Pôvodný text aktualizovaný o vyžrebovanie rozbehov na 800 m žien a 400 m mužov a informáciu o trojskokanskej kvalifikácii.
Po štvrtkovej večernej ouvertúre Viktórie Forster na 60 m prekážok vstúpia v piatok do víru diania na 38. halových ME v Apeldoorne ďalší traja z pätice slovenských reprezentantov.
O 10.15 h nastúpi na rozbehy na 800 m Gabriela Gajanová z banskobystrickej Dukly. Pre vicemajsterku Európy z Ríma 2024 by postup do semifinále nemal byť žiadny problém, hoci tri týždne pred šampionátom ju vystrašila bolesť v hamstringu, pre ktorú nenastúpila na osemstovku na zlatom mítingu v Toruni.
„Zdravotne je všetko v poriadku, mám to pod kontrolou,“ tvrdila slovenská Atlétka roka 2024 a druhá v slovenskej ankete Športovec roka 2024. „Na šampionát v Apeldoorne som sa pripravovala vo Švajčiarsku s mojou tréningovou skupinou pod vedením trénera Louisa Heyera.“
Gajanová má spomedzi 30 bežkýň 12. najlepší tohtoročný čas 2:01,55 min, ktorý je aj slovenský halový rekord – dosiahla ho 13. februára v francúzskom Liévine. To ju predurčuje k tomu, aby zabojovala minimálne o účasť v semifinále. Pred dvoma rokmi v premiére na HME v Istanbule jej postup medzi osmičku najlepších ušiel tesne (o 21 stotín), skončila celkovo deviata.
Z piatich rozbehov postúpia priamo do semifinále prvé dve osemstovkárky a semifinálovú dvanástku doplnia ešte ďalšie dve s najlepšími časmi. Gajanová pobeží v III. rozbehu, jej súperky budú Švajčiarka Pellaudová (sezónne maximum 2:02,19), Van Oorschotová z Holandska (2:04,58), Nórka Nyforsová (2:01,97), Welgoszová z Poľska (2:00,58) a Francúzka Kandissounonová (2:01,22).
Apelndoornské štartové pole je mimoriadne vyrovnané: prvá pätnástka prihlásených osemstovkárok sa vmestí do 1,30 sekundy (2:00,34 – 2:01,64) a niet medzi nimi nijakých výrazných favoritiek. O cenný kov môže zabojovať ktorákoľvek. Gajanová bežala v halovej sezóne 2025 trikrát: vstúpila do nej triumfom na zlatom mítingu v Ostrave (2:02,16), potom skončila na striebornom podujatí v Metz siedma (2:03,72) a napokon v Liévine utvorila rekord SR (2:01,55).
Dve a pol hodiny po Gajanovej (12.45) otestuje 200-metrový ovál v hale Omnisport štvorstovkár Šimon Bujna, ktorý sa dostal medzi tridsiatku s miestenkou ha HME. V treťom štarte na tomto podujatí by ho potešilo, keby v hale prvý raz v živote pokoril 47-sekundovú hranicu. Osobák ma 47,01, sezónne maximum z ostravských majstrovstiev SR 47,09.
„Na vrcholné podujatia sa však nechodí behať osobné rekordy, dôležité sú umiestnenia,“ pripomenul 29-ročný Bujna ešte pred odletom do Holandska. „Štvorstovka v hale je nevyspytateľná, kolízie sú úplne bežné. Môj cieľ je odísť zo šampionátu s tým, že som do toho dal všetko a urobil maximum pre čo najlepší výsledok.“
Bujna pobeží v II. rozbehu v prvej dráhe, jeho súperi budú Tavares z Portugalska (sezónne maximum 46,72), Brit Haydock-Wilson (46,45), Husillos zo Španielska (46,31), Holanďan Phijffers (45,90) a Soudrill z Francúzska (46,03). Do semifinále postúpia priamo prví dvaja z každého z piatich rozbehov plus dvaja s najlepšími časmi.
Najstarší člen výpravy Tomáš Veszelka štartoval na halových ME už pred desiatimi rokmi v Prahe 2015, vtedy ešte ako diaľkar. Na kontinentálny vrchol sa vracia po šesťročnej pauze, keď v Glasgowe 2019 skončil šiesty (v kvalifikácii si skočil doposiaľ platný halový osobák 16,78). V apelndoornskej hale Omnisport sa pokúsi čo najviac si vylepšiť sezónne maximum 15,55 z januárovej banskobystrickej Jumperie. Veszelka, ktorého dlho-predlho (od jesene 2020) sužovali zranenia, súťažil v zime 2025 iba dva razy. Okrem spomenutej Jumperie bol ešte 4. na bronzovom mítingu vo Valencii (15,51).
„Bohužiaľ, Tomáš bral v zime dvakrát antibiotiká, čo v krátkej halovej sezóne nie je vôbec príjemné. Zápal achilovky, s ktorým sa boril, bol už len vyvrcholenie všetkých zdravotných problémov. Vlastne celá jeho halová príprava sa udiala v obmedzenom režime,“ objasňoval situáciu Veszelkov kouč v banskobystrickej Dukle Michal Škvarka.
V trojskoku bude na šampionáte štartovať 18 pretekárov, čo je maximálny počet. Na rozdiel od podujatí pod holým nebom postúpi do finále len osem najlepších z kvalifikácie. Z prihlásených má ôsmy najlepší výkon Turek Özüpek – 16,50 m, Veszelka, ktorý bude skákať ako druhý, uzatvára kvalifikačnú štartovku s 15,55 m. Do finále postúpi každý, kto splní limit 16,70 m. Ak takých nebude osem, finálovú osmičku doplnia ďalší s najlepšími výkonmi.
„Mužský trojskok je momentálne v Európe v útlme. Dovolím si preto tvrdiť, že v optimálnej forme by bol Tomáš schopný vylepšiť svoje umiestenie z Glasgowa 2019. V súčasnej situácii by sme boli neskutočne šťastní, keby sa mu podarilo pretlačiť sa do finále,“ skonštatoval Veszelkov tréner Michal Škvarka.
Kvalifikácia trojskokanov, v ktorej sa objaví i najstarší účastník HME 2025, 43-ročný bronzový medailista z ME 2018 Grék Dimitrios Tsiamis (vlani štartoval na halovom mítingu Elán v Bratislave, kde zdolal Veszelku o 11 cm), je na programe v piatok o 13.40 h.
Halové majstrovstvá Európy sa konajú v Holandsku tretí raz v histórii, predtým sa súťažilo o kontinentálne medaily pod strechou v Rotterdame 1973 a v Haagu 1989. Na oboch šampionátoch získali medailu v drese Československa i atléti pochádzajúci zo Slovenska či reprezentujúci slovenské kluby. V Rotterdame bola strieborná štafeta na 4 x 4 kolá v zložení I. Kováč, Samborský, Plachý, Šišovský, pričom Jozef Plachý bral bronz i v individuálnej osemstovke. V Haagu si chodec Roman Mrázek vybojoval striebro na 5000 m a trojskokan Milan Mikuláš bronz.
(GB)
Text k foto:
Gabriela Gajanová a Tomáš Veszelka s koučom Michalom Škvarkom na stredajšom tréningu v Apeldoorne, Šimon Bujna na archívnej snímke na štarte behu na 400 m na ME 2024 v Ríme.
FOTO SOŇA MALÉTEROVÁ