 a 28. na MSJ 2018.

(GB)

FAKTY z GÄVLE

MUŽI

20 km chôdza (21 účastníkov): 19. Dominik Černý (SR) 1:38:14

ŽENY

20 km chôdza (21 účastníčok): 18. Ema Hačundová (SR) 1:48:32

4 x 400 m – finále (7 štafiet): 6. Slovensko (Michaela Pešková, Gabriela Gajanová,  Simona Malatincová, Miriam Cidoríková) 3:46,36 – rekord SR do 23 rokov

Texty k foto:

Rekordné kvarteto na 4 x 400 m z Gävle (zľava): Miriam Cidoríková, Simona Malatincová, Gabriela Gajanová, Michaela Pešková.

FOTO SAZ/MARTIN PUPIŠ

Dominik Černý vôbec nechápal, čo sa mu na šampionáte stalo.

FOTO PAVOL UHRIN

Ema Hačundová na trati dvadsiatky v Gävle.

FOTO SAZ/MARTIN PUPIŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk