Ján Volko sa pred halovými ME v Toruni cíti dobre, je kvalitne pripravený, šéftréner Martin Pupiš verí aspoň v jedno slovenské finálové umiestenie

Slovenskú atletiku bude na 36. halových ME v poľskej Toruni reprezentovať v závere tohto týždňa sedmička atlétov. Ešte pred odchodom do dejiska šampionátu sa obhajca titulu v šprinte na 60 metrov Ján Volko, jeho trénerka Naďa Bendová, naša prekážkarská jednotka Stanka Škvarková s koučom a manželom Michalom Škvarkom stretli s novinármi. Nie naživo ako zvyčajne, ale on-line. Riziko prípadnej nákazy treba čo najviac eliminovať. O halovej sezóne i torunských ME však naživo hovorili s médiami  prezident SAZ Peter Korčok a šéftréner Martin Puipš. Volko s trénerkou Bendovou si potom debatu zopakovali špeciálne pre televízne kamery – pod holým nebom a z bezpečnej vzdialenosti.

Hoci má bratislavský rodák Volko len 24 rokov, v slovenskej výprave bude najskúsenejší. Nik zo sedmičky nominovaných nemá na konte tri účasti na kontinentálnom halovom vrchole, pričom torunský štart bude už jeho štvrtý.

„Príprava na tohtoročnú halovú sezónu bola naozaj špecifická, bolo v nej veľmi veľa improvizácie. Spočiatku to na možnosti, ktoré sme mali na Slovensku, vyzeralo celé zle, avšak napokon sme to celkom dobre zvládli. Uchýlili sme sa na Kanárske ostrovy na Tenerife, kde sme absolvovali dve kvalitné sústredenia,“ vysvetľoval halový majster Európy Ján Volko, na 60 m časom 6,61 zatiaľ tabuľkovo európska desiatka. „Príprava sa vyvíjala celkom dobre a následne mi vyšiel aj vstup do sezóny. Približne v jej strede som trochu spozornel, lebo s časmi som nebol spokojný. Nedarilo sa mi posúvať ich tak, ako by som chcel. Dlho očakávané zlepšenie však prišlo na slovenskom šampionáte v pravej chvíli a verím, že v tomto trende budem pokračovať aj na majstrovstvách Európy.“

Z doterajších troch štartov na halových ME priviezol Volko dve cenné medaily. V Belehrade 2017 skončil senzačne druhý za chýrnym Britom Kiltym, o dva roky neskôr v Glasgowe dokonca nenašiel nijakého premožiteľa. A čo teraz v Toruni, kde sa mu v minulosti na tamojšom mítingu darilo? V rokoch 2018 a 2020 vyhral v dejisku HME 2021 míting prestížneho seriálu World Athletics Indoor Tour: v prvom prípade v slovenskom rekorde 6,57, v druhom sa tiež dostal pod 6,60 – o dve stotinky.

„Pre mňa teraz časy – tak ako na šampionátoch – nie sú podstatné,“ pripomenula trénerka Naďa Bendová. „Z hľadiska výkonu je v podstate úplne jedno, ako rýchlo Janko či jeho súperi pobežia. Dôležité budú umiestenia. Odo mňa dostal úlohu skončiť do 2. miesta vo svojom rozbehu a postúpiť, potom to zopakovať v semifinále, čo bude ďalej, uvidíme. Vo finále to už nechám naňho…“

Ani šprintérsky šampión nechcel veľmi špekulovať o torunských časoch. „Neviem jednoznačne povedať, na aký čas sa momentálne cítim. Viem však približne odhadnúť, čo bude potrebné na postup do semifinále a finále – v rozbehu to bude výkon pod 6,70 a na to, aby som sa dostal medzi osem najlepších, bude nutné atakovať hranicu 6,60. Nuž, uvidíme. Viem, že som kvalitne pripravený, cítim sa dobre,“ vravel dobre naladený Volko.

Na 60 metrov sa v Toruni zíde nevídaná konkurencia – podľa predbežných prihlášok sa o európsky titul pobije až 69 šprintérov. O 23 viac ako pred dvoma rokmi v Glasgowe a v porovnaní s belehradským Volkovým strieborným šampionátom, kde štartovalo len 26, stúpol počet mien v štartovke 2,6-násobne!

Stanislava Škvarková sa v zime v desiatich štartoch na 60 m prekážok dostala zatiaľ na métu 8,18 sekundy, za lanským osobným maximom zaostáva zatiaľ o 9 stotín. Napriek tomu je jej túžba dostať sa v treťom štarte na halových ME v kariére do semifinále. V Belehrade 2017 a Glasgowe 2019 to ešte nevyšlo, ale odvtedy urobila Stanka obrovský výkonnostný progres.

„Moje doterajšie výkony nie sú také, ako sme s manželom čakali. Na sústredení na Tenerife sme odviedli výbornú robotu. To čo som tam natrénovala, sa určite nikde nestratí. Verím, že na halových ME príde konečne môj deň, na ktorý čakám, predvediem to, čo vo mne naozaj je,“ nádejala sa prekážkarka banskobystrickej Dukly, ktorá odhaduje, že na postup do semifinále bude v konkurencii 45 prekážkarok na 60 m potrebný čas 8,15 a lepší.  „V príprave som sa zlepšila vo všetkých troch ukazovateľoch – v rýchlosti, v sile i v prekážkarskej technike. Problém je zrejme v tom, že som ich nespojila všetky tri naraz v jednom behu. Keď sa mi to podarí, môže byť z toho pekný čas a verím, že aj postup do semifinále.“

Mladý ambiciózny kouč Michal Škvarka vidí situáciu podobne ako jeho manželka Stanka. Tvrdí, že v príprave, ktorá im vyšla podľa predstáv, by nič nemenil. „Všetky tréningové ukazovatele naznačujú, že by to mala byť Stankina najlepšia halová sezóna. Zatiaľ sa to, žiaľ, nepotvrdzuje, ale nič nie je ešte stratené a obaja veríme, že naše úsilie sa zúročí a vyvrcholí na šampionáte v Toruni,“ želal si Škvarka.

Prezident SAZ Peter Korčok pripomenul, že vzhľadom na protipandemické opatrenia boli a stále sú tréningové podmienky na Slovensku extrémne zložité. Preto ho teší, že si aj napriek tomu vybojovalo štart v Toruni aspoň sedem našich atlétov.

„Snažili sme sa našim najlepším vychádzať v rámci možností maximálne v ústrety. Robili sme všetko pre to, aby aspoň oni mohli trénovať v našej jedinej atletickej hale v Bratislave. Stálo nás to mnoho úsilia,“ zdôraznil šéf zväzu. „Odmenou pre nás všetkých by bolo, ak by sa aspoň jeden z našich atlétov umiestnil v prvej šestke. Ján Volko, ak zvládne všetky nástrahy tohto nezvyčajného šampionátu, ktorý sa uskutoční v tzv. bubline, na to určite má. Ak si zlepší tohtosezónne maximum a bude vo finále, verím, že môže dosiahnuť výsledok, na aký budeme všetci hrdí.“

Večný optimista Martin Pupiš bol v prognózach tentoraz opatrnejší ako zvyčajne. Ale zľavil len naozaj veľmi mierne…

„Žijeme zvláštnu dobu, čaká nás zvláštny šampionát a aj ja budem zvláštny a menej optimistický ako v minulosti. Napriek tomu si myslím, že výprava by sa mohla vrátiť s jedným finálovým umiestením. Najväčší kandidát je, samozrejme, Ján Volko. Maximálne spokojný by som bol, keby postup do finále premenil aj v medailu,“ vravel šéftréner na margo ambícií slovenskej sedmičky a verný svojej povesti optimizmu dodal: „Ak by sa v aktuálnej situácii prebojoval medzi finalistov ešte niekto ďalší, mohli by sme hovoriť o veľkom úspechu. Možno sa mnohým ďalšie slovenské finále zdá nereálne, ale pred šiestimi rokmi, keď sme išli na halové ME do Prahy, by nik nestavil ani groš na to, že Iveta Putalová bude štvrtá a bude bojovať o medailu. Zvláštna doba a zvláštny šampionát môže priniesť aj nejaký zvláštny a pozitívny súťažný výsledok i pre nás.“

FOTO JÁN LUKY

SLOVENSKÁ VÝPRAVA V TORUNI 2021

MUŽI (4)

JÁN VOLKO (60 m klub: Naša atletika Bratislava, 24 rokov)

TOMÁŠ MATUŠČÁK (60 m, 1. AK Humenné, 19 rokov)

ŠIMON BUJNA (400 m, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 25 rokov)

MARTIN KUČERA (400 m, BK HNTN Bratislava, 30 rokov)

ŽENY (3)

MONIKA WEIGERTOVÁ (60 m, Slávia UK Bratislava, 28 rokov)

IVETA PUTALOVÁ (400 m, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 32 rokov)

STANISLAVA ŠKVARKOVÁ (60 m prek./60 mH, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, 24 rokov)

REALIZAČNÝ TÍM

VEDÚCI VÝPRAVY A TRÉNER: RADOSLAV IVAN

TRÉNERI: NAĎA BENDOVÁ, MICHAL ŠKVARKA

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk