Fantastický diplomatický úspech SAZ: Annu Kirnovú zvolili za členku rady Európskej atletiky!

Delegáti kongresu Európskej atletiky (EA) v Prahe zvolili slovenskú kandidátku Annu Kirnovú do rady EA, čo je najvyšší exekutívny organ európskej atletiky. Z 23 kandidátov do 13-členného orgánu dostala dlhoročná generálna sekretárka SAZ (1998 – 2013) a v súčasnosti medzinárodná a športová sekretárka Slovenského atletického zväzu tretí najvyšší počet hlasov – 42 z 50 možných. O jeden viac ako Anna Kirnová získali len Francúz Jean Gracia (43) a Márton Gyulai z Maďarska. Pre slovenskú atletiku je zvolenie Anny Kirnovej obrovský diplomatický úspech, v takejto vysokej pozícii v EA ešte nijaký slovenský atletický funkcionár nepôsobil.

“Veľmi sa tešíme, Ankin výsledok vo voľbách je aj prejav uznania európskych národných atletických federácií k aktivitám Slovenského atletického zväzu. Organizovanie vrcholných podujatí pod patronátom EA, ako boli ME v krose či Európsky pohár vo vrhoch, sú vnímané veľmi pozitívne. Samozrejme, Anka bol dobrý kandidát s obrovskými skúsenosťami v práci na zväzovej i medzinárodnej úrovni. To bola jej hlavná devíza,” uviedol v prvej reakcii na zvolenie Anny Kirnovej prezident SAZ Peter Korčok.

Za prezidenta EA zvolili doterajšieho šéfa Nóra Sveina Arneho Hansena (nemal protikandidáta), viceprezidentmi EA sa stali Cherry Alexanderová z Veľkej Británie, Libor Varhaník z Česka a Bulhar Dobromir Karamarinov. O viceprezidentský post sa uchádzalo päť kandidátov.

„Priznám sa, že keď som uviedla na tabuli výsledky volieb, musela som si trikrát pretrieť zrak. Takéto čosi sa asi nedalo očakávať, najmä, ak sa človek uchádza o dôveru s veľkým rešpektom. Získať 42 z 50 hlasov je neuveriteľný pocit a obrovská dôvera. Hoci výsledky volieb bolo ťažké odhadnúť, myslela som si skôr, že ak uspejem, tak skôr tesne ako takto jasne,“ skonštatovala nová členka rady EA Anna Kirnová. „Už po piatkovej štvorminútovej prezentácii, ktorú mal každý z kandidátov a ja som vystúpila predposledná, ma mnohí verbálne podporili a pýtali sa, prečo som nekandidovala už skôr. Vraveli: však ťa poznáme, vždy si nám pomohla mohli sme sa na teba spoľahnúť. Ľudia nezabudli, že som bola vždy ochotná pomôcť, keď SAZ organizoval podujatia pod patronátom EA či už v Banskej Bystrici, Dudinciach alebo v Bratislave.“   

Anna Kirnová vo svojej prezentácii spomenula aj to, že po rozdelení Československa začal Slovenský atletický zväz z medzinárodného hľadiska úplne od nuly. Napriek tomu sa vďaka ľuďom oddaným atletike sa rýchlo etabloval na scéne, Slovensko sa stalo medzinárodne rešpektovanou krajinou.

„Spomenula som, že každá reťaz je taká silná, aké silné jej každé každé očko,“ uviedla medzinárodná a športová sekretárka SAZ. „Takisto som podotkla, že by sme nemali zabúdať na tradície, na korene atletiky, no zároveň nesmieme zabúdať, že svet – atletika nie je výnimka – sa vyvíja a aj my musíme modernizovať. Zdôraznila som, že som v atletike prešla všetkými funkciami – bola som pretekárka, trénerka, funkcionárka. Poznám ju zo všetkých stránok. Prezentovala som, že sa chcem podeliť o svoje skúsenosti, vedomosti, zručnosti, a ak dostanem dôveru, budem naplno k službám jej výsosti, kráľovnej športov, atletiky. Pred svojím vystúpením som mala šialenú trému, v noci som poriadne nespala. Nechcela som pokaziť, do čoho vložili mnoho energie aj iní. Cítila som voči nim zodpovednosť.“

V komisiách EA bude mať slovenská atletika tiež zastúpenie. V tej, ktorá sa bude venovať súťažiam a disciplínam (Event & Competition Commission) a vedie ju viceprezidentka EA Cherry Alexanderová, bude pôsobiť na návrh prezidenta EA Alfons Juck.

Výsledky volieb do rady EA:
 
Zvolení (13, poradie podľa počtu hlasov): Jean Gracia (Fr.) 43, Márton Gyulai (Maď.) 43, ANNA KIRNOVÁ (SR) 42, Erich Teigamägi (Est.) 37, Panagiotis Dimakos (Gr.) 36, FRank Hensel (Nem.) 35, Antti Pihlakoski (Fín.) 34, Raul Serrano Chapado (Šp.) 32, Naďa But-Husaimová (Biel.) 31, Slobodan Brankovič (Srb.) 29, Karin Gruteová Movinová (Švéd.) 29, Sonja Spendelhoferová (Rak.) 28, Fatih Cintimar (27).

Nezvolení: Jorge Salcedo (Portug.) 27 (prehral v 2. kole), Frank Carreras (Gibr.) 25, John Bos (Hol.) 23, Rožle Preželj (Slovin.) 21, Alfio Giomi (Tal.) 20, Ihor Hocul (Ukr.) 20, Georgina Drummová (Ír.) 19, Tomasz Majewski (Poľ.) 19, Jack Cohen (Izr.) 17, Gabriela Szabóová (Rum.) 13.

GABRIEL BOGDÁNYI

Profil Anny Kirnovej nájdete tu:


https://www.atletika.sk/…/Anna-Kirnov%C3%A1-rada-EA-kandid%…

Texty k foto:

Na snímke (zľava) generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický, nová členka rady EA Anna Kirnová, viceprezident EA Libor Varhaník a prezident SAZ Peter Korčok.

FOTO SAZ

Anna Kirnová

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk