Humenné bude mať šampionátovú premiéru – rovno dorasteneckú. Príde kompletná špička s výnimkou Šimkovej

Hlavná časť atletickej sezóny naberá na obrátkach a vekovú kategóriu do 18 rokov už čaká jeden z jej vrcholov. Počas nadchádzajúceho víkendu sa uskutočnia dorastenecké majstrovstvá Slovenska, premiérovo v Humennom. Na štadióne, ktorý vybudovalo mesto s prispením dotácie od Slovenského atletického zväzu, ho usporiada miestny klub 1. AK Humenné na čele s Marekom Lučkom, šéftrénerom atlétov do 16 rokov a členom Komisie mládeže SAZ.

„Chceli sme, aby sa majstrovstvá Slovenska konali na štadiónoch, ktoré sa zrekonštruovali alebo postavili vďaka finančnej podpore zväzu. Záujem Humenného nás potešil. Ide o veľké dvojdňové podujatie, aké nie je jednoduché zorganizovať. Boli sme radi, že Humenné prejavilo záujem a uľahčilo nám voľbu,“ vyzdvihla predsedníčka Komisie mládeže SAZ Veronika Ľašová.

Humenčania veru ani sami nečakali, že tak skoro po otvorení štadióna príde prvá veľká usporiadateľská previerka. Krátko po montáži čerstvo dodaných stojanov na skok o žrdi to potvrdil aj riaditeľ pretekov Marek Lučka: „Priznám sa, aj mňa to prekvapilo. Bolo to trošku narýchlo, pretože po posune termínu medzištátneho stretnutia prišla ponuka, aby sme podujatie zorganizovali u nás, a ja som s tým súhlasil. Mali sme ambíciu dotiahnuť do Humenného niektoré domáce vrcholné podujatie, ale počítali sme na rozbeh skôr so žiackymi kategóriami. Dorastenci sú predsa len o úroveň vyššie, bude to teda pre nás výzva. Verím však, že to zvládneme.“

Po úvodnom kole pilotného ročníka TESCO dorasteneckej ligy v Dubnici nad Váhom (14. mája) a oblastných súťažiach budú mať elitní dorastenci ďalšiu šancu plniť limity na tohtoročný Európsky olympijský festival mládeže (24. – 27. júla v Maribore). Dvom chlapcom a siedmim dievčatám sa to už podarilo, ale z aktuálnej deviatky s istotou vzíde len šesť účastníkov. V jednej disciplíne totiž môže štartovať iba jeden atlét z každej krajiny. V chôdzi na 5000 m, na 100 m prek. a 400 m prek. splnili zatiaľ limit po dve dievčatá.

„Máme kvótu 15 atlétov, sedem chlapcov a osem dievčat, ktorých môžeme poslať na EYOF. Budeme sa snažiť naplniť ju úplne. Pri výbere zohľadníme aj výkonnosť atlétov, ktorí sa k limitom najviac priblížia,“ ozrejmila Veronika Ľašová. Uzávierka plnenia limitov je 3. júla.

Medzi limitármi nechýba kométa tejto sezóny Peter Dávid, ktorý na vlaňajšom banskobystrickom EYOF nedokončil finále 110 m prekážok. Od 6. mája absolvoval štyri štarty na dorasteneckých prekážkach a v každom bol o niečo rýchlejší. Vlastný slovenský rekord posunul celkovo o 43 stotín z 13,98 na dubnických 13,55, a to ho ešte prisilný vietor (4,1 m/s) pripravil o ďalšie výrazné zlepšenie na 13,31 na regionálnom šampionáte západoslovenskej oblasti v Trnave. Navyše má na konte už aj juniorské historické maximum 13,74 a zároveň limit na ME juniorov v Jeruzaleme.

„Šampionát dorastu sa koná extrémne skoro, preto sme naň formu ani špeciálne neladili. Vrchol sezóny je ešte veľmi ďaleko a tam by sme chceli byť v najlepšom rozpoložení. Myslím si, že v ideálnych podmienkach môže Peťo zabehnúť taký čas, aký dosiahol v Trnave s vetrom. Nerobíme to však kvôli rekordom, hoci aj tie potešia, ale pre individuálne napredovanie po mentálnej aj fyzickej stránke. Výkony berieme ako odmenu za odvedenú prácu,“ prízvukoval tréner 17-ročného talentu banskobystrickej Dukly Michal Škvarka.

Okrem prekážok pobeží Dávid v Humennom aj 200 m, kde sa taktiež pokúsi pokoriť limit na EYOF 22,25. O ten sa bude usilovať aj Trenčan Martin Varhaník, zatiaľ ho má vo vrecku iba na 100 m.

Z prihlásených dievčat výkonnostne vyčnieva najmä Lenka Gymerská z AŠK Slávia Trnava. Strieborná medailistka na 400 m z EYOF 2022 si práve na M-SR odkrúti tohtoročnú súťažnú premiéru v tejto disciplíne pod holým nebom. Limit 27,00 zabehla už v hale, druhý pridala na 200 m v Dubnici. Na prekážkových šprintoch budú zvádzať súboje o miestenky do Mariboru Laura Frličková (ZŤS Martin) s Emou Vaňovou (Atletika Šport hrou Prešov) na 100 a Trnavčanky Kamila Mlíchová s Eliškou Gašpárkovou na 400 m. Výkonmi majú zatiaľ navrch Frličková (13,68) a Mlíchová (1:01,80). Z dvojice chodeckých adeptiek figuruje medzi prihlásenými na 5000 m iba Tamara Indrišková (AŠK Slávia Trnava), limit zašla aj Kristína Zámečníková (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica).

K ďalším ašpirantom na miesto vo výprave do Slovinska patria najmä účastníci EYOF 2022 Ema Bendová (Naša atletika Bratislava) na 100 m a v diaľke, Jana Bódiková (ŠOG Nitra) v disku a guli, András Takács (ALK Moldava nad Bodvou) na 400 m či Alex Hulka (ŠK Jablonica) na 2000 m prekážok. Jablonický stípliar bol smoliar prvého kola TESCO dorasteneckej ligy. Preteky mal výborne rozbehnuté, ale spadol. „Bežal fantasticky, veľmi dobre sa na neho pozeralo. Žiaľ, zakopol na poslednej prekážke. Už počas pretekov cítil, že niečo nie je v poriadku,“ opísala Veronika Ľašová. Po premeraní sa zistilo, že organizátori nedopatrením nastavili prvú a poslednú prekážku na vyššiu úroveň – namiesto dorasteneckých 83,8 na 91,4 cm.

V Humennom sa nepredstaví druhá slovenská medailistka EYOF 2022. Bronzovej žrdkárke Anne Šimkovej (Akademik TU Košice) sa vrátili problémy s presileným chrbtom a šampionát vynechá.

Svoje želiezka v ohni bude mať aj domáci 1. AK. Marek Lučka sa spolieha najmä na vlaňajších EYOF-istov: „Janka Mihaľková ešte tento rok stípla nebežala, ale môže zamiešať karty v tejto disciplíne a aj na 3000 m, hoci tam bude mať silnú súperku v triatlonistke Viviáne Popovičovej. Ondrej Vrabeľ momentálne v diaľke neskáče ďaleko. Mal školské povinnosti aj vystúpenia v hre na klavíri, čo ho trochu zabrzdilo. Čakal som, že sa bude približovať k siedmim metrom, ale trápi sa. Od návratu zo sústredenia v Chorvátsku s ním akosi nevieme naskočiť do tréningového rytmu. Vie dobre zabehnúť aj 400 m prekážok, ale tam ho preverí Teodor Volek, čo by mohlo priniesť dobrý čas.“

Tajným tromfom Humenčanov by mohol byť mladý Petr Makovec. „Je ročník 2008, ale 1500 m zabehol za 4:40,56 a v utorok v krajskom kole v Prešove v sólobehu na 800 m mal čas na úrovni 2:10 min,“ upozornil Marek Lučka.

Šampionát sa začne v sobotu 3. júna slávnostným otvorením o 14.00 h, posledná disciplína, štafeta na 100-200-300-400 m chlapcov, je na programe v nedeľu o 13.00.

Zoznam atlétov so splneným limitom na EYOF 2023 (k 31. 5. 2023)
Peter Dávid (Dukla o. z. Banská Bystrica) 110 m pr.
Lenka Gymerská (AŠK Slávia Trnava) 200 m, 400 m
Kristína Zámečníková (BCF Dukla Banská Bystrica) 5000 m chôdza
Tamara Indrišková (AŠK Slávia Trnava) 5000 m chôdza
Martin Varhaník (AK Slávia Trenčín) 100 m
Laura Frličková (AK ZŤS Martin) 100 m pr.
Ema Vaňová (Atletika Šport hrou Prešov) 100 m pr.
Kamila Mlíchová (AŠK Slávia Trnava) 400 m pr.
Eliška Gašpárková (AŠK Slávia Trnava) 400 m pr.

(JM)

Na snímkach postupne atletický štadión v Humennom, Peter Dávid, Lenka Gymerská a Alex Hulka.

FOTO SAZ, PETER GULIŠ, JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk