Košickí poslanci odmietli EYOF, SOŠV hľadá novú alternatívu

Piatkové mimoriadne zasadnutia mestského zastupiteľstva v Košiciach pomerom hlasov 20:16 (2 poslanci sa zdržali) rozhodlo, že Košice odstupujú od usporiadania XVI. letného Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) v júli 2021. Poslanci z dôvodu nedostatočnej investičnej a finančnej pripravenosti projektu zaviazali primátora Jaroslava Polačeka, aby ukončil všetky aktivity smerujúce k usporiadaniu letného EYOF 2021. Zastupiteľstvo len potvrdilo rozhodnutie košickej mestskej rady, ktorá 21. marca odporučila odstúpiť od projektu. V rovnakom duchu predstúpil v piatok pred mestských poslancov primátor Košíc Jaroslav Polaček.

 Priebeh mimoriadneho rokovania mestského zastupiteľstva a takisto aj výsledok hlasovania ukázali hlbokú rozpoltenosť názorov poslancov na to, či Košice majú, alebo nemajú organizovať letný EYOF 2021. V rozprave odznelo mnoho hlasov aj v prospech usporadania podujatia, vrátane hlasov občanov – zástupcov športových klubov aj prevádzkovateľa jednej športovej haly v meste. Ale konečné rozhodnutie mestského zastupiteľstva bolo napokon negatívne.

Vedenie Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) prijalo verdikt zastupiteľstva s veľkým poľutovaním a zároveň vyjadriloe presvedčenie, že organizácia letného EYOF, ktorý je najrozsiahlejším multišportovým mládežníckym podujatím v Európe, mohla výrazne pomôcť rozvoju športu v druhom najväčšom slovenskom meste a takisto k vybudovaniu novej a rekonštrukcii doterajšej športovej infraštruktúry v meste.

„Záporné rozhodnutie mesta Košice bolo prijaté v poslednej možnej chvíli, po predchádzajúcom dlhom naťahovaní času. Odmietnutie organizácie letného EYOF 2021 dostáva SOŠV ako jednu z troch zmluvných strán kontraktu s hostiteľským mestom do kritickej situácie. Podujatie sa má uskutočniť už o 28 mesiacov a na hľadanie alternatívneho riešenia zostáva veľmi málo času,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku SOŠV. „O zamietavom rozhodnutí mestského zastupiteľstva v Košiciach k organizácii letného EYOF budeme okamžite informovať prezidenta Európskych olympijských výborov (EOV) Janeza Kocijančiča. EOV sú vo veci príprav letného EYOF 2021 treťou zmluvnou stranou a zároveň sú vlastníkom práv na podujatie. Slovenský olympijský a športový výbor začne urýchlene rokovať so záujemcami spomedzi iných miest na Slovensku, ktoré by boli ochotné a schopné dôstojne zorganizovať letný EYOF v roku 2021.“

EYOF, multišportové olympijské podujatie európskeho charakteru pre mládež vo veku od 14 do 18 rokov, sa malo v Košiciach uskutočniť od 24. júla do 1. augusta 2021. Na podujatí sa predpokladala účasť 3700 športovcov z 50 štátov. Prezident SOŠV Anton Siekel už dávnejšie avizoval, že nepripúšťa možnosť, aby Slovensko o organizáciu podujatia prišlo. SOŠV bude teraz hľadať alternatívne mesto, ktoré si trúfne takéto podujatie dôstojne pripraviť. V zákulisí sa hovorí o záujme Šamorína a Popradu.

(SITA, GB)

Text k foto:

Na zatiaľ poslednom EYOF 2017 v maďarskom Györi sa z bronzu v behu na 1500 m tešil Andrej Paulíny (vpravo).

FOTO SOV

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk