Kde sa pripravuje rýchlik Volko, čo chystá šampión Tóth? Prehľad toho, kde sa slovenská špička pripravuje na leto, a kedy začne sezónu

Juh Afriky, Kanárske ostrovy, slnečná Florida, Katar, Portugalsko i Slovensko – všade tam sa momentálne pripravuje slovenská atletická elita na letnú sezónu, ktorej vrchol budú od 6. do 12. augusta majstrovstvá Európy v Berlíne.

DVOJIČKY V AFRIKE, ZAČNÚ V KOŠICIACH

Dvojičky Dana a Jana Velďákové, ktoré sa vo vrcholovej atletike pohybujú už dve desaťročia, sa 8. marca vybrali spolu s talentovaným trojskokanom Tomášom Veszelkom na sústredenie na osvedčené miesto do juhoafrického Potchefstroomu, odkiaľ sa vrátia v pondelok 16. apríla. Janka a Tomáš si 20. marca v rámci prípravy zaskákali diaľku na pretekoch seriálu ACNW (Athletics Central North West) League, obaja vyhrali. Janka výkonom 606 cm, Tomáš dosiahol 755 cm.

„Obaja skákali z plnej prípravy, Janka navyše zo 14 namiesto 18-krokového rozbehu. Tomášovi vyšli najlepšie úvodné dva skoky, keď ešte fúkal vietor do chrbta. S prešľapom to bolo okolo 780 cm. Súťažilo sa len do piateho pokusu, prišla totiž búrka,“ referoval kouč Radoslav Dubovský. Po návrate na Slovensko sa budú všetci traja jeho zverenci pripravovať už len v Banskej Bystrici alebo v Košiciach, kde plánujú 8. mája aj premiérový letný štart v 1. kole slovenskej ligy.

VADLEJCH NA SEDEMBOJ DO GÖTZISU

Od 16. marca trénuje na juhu Afriky aj štvorstovkárka Iveta Putalová. Najprv naberala 10 dní kondičku vo vyše dvojtisícovej nadmorskej výške v Dullstroome, a potom sa s koučom Marcelom Lopuchovským presunula tiež do Potchefstroomu, kde ostanú do 20. apríla. Sparingovej šiestej štvrťkárke z halových MS 2016 robia Štěpán a Martin Juránkovci z Brna (Lopuchovský: „Veľmi jej pomohli!“) plus naša jednotka na vysokých prekážkach Marco Adrien Drozda. Po príchode domov sa čerstvá tridsiatnička Putalová nezdrží na Slovensku dlho, od 29. apríla do 11. mája sa bude pripravovať v meste Bar v Čiernej Hore. Prvý štart absolvuje 13. 5. V nemeckom Pliezhausene na netradičných tratiach 300 a 600 m.

V Potchefstroome sa od 5. marca pripravuje aj prekážkar na 400 m Martin Kučera, ktorého od jesene vedie český kouč Dalibor Kupka. Finalista ME 2016 a víťaz Svetovej univerziády ostane v JAR do 24. Apríla, po návrate ho čaká na začiatku mája krátke sústredenie v Nymburku. „Prvý štart sme s trénerom ešte nenaplánovali, podotkol Kučera.

Zo Slovákov je v Potchefstroome najdlhšie viacbojárka Lucia Vadlejch, na juh čierneho kontinentu sa vybrala už 27. februára a vracia sa 27. apríla. „V príprave ide všetko podľa plánu. Po návrate si ešte zatrénujem pár dní v Nymburku. Na prvé preteky nastúpim 19. mája v českej extralige v Prahe, kde sa otestujem v niekoľkých disciplínach. Prvý sedemboj absolvujem 26. a 27. mája v rakúskom Götzise,“ prezradila zverenka Jiřího Ptáčníka.

VOLKO NA DOBREJ CESTE

Slovenský Atlét roka 2017 Ján Volko sa od 28. marca až do 3. mája pripravuje na 5-týždňovom sústredení v portugalskom olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo António neďaleko španielskych hraníc. Prvé dva týždne naberal najmä kondičku v piesku na pláži, no a potom mal v pláne najťažšiu časť prípravy – rýchlostnú vytrvalosť. Neabsolvuje ju však sám, pomôže mu napríklad najlepší slovenský štvorstovkár Denis Danáč.

„Máme za sebou prvú tretinu sústredenia, prežili sme ju v pohode a v dobrej nálade. Práve preto nás atletika baví. Sme na správnej ceste: zvýšili sme efektivitu práce pri znížených energetických výdajoch,“ napísala na facebook Volkova optimisticky naladená trénerka Naďa Bendová.

Šiesty šprintér sveta na 60 m z halových MS 2018 v Birminghame začne letnú sezónu 19. mája v 1. kole českej extraligy v Prahe, istý je aj jeho štart 4. júna na Odložilovom memoriáli v Prahe, 13. júna na Zlatej tretre v Ostrave a 29. júna na mítingu P – T – S v Šamoríne.

HRAŠNOVÁ PRACUJE NA NÁVRATE

Piaty kladivár z OH 2016 Marcel Lomnický sa po striebre na zimnom Európskom pohári vo vrhoch v Leirii pripravuje spolu so svetovou jednotkou Poliakom Fajdekom v IMG Academy v Bradentone na Floride. Minulú sobotu si v Coral Gables zlepšil sezónne maximum na 76,21 m. „Domov sa vraciam 17. apríla a v máji ešte absolvujem sústredenie v poľskej Spale,“ informoval Lomnický. Ďalší štart má v pláne 20. mája v japonskej Osake na mítingu kladivárskeho seriálu IAAF.

Marcelova mladšia sestra Nikola, ktorá vlani v Londýne zažila premiéru na MS, je do konca tohto týždňa na tréningovom kempe v chorvátskom Splite. Kladivárku Dukly netrápia ju nijaké zranenia, prvý raz by mala súťažiť 21. apríla v maďarskom Szombathelyi.

Zdravotný stav dvojnásobnej vicemajsterky Európy (2012, 2014) Martiny Hrašnovej, ktorá vlani predčasne ukončila sezónu, nie je ideálny, no je stabilizovaný. „Mám za sebou kvalitnú silovú prípravu, no musela som v nej brať ohľad na operované koleno. Napriek tomu sa nám podarilo odtrénovať celkom slušné objemy. Vďaka patrí doktorovi Gabrhelovi za pomoc v čase núdze.  Teraz bude potrebné zamerať sa najmä na kladivársku techniku a dynamiku. Bude to zrejme náročnejšia úloha, keďže koleno najviac trpí práve pri rotácii,“ sumarizovala Hrašnová doterajšiu prípravu v domácich podmienkach. V úvodných tréningových hodoch sa 4-kilovým kladivom dostala na métu 66 m. Prvý štart plánuje predbežne 2. júna v lige v Banskej Bystrici. Ak by sa všetko vyvíjalo dobre, uvažuje aj o štarte 19. 5. v Szombathelyi.

BEZEKOVÁ NA TENERIFE A V KOŠICIACH

Alexandra Bezeková len týždeň po výbornom birminghamskom 9. mieste na 400 m v premiére na halových MS odletela na Tenerife na Kanárske ostrovy, kde makala do 27. marca. Zverenka Rastislava Miška sa momentálne pripravuje doma v Košiciach. „Do začiatku letnej sezóny už neplánuje nijaké sústredenie,“ poznamenala Bezeková. Prvý letný štart absolvuje aj ona v úvodnom kole českej extraligy v Prahe, kde pobeží 100 a 200 m.

Osemstovkársky rekordér Jozef Repčík, ktorý si na halových M-SR otestoval tritisícku, sa pripravuje doma v Piešťanoch. „Dvakrát v týždni chodím trénovať na dráhu do Trnavy alebo Nitry, zvyšok si odmakám doma. Sústredenie zatiaľ neplánujem, ale ak mi to vyjde, na pár dní by som chcel zmeniť prostredie a zatrénovať si v Šamoríne,“ vravel skúsený bežec, ktorý trénuje u len popri práci, lebo na jeseň mu už nepredĺžili zmluvu v NŠC. Pred dráhovou sezónou – začne tiež v českej extralige – plánuje možno ešte nejaké štarty v cestných behoch.

Náš najlepší vytrvalec Tibor Sahajda sa po bratislavskom mestskom maratóne, ktorý nedokončil pre brušné kŕče, vybral na štyri týždne na Štrbské Pleso. Jeho ďalší štart bude zrejme slovenský šampionát na 10 000 m na dráhe v Banskej Bystrici.

BEER V DAUHE U BARŠIMA

Výškar Matúš Bubeník, ktorému o chlp ušla účasť na halových MS 2018, kam sa nedostal, hoci skočil 230 cm, trénoval v marci na Lanzarote, kam sa onedlho vráti. Na Kanárskych ostrovoch sa bude v stredisku La Santa pripravovať od 18. 4. do 9. 5. „Letné štarty ešte s trénermi Hlavoňovou a Cacekom dolaďujeme, ale vyzerá to tak, že začnem 2. Júna v slovenskej lige v Banskej Bystrici. Z väčších mítingov mám potvrdenú účasť na ostravskej Zlatej tretre,“ informoval Bubeník.

Jeho výškarský kolega Lukáš Beer sa po lanskom letnom zranení vrátil v hale do atletického diania, no naplno to mieni „rozbaliť“ až v lete. Prípravu naň začal už 1. marca. „Od 12. marca do 1. apríla som s trénerom Martinom Bercelom absolvoval trojtýždňový kemp v katarskom športovom stredisku Aspire Academy v Dauhe, kde výškarsky rástol aj Mutaz Baršim. Momentálne sa pripravujem v Kladne, budem tam do 17. apríla,“ zhrnul stručne Lukáš Beer. Letnú premiéru chystá 8. mája v 1. kole slovenskej ligy v Košiciach.

TÓTH: VÝBORNE JE AJ NA DUKLE

Olympijský šampión na 50 km z Ria Matej Tóth už má za sebou prvý štart pod holým nebom, päťdesiatku v Dudinciach okorenil svetovým výkonom roka 3:42:46 h. „Zatiaľ sa držíme avizovaného programu. Vynechám MS tímov v čínskom Tchaj-cchangu aj sústredenie vo Vysokých Tatrách, budem sa pripravovať vo výborných domácich podmienkach na Dukle. Sústredenia plánujeme až v závere prípravy na ME – v júni na Štrbskom Plese a v júli v talianskom Livigne,“ vravel slovenský Športovec roka 2016. Predbežný plán jeho štartov je nasledovný: 26. 5. Borský Mikuláš (20 km), 27. 5. Hlohovec (5 km), 2. 6. Banská Bystrica (atletická liga), 29. 6. Šamorín (P – T – S).

Mária Katerinka Czaková, ktorá v Dudinciach príjemne prekvapila svetovým časom na 50 km, trénuje momentálne v Banskej Bystrici. Na sústredenie sa chystá do Vysokých Tatier až od 4. do 17. júna, záverečnú prípravu má naplánovanú podobne ako Matej Tóth v Livigne (2. 7. – 22. 7.). „Najbližšie preteky pôjdem 21. apríla vo švajčiarskom Monthey – 10 000 m na dráhe. Potom by som mala štartovať 5. mája na 20km na MS tímov v chôdzi v Tchaj-cchangu,“ načrtla svoj program zverenka trénerov Mateja Spišiaka a Martina Pupiša.

GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Výškar Lukáš Beer sa v Dauhe stretol aj s hviezdnym Katarčanom Mutazom Baršimom.

Dvojičky Danka (vľavo) a Janka Velďákové a Tomáš Veszelka nasústredení v Potchefstroome.

Iveta Putalová trénovala v JAR aj so Štěpánom Juránkom.

Lucia Vadlejch dva mesiace zarezávala v Potchefstroome.

Na prípravu kladivárky Martiny Hrašnovej dozerá kouč Rudolf Lukáč.

Alexandra bezeková sa po úspešnej hale vybrala na sústredenie na Tenerife.

Na Kanárskych ostrovoch trénoval aj výškar Matúš Bubeník.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk