Crouserov halový svetový rekord v guli, Adrián Baran si myslí, že môže prekonať aj Barnesových 23,12 m vonku

Olympijský víťaz vo vrhu guľou z Ria de Janeiro 2016 Ryan Crouser utvoril na úvodnom podujatí atletického seriálu American Track League v americkom Fayetteville halový svetový rekord 22,82 m. Preteky mali strieborný štatút World Athletics Indoor Tour.

Dvadsaťosemročný Crouser pridal k doterajšiemu historickému maximum svojho krajana Randyho Barnesa z 20. januára 1989 v Los Angeles 16 centimetrov. Američanovo absolútne osobné maximum z júla 2020 v Mariette je ešte o 9 cm lepšie ako jeho nedeľný fayettevillský výkon.

Vicemajster sveta 2019 Crouser, ktorý má na konte najviac výkonov za métu 22 metrov v histórii, dosiahol svetový rekord už v prvom pokuse. V druhom vrhol 21,03 m a v treťom znova dosiahol lepší výkon (22,70 m) ako bol predošlý svetový rekord. Ďalšie dva pokusy na úrovni 22,70 m mal nevydarené, v poslednom šiestom vrhol 22,48 m.

„Lepší štart do halovej sezóny 2021 som si ani nemohol želať,“ citoval web Svetovej atletiky (World Athletics) Ryana Crousera. “Pred prvým pokusom som cítil poriadnu nervozitu, ale boli vo mne tony nahromadenej energie. Cítim, že mám ešte aj na lepší výkon.”

Viac ako on vrhli v celej histórii iba dvaja guliari – Randy Barnes 23,12 m v máji 1990 v americkom Westwoode a Nemec Ulf Timmermann 23,06 m v máji 1988 v gréckej Chanii.

„Svetový rekord bol už na spadnutie a mňa špeciálne potešilo, že ho prekonal Crouser, ktorému veľmi prajem,“ komentoval nedeľný najdlhší halový výkon histórie momentálne najlepší slovenský guliar Adrián Baran z MŠK Vranov nad Topľou. „Už piateho decembra vrhol, 22,58 m, čo veľa naznačovalo. Crouser je výkonnostne veľmi vyrovnaný pretekár, ktorý v takmer každých pretekoch prekoná 22-metrovú hranicu. Kto iný, ak nie on, by si preto svetový rekord zaslúžil? Klobúk dolu pred jeho stabilitou. Prekonať svetový rekord po 32 rokoch je – fantázia!“

Zverenec Jaroslava Kolcuna si myslí, že aj absolútne svetové maximum 23,12 m Američana Randyho Barnesa z mája 1990 vo Westwoode sa už otriasa v základoch. „Ryan je veľký adept aj na prekonanie tohto výkonu, no nezabúdajme ani na Novozélanďana Walsha, Romaniho z Brazílie či ďalšieho Američana Kovacsa, možno aj oni niečo vykúzlia,“ poznamenal Adrián Baran.

GABRIEL BOGDÁNYI

FOTO SITA/AP a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk