Hlavná časť slovenskej výpravy odcestovala na ME do Mníchova. Žiaľ, bez Henryho

Slovenskí atléti už odcestovali do dejiska 25. majstrovstiev Európy v Mníchove. Hlavná časť vyrazila v sobotu na pravé poludnie autobusom z Bratislavy, individuálne sa do bavorskej metropoly presunuli zo sústredenia v Plzni Viktória Forster a Daniela Ledecká s trénerkou Katarínou Adlerovou, rovnako vo vlastnej réžii budú zajtra cestovať chodec Michal Morvay s koučom Matejom Spišiakom.

Od piatka večera je už v dejisku šampionátu šprintér Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou. Obaja cestovali už v piatok popoludní vlakom z Viedne. „Prišli sme večer o pol desiatej, o pol hodinku neskôr, ako bol plánovaný príchod. Pred vjazdom do stanice sme približne pol hodinku stáli…,“ informoval Volko. „Inak je všetko v poriadku.“

Žiaľ, napokon bude v našej výprave o jedného športovca menej – namiesto pôvodne nominovaných 19 iba 18. Nádejný 18-ročný trnavský štvorstovkár Franklin Henry, ktorý bol náhradník do štafety mužov na 4 x 400 m, mal totiž po návrate z nedávnych juniorských MS v kolumbijskom Cali pozitívny test na COVID-19.

„Z pätice na MS v Eugene boli všetci nováčikovia, teraz máme v tíme až jedenásť debutantov. Výrazne sme omladli,“ podotkol na stretnutí s médiami tesne pred odchodom na ME šéftréner SAZ Martin Pupiš, ktorý sa do Mníchova vracia po 20-ročnej pauze. Na šampionáte 2002 súťažil v chôdzi na 50 km.

Na margo cieľov výpravy zopakoval, čo už z jeho úst zaznelo dávnejšie: „V minulosti, keď sme mali silnejšie výpravy, som bol vždy veľký optimista očakávajúci medailu. Teraz však naše ambície nie sú medailové, ale čakáme minimálne jedno finálové umiestenie. Lídri sú Volko, Zapletalová, Úradník. Ak sa niekto dostane do finále, môže sa potom stať už naozaj hocičo.“

Vlaňajšia majsterka Európy do 23 rokov a Atlétka roka 2021 Emma Zapletalová je v zaujímavej situácii. Po nevydarenom pondelkovom debute na mítingu v Székesfehérváre, netuší, v akej je reálne forme. Čas 59,00 v pokazených pretekoch určite neodrážal jej momentálne schopnosti.

„Pôjdem krok za krokom. vynasnažím sa bežať najlepšie, ako viem. Ak nezazmätkujem, vyvarujem sa chýb a pobežím svoj klasický beh, môže to byť dobré. S akým výkonom by som bola spokojná? Naozaj netuším. Neviem odhadnúť, na čom som,“ priznala na tlačovej konferencii Emma Zapletalová, ktorá by minimálne v semifinále nechcela chýbať.

Postup do semifinále na 400 m prekážok je základný cieľ aj pre Martina Kučeru, s 32 rokmi najstaršieho zo slovenskej osemnástky.

„Myslím si, že na splnenie tohto cieľa mám výkonnosť, aj keď sa úroveň mojej disciplíny v Európe zdvihla. Ak predvediem výkon ako v sezóne, mohlo by to stačiť na postup. Potešilo by ma sezónne maximum a, samozrejme, pokorenie 50-sekundovej hranice, o čo sa v každých pretekoch pokúšam,“ načrtol svoje ciele Kučera, ktorý bude štartovať na svojich štvrtých ME.  

V chodeckej reprezentácii chýbajú líderi z predošlých rokov Matej Tóth a Mária Katerinka Czaková. Ich pozíciu prevezme v Mníchove 26-ročný Miroslav Úradník, nedávno 21. na 35 km na MS v Eugene.

„Neprikladám žiadnu váhu tomu, že som tabuľkovo najlepší zo Slovákov. Zbytočne by som si na seba vytváral tlak,“ zdôraznil Úradník. Po návrate zo svetového šampionátu mal pozitívny test na COVID-19. Našťastie, jeho organizmus sa s ochorením veľmi dobre vyrovnal.

„ V Mníchove sa posnažím o čo najlepší výkon. Verím v pekný výsledok,“ vravel chodec banskobystrickej Dukly. „S trénermi sme debatovali, na čo si môžem trúfať. Zhodli sme sa, že ak sa preteky vyvinú podľa našich predstáv, môžem pomýšľať na prvú desiatku. Ak to bude niečo navyše, budem nadmieru spokojný.“

Slováci si zvolili cestu autobusom z dvoch dôvodov. Časovo je to približne rovnaké ako letecký presun, no z hľadiska eliminovania rizika nákazy covidom je tento spôsob dopravy bezpečnejší.

„Stále žijeme v covidovej dobe, preto sa snažíme o prevenciu. Všetci sme pred cestou absolvovali PCR test. S výnimkou Henryho, ktorý napokon musel ostať doma, s negatívnym výsledkom,“ vysvetlil Martin Pupiš.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk