Šprintér Filip Federič z klubu Naša atletika Bratislava obsadil vo finále behu na 200 m na 27. juniorských ME v Jeruzaleme 8. miesto časom 21,43 (+1,0 m/s). Talentovaný 19-ročný Bratislavčan sa v oboch šprintoch dostal do finále, na stovke bol šiesty.
Federičova náročná púť v Jeruzaleme sa začala v pondelok 7. augusta o 16.00 h SELČ rozbehmi na 100 m a skončila sa približne o 51 hodín neskôr po 6 behoch s celkovou dĺžkou 900 m, ktoré zvládol dovedna za 95,10 sekundy, čiže 1:35,10 min (100 m: 10,41, 10,37, 10,46, 200 m: 21,33, 21,10, 21,43).
Filip vyštartoval v druhej dráhe dobre, zo zákruty vybehol v popredí, no potom naňho doľahla únava z predošlých štartov, na ktorú sa sťažoval aj po semifinále a v záverečných metroch sa pred neho dostal i Srb Nišič. “Štart bol v poriadku, mal som pocit, že sťahujem Srbov hendikep. Žiaľ, v rovinke vo mne už neostala žiadna energia, moje svaly ako keby odišli na dovolenku… Výsledný čas nestojí za veľa, ale bojoval som až do posledných síl. Na šampionáte som sa dva razy kvalifikoval do finále, takže domov pocestujem viac ako spokojný,“ skonštatoval Filip Federič v prvom rozhovore pre médiá po finálovej dvojstovke.
Zverenec triumvirátu Naďa Bendová, Andrej Benda, Róbert Kresťanko bol iba tretí Slovák vo finále dvojstovky na MEJ, pred ním to dokázali ešte Ján Gajdoš 5. v roku 2001 a Ján Tomko 7. v roku 1981. Filipov vzor a tréningový „parťák“ Ján Volko sa do súboja o medaily na európskom juniorskom vrchole nedostal, v roku 2015 v švédskej Eskilstune mu finále tesne ušlo, skončil deviaty.
Titul si v Jeruzaleme vybojoval víťaz stovky Poliak Marek Zakrzewski v osobnom rekorde 20,63 s obrovským náskokom 34 stotín pred Spieringom z Holandska (20,97 a Talianom Groosom (21,01).
Naďa Bendová: “Prekvapilo ma, že Filip dostal druhú a nie prvú dráhu. Takisto ma prekvapilo, ako dobre vybehol zákrutu, no potom to už bol boj najmä so sebou – tak ako sme predpokladali. Vzhľadom na všetky okolnosti zvládol svoj prvý šampionát výborne. Odnesie si cenné skúsenosti. Teraz nastane čas, keď po pochvalách musia prísť konkrétne kroky, ako preňho niečo urobiť – zabezpečiť mu podmienky na napredovanie. Myslím si, že máme ďalšieho komplexného šprintéra.“
“Fifo napriek nahustenému programu predviedol výborné výkony,” pochválil svojho zverenca kouč Andrej Benda. “Na stovke mohol skončiť pri trochu lepšom štarte štvrtý, na 200 metrov bežal vo finále v zákrute ešte dobre, ale na konci mu viditeľne došla para. Ak by nám ktosi pred sezónou povedal, že sa na juniorských ME dostane do finále, asi by sme ho vysmiali. Teraz na vlastné oči videl, kam sa posunul európsky šprint, azda ho to motivuje do ešte kvalitnejšej tréningovej práce. Za mňa klobúk dolu pred Fifom za to, čo dokázal. Veľké poďakovane patrí aj mojim ďalším trénerským kolegom, jeho rodičom, sponzorom i celej tréningovej partii, v ktorej sa Fifo pripravuje.”
“Filip v celej sezóne behá výborne a kvalitnú formu potvrdil aj v Jeruzaleme, z čoho máme my, tréneri, veľkú radosť. Je priam neskutočné, že sa do finále prebojoval v oboch disciplínach, to sa veľmi cení,” pripomenul tretí z Federičových koučov Róbert Kresťanko. “Juniorské ME sú pre Filipa výborná skúsenosť a verím, že výsledky ho motivujú do ďalšej práce.”
V predpoludňajšom I. semifinále skončil Filip Federič štvrtý za 21,10 (vietor +3,2 m/s) a do finále sa kvalifikoval len s časom ako posledný ôsmy. Priamo postupovali prví traja z oboch semifinále plus ďalší dvaja s najlepšími časmi. Šiesty mladík z utorkového finále stovky dosiahol svoj druhý najlepší čas v kariére bez ohľadu na silu vetra. Rýchlejší bol iba na mítingu P-T-S 20. júla v Banskej Bystrici – 20,88. V rozbehoch bol najrýchlejší Poliak Zakrzewski (20,88) pred Britom Croninom (20,91 s vetrom) a Castillom zo Španielska (20,93), šiesti šprintéri bežali pod 21 sekúnd.
„Filip zabojoval, no jeho východisková pozícia, keďže asi dostane prvú dráhu, nie je priaznivá. Napriek tomu pôjdeme znova spraviť všetko, aby to ´prežil´ a dopadol čo najlepšie,” poznamenala trénerka Naďa Bendová.
Slovenským prekážkarkám na 400 m sa v Jeruzaleme v stredajších predpoludňajších semifinále nepodarilo prekĺznúť do finálového behu. Hoci Rebecca Slezáková (AC Malacky, tréner Petr Filip) aj Rebeka Žibritová (Atletika Šport hrou Bratislava, tréner Marcel Lopuchovský) predviedli solídne výkony, na postup to nestačilo.
Slezákovú (7. v II. semifinále) klasifikovali celkovo na 12. mieste v sezónnom maxime 59,35, iba o 0,06 za osobákom z lanského finále ME do 18 rokov tiež v Jeruzaleme. Rebecca absolvovala v prekážkovom semifinále na 400 m už svoj štvrtý beh na MEJ za 39 hodín…
“Technicky bežala lepšie ako v rozbehoch. Na ešte lepší výkon by sme potrebovali viac času na psychickú i fyzickú regeneráciu priamo na šampionáte. S dvanástou priečkou sme obaja spokojní, osobák Rebecce ušiel len o šesť stotín, ale potešilo nás i sezónne maximum,” skonštatoval tréner Petr Filip.
Novozámocká odchovankyňa Žibritová dobehla v I. semifinále šiesta v osobnom rekorde 59,56, o 18 stotín rýchlejšie ako v rozbehu, kde si tiež utvorila osobák. Patrila jej celkovo 14. pozícia. Svojím semifinálovým výkonom sa zaradila na 11. priečku v slovenských historických tabuľkách, o stotinku za Marcelu Podrackú.
“S Rebekiným účinkovaním nemôžem byť nespokojný, veď si dvakrát zlepšila osobný rekord. V kútiku duše som dúfal v umiestenie do 12. miesta, čo Rebeke tesne ušlo. Vidím v nej však veľký potenciál,” pochválil Marcel Lopuchovský svoju zverenku.
Na postup do finále aspoň s časom bolo potrebných 58,40 sekundy. Pozitívom je, že obe 18-ročné slovenské prekážkarky však ostávajú v juniorskom veku aj v budúcej sezóne. Najlepším slovenským umiestením na MEJ na 400 m prekážok tak ostáva 6. miesto Michaely Peškovej z Eskilstuny 2015.
Úvod tretieho dňa patril chodkyniam na 10 000 m, v 26-člennom štartovom poli boli i tri Slovenky. Na štadióne Givat Ram si najlepšie počínala Terézia Kurucová (ŠK ŠOG Nitra), ktorá finišovala na 17. mieste v čase 51:06,45 min, čo je jej sezónne maximum na dráhe. „Vzhľadom na to, s akými problémami sa ešte nedávno borila, je to super výsledok. Azda na budúci rok bude už na juniorských MS v plnej forme,“ podotkol Kurucovej kouč Matej Spišiak.
Najmladšia zo Sloveniek, iba 17-ročná Tamara Indrišková (AŠK Slávia Trnava, tréner Ľudovít Žambokréthy), ktorá nedávno potešila ôsmou priečkou na EYOF v Maribore, si na 19. priečke dokráčala k šesťminútovému zlepšeniu osobného rekordu na ovále na 52:15,89 min. Paulínu Avenovú (ŠK ŠOG Nitra, tréner Peter Mečiar) klasifikovali na 22. mieste (52:57,66). Titul si suverénne vybojovala Španielka Sofia Santacreuová (45:59,76), z 26 štartujúcich chodkýň dokončilo preteky 24.
Finále diaľkarok bude v Jeruzaleme bez slovenskej účasti. Renáte Vodnyánszkej (Megy Sport s. r. o. Dunajská Streda) nevyšla stredajšia kvalifikácia a do finálového tucta nepostúpila. Zverenka trénerky a zároveň svojej mamy Renáty Vargovej Medgyesovej mala prvé dva pokusy v A-skupine nevydarené a záverečný meral iba 596 cm (vietor +0,7 m/s), čo stačilo len na 23. miesto z 27 štartujúcich.
Devätnásťročná študentka FTVŠ UK prišla do Jeruzalema s osobným rekordom 626 cm z júnového juniorského šampionátu SR, kde až päťkrát doletela za 6 metrov. Na štvrtkové finále bolo treba skočiť 628 cm, kvalifikačný limit 645 cm prekonalo päť diaľkarok. Najviac skočila Nemka Eitelová – 659 cm.
„Renátka je vo výbornej forme, ešte som ju takto dobre skákať nevidela. Konečne jej to vychádzalo technicky, bola na tom rýchlostne super a aj hlavu mala nastavenú dobre. V prvom pokuse dopadla na úroveň 650 cm, no prešliapla asi o dva centimetre. Trochu sme posunuli rozbeh, no bol z toho znova, žiaľ, dvojcentimetrový prešľap a skok k 650 centimetrom. V treťom pokuse sa rozbehla inak, no odrazila sa spred dosky, možno aj 40 cm, a bolo z toho 596 cm,“ opisovala súťaž svojej dcérky trénerka Renáta Vargová Medgyesová.
„Nesmierne ma mrzí, že sme nevyužili takúto formu. Chýbalo nám trochu športového šťastia. Žiaľ, šport je už taký. Obe sme smutné, ale neskladáme zbrane. Verím, že Renátka potvrdí svoje kvality ešte v tejto sezóne. Viem, že sme na dobrej ceste. Asi nás skúša osud, no my sa nedáme zlomiť.“
FAKTY Z JERUZALEMU – STREDA
JUNIORI
200 m (27. štartujúcich): 8. Filip Federič 21,43/+1,0 m/s (4. v I. semifinále 21,10/+3,2 m/s, 2. v II. rozbehu 21,33/+2,6 m/s)
JUNIORKY
400 m prek. – semifinále (32 štartujúcich): 12. Rebecca Slezáková 59,36 (nepostúpila do finále, 4. v II. rozbehu 59,97), 14. Rebeka Žibritová 59,56 – osobný rekord (nepostúpila do finále, 6. v I. semifinále, 4. v III. rozbehu 59,74)
diaľka – kvalifikácia (27 štartujúcich): 23. Renáta Vodnyánszká 596
10 000 m chôdza (26 štartujúcich): 17. Terézia Kurucová 51:06,45, 19. Tamara Indrišková 52:15,89, 22. Paulína Avenová 52:57,66
(GB, MJ)
FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ