HME: Slovenských štvrťkárov čakajú nabité rozbehy, ale sú odhodlaní zlepšiť si sezónne maximá

Trio slovenských štvorstovkárov čaká na halových ME v Toruni mimoriadne ťažká úloha. V piatkových dopoludňajších rozbehoch sa pokúsia zabojovať o miesto vo večerných semifinálových behoch.

Ak sa to komukoľvek z trojice Iveta Putalová, Šimon Bujna, Martin Kučera podarí, bude to parádny výsledok. Fakty sú neúprosné: niekdajšia finalistka halových ME i MS  a takisto dvojica zverencov Radoslava Ivana tabuľkovo nepatrí k ašpirantom na postup. Lenže čísla sú len čísla a kľúčové bude dianie v torunskej aréne.

Slovenským štvorstovkárom neprial ani žreb. Všetci traja pobežia v najnevýhodnejších dráhach – Putalová a Bujna v prvej, Kučera v druhej – a dostali sa do rozbehov so 6 a nie 5 účastníkmi. Napriek tomu v duchu hesla nádej zomiera posledná nestrácajú optimizmus.

„Ťažko odhadovať, za akých okolností by som sa mohla v súčasnej situácii prešmyknúť do semifinále. Mnohé bude závisieť aj od toho, ako pobežia súperky. Síl mám dosť a aj moja forma mala stúpajúcu tendenciu – zlepšovala som sa z pretekov na preteky a sezónne maximum sa pokúsim posunúť aj teraz. Zlepšiť sa na halových ME – to by bolo ideálne,“ podotkla Putalová.

Na halových ME pobeží štvrtý raz. Najviac sa jej darilo v premiére v roku 2015 v Prahe: čo beh, to osobný a slovenský rekord – 53,28, 52,99, 52,84. Napokon skončila tesne za medailistkami štvrtá. „Na pražské majstrovstvá Európy mám pekné spomienky a hoci mi medaila tesne unikla, bol to asi môj najkrajší šampionát v celej kariére,“ priznala zverenka Marcela Lopuchovského.

V rozbehoch na 400 m žien štartuje 39 šprintérok. Do troch 6-členných semifinálových behov sa kvalifikujú priamo prvé dve z každého zo siedmich rozbehov plus štyri ďalšie s najlepšími časmi.

Šimon Bujna a Martin Kučera bežali v halovej sezóne 2021 štvorstovku štyrikrát, obaja si dva razy zlepšili osobné maximum a to druhé zlepšenie na pretekoch “Road to Torun” vo Viedni znamenalo pre oboch aj miestenku do Torune. Na halovom vrchole roka by si zverenci Radoslava Ivana radi posunuli „osobák“ aj do tretice.

„Chlapci rezervy určite ešte majú,“ prízvukoval kouč. „V sezóne ešte neukázali celý svoj potenciál aj preto, lebo vzhľadom na obmedzené možnosti súťažiť sme začali hneď s naháňaním limitu na 400 m a nie ako obvykle so súťažami na kratších tratiach.“

Už sme spomenuli, že torunský žreb k slovenským štvorstovkárom nebol milosrdný. Bujna pobeží v I. rozbehu v najnevýhodnejšej prvej a Kučera v II. rozbehu v druhej dráhe.

„Hoci je prvá dráha s ostrými zákrutami vždy najhoršia, torunská nie je až taká zlá. Šimon i Kučo preto budú musieť zariskovať a začať trochu rýchlejšie, aby neostali zavretí a mali šancu pobiť sa o čo najlepšie umiestenie. Ideálne by bolo zaradiť sa na druhé alebo tretie miesto a vydržať tam čo najdlhšie,“ načrtol tréner Ivan ideálnu taktiku. „Myslím si, že sú obaja pripravení opäť  na osobný rekord – aj v tejto situácii s nevýhodnými dráhami. V záverečnej príprave všetko signalizovalo, že im forma ešte narástla.“

Z každého z 9 torunských rozbehov, v ktorých zakľakne do blokov 49 štvorstovkárov, postúpia do semifinále len prví dvaja. Nik ďalší s časom!

„Postupový kľúč je strašne krutý. Chalani si musia nastaviť myseľ tak, ako keby išlo už o finále. Ak chcú pomýšľať na postup, budú na to potrebovať prinajhoršom 47,20,“ odhadoval Radoslav Ivan. „Pobeží sa v štýle všetko alebo nič!“

FOTO PAVOL UHRIN a SAZ (ri)

SLOVENSKÍ ŠTVORSTOVKÁRI NA HME V ÉRE SAMOSTATNOSTI

ŽENY

2015 Praha: 4. vo finále Iveta Putalová 52,84

2015 Praha: 26. v rozbehoch Alexandra Štuková 55,11

2017 Belehrad: 9. v semifinále Iveta Putalová 53,14

2019 Glasgow: 35. v rozbehoch Iveta Putalová 54,19

MUŽI

2000 Gent: 18. v rozbehoch Marcel Lopuchovský 47,82

2002 Viedeň: 19. v rozbehoch Marcel Lopuchovský 47,40

2009 Turín: 20. v rozbehoch Peter Žňava 47,85

2015 Praha: 31. v rozbehoch Denis Danáč 48,96

2017 Belehrad: 19. v rozbehoch Denis Danáč 48,02

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk