IAAF stopla piatim Rusom štart v Tchaj-cchangu, prsty v tom má Čogin

Piatim ruským chodcom, ktorí mali cez víkend štartovať na II. majstrovstvách sveta družstiev v čínskom Tchaj-cchangu, Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zrušila štatút neutrálneho športovca a dočasne im zastavila činnosť. Dôvodom je vážne podozrenie, že sa v apríli na sústredení v kirgizskom meste Karakol pripravovali pod vedením doživotne dištancovaného kouča Viktora Čogina.

Zrušenie štatútu a zákaz štartu v Tchaj-cchangu sa týka aj minuloročného vicemajstra sveta z Londýna na 20 km, ešte len 19-ročného Sergeja Širobokova. Okrem neho nezasiahnu na MS tímov do bojov ani Sergej Šaripov (muži – 50 km), Klavdija Afanasievová (ženy – 50 km), Oľga Jelisejevová (ženy – 20 km) a Julia Lipanovová (juniorky – 10 km). O ďalšom osude tejto pätice sa rozhodne po ukončení vyšetrovania, ktoré vedie Ruská antidopingová agentúra (RUSADA). Hrozí im však dokonca až doživotný zákaz činnosti.

Zvyšní dvaja zo sedmičky nominovaných ruských chodcov, Vasilij Mizinov (muži – 20 km) a Jana Smerdovová (ženy – 20 km), budú môcť štartovať cez víkend na MS tímov v Tchaj-cchangu, keďže sa nezúčastnili na sústredení v Karakole. Obom naďalej na sezónu 2018 ostáva aj štatút  neutrálneho športovca a môžu súťažiť v zahraničí.

Kontroverzný Viktor Čogin, ktorého takmer 30 zverencov vrátane olympijských víťazov a majstrov sveta prichytili pri porušení antidopingových pravidiel, dostal v marci 2016 doživotný zákaz športovej činnosti. Napriek tomu sa stále objavujú informácie, že sa venuje trénerskej činnosti. Čogin údajne v apríli dohliadal na prípravu ruských chodcov v kirgizskom Karakole a v marci na tréningovom kempe v Čeboksaroch.

(GB, SITA)

Text k foto:

Sergej Širobokov v cieli dvadsiatky na MS 2017 v Londýne, kde získal striebro.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk