Ján Volko v I. rozbehu na 60 m s obhajcom a svetovým rekordérom Colemanom, štafeta na 4 x 400 m aj s Českom

Okrem Viktórie Forster, ktorá už má svoj prvý štart na halových MS za sebou a predstaví sa ešte na prekážkovej šesťdesiatke, budú cez víkend v belehradskej Štark aréne súťažiť ešte aj šprintér Ján Volko a mužská štafeta na 4 x 400 m.

Dvadsaťpäťročný Bratislavčan, ktorý obhajuje vynikajúcu šiestu priečku z Birminghamu 2018, pobeží v sobotu o 10.45 h hneď v prvom rozbehu v druhej dráhe. Do 24-členného semifinále postúpia priamo len prví traja šprintéri z každého zo siedmich rozbehov a doplnia ich ešte traja ďalší s najlepšími  časmi.

Volko má zo sedmičky v I. rozbehu na konte piate najlepšie sezónne maximum (6,68), čo však vôbec neznamená, že nemá šancu skončiť s prehľadom v priamo postupujúcej prvej trojke.

Jasný favorit je svetový rekordér Christian Coleman z USA, no potom je to otvorené. Španiel Canet a Nemec Aškovič si v tomto roku zlepšili osobné maximá na 6,61, z osobáku (6,66) sa v tejto sezóne tešil aj domáci Kijanovič. Práve s týmto triom by mal Volko zviesť súboj o dve priame postupové miesta. Gibraltárčan Gil a Hameed z Pakistanu sú jasní outsideri úvodného rozbehu na 60 m.

„Janko sa dostal do silného rozbehu. Veru, našli by sa aj výhodnejšie. Musí sa však posnažiť a zo všetkých síl zabojovať o semifinále,“ zdôraznila Volkova trénerka Naďa Bendová. „Neviem prečo, ale som tentoraz podozrivo pokojná, čo sa mi už dávno na takomto veľkom podujatí nestalo…“

Halový exmajster Európy absolvoval v tomto roku deväť šesťdesiatok na piatich pretekoch. Vyhral na mítingu Elán (6,73), na regionálnom bratislavskom šampionáte (6,76), na majstrovstvách Slovenska (6,68) i na mítingu Belgrade Indoor v generálke na halové MS v dejisku šampionátu (6,69).

Na mužskú šesťdesiatku by malo nastúpiť 50 šprintérov. Z nich sa 24 najlepších predstaví v sobotu o 18.40 h v semifinále a osmička najlepších bude súperiť o titul a medaily o 21.20 h v samom závere programu.

Bodku za účinkovaním slovenskej výpravy na 18. halových MS dá v nedeľu predpoludním štafeta mužov na 4 x 400 m. Slovenské kvarteto, ktoré by malo štartovať v zostave Šimon Bujna, Patrik Dömötör, Matej Baluch, Miroslav Marček (náhradníci Franklin Henry, Martin Kučera), pobeží o 11.20 h v II. rozbehu s Írskom, Českom a Španielskom.

Štafetu bude rozbiehať v tretej dráhe najrýchlejší Slovák na tejto trati Šimon Bujna. Našich, keďže polovicu tímu tvoria atléti Slávie STU Bratislava (Dömötör, Marček), prídu do srbskej metropoly povzbudiť predseda klubu Zdeněk Národa aj tajomník Branislav Droščák.

„Rozbeh vyzerá pre nás prijateľne. Myslím si, že je výhodnejšie mať v 4-člennom rozbehu tretiu dráhu ako v 5-člennom druhú. Súperi nastúpia v silnom zložení, ale vopred sa nevzdávame. Som presvedčený, že chalani do toho dajú maximum,“ skonštatoval tréner Radoslav Ivan, ktorý v Belehrade spolu s Adriánom Pavelkom na starosti servis okolo štvorstovkárskej štafety.

V rozbehoch bude štartovať 13 kvartet, v prvom pobežia Ekvádor, Nigéria, Švédsko, Belgicko, USA, zloženie nášho behu sme už spomenuli a v treťom sa o jediné priame postupové miesto „pobijú“ Rumunsko, Poľsko, Veľká Británia a Holandsko. Finálovú šesticu budú tvoriť víťazi rozbehov a tri ďalšie štafety s najlepšími časmi.

„V štafetách sa môže udiať kadečo. Ak by sme dosiahli jednociferný výsledok, bolo by to super. Každý zdolaný súper však bude mať cenu,“ načrtol cieľ slovenských štvrťkárov Šimon Bujna. Slovenský rekord na 4 x 400 m v hale patrí kvartetu AK Spartak Dubnica, keďže reprezentácia v tejto disciplíne pod strechou nikdy nesúťažila. Štvorica Juraj Mokráš, Peter Hort, Jozef Repčík, Peter Žňava dosiahla 24. februára 2008 v Bratislave výkon 3:15,90 min.

Text k foto:

Na snímkach členovia štafety na 4 x 400 m (zľava) Henry, Marček, Baluch, Dömötör, Bujna, Kučera a trénerka Naďa Bendová s Jánom Volkom.

FOTO SAZ (mp) a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk