Šampión z Ria 2016 Matej Tóth začal s prípravou na olympijský rok, na presune päťdesiatky do Sappora hľadá už len pozitíva

Na deň presne mesiac po pretekoch na 50 km na svetovom šampionáte v Dauhe, ktoré – žiaľ – v pekelných podmienkach nedokončil, začal olympijský víťaz Matej Tóth prípravu na ďalšiu sezónu. Pokúsi sa v nej obhájiť zlato z olympiády v Riu de Janeiro 2016, no nie v Tokiu, ale v Sappore, kam Medzinárodný olympijský výbor (MOV) definitívne presunul všetky súťaže v chôdzi a maratóne.

„Zimnú prípravu na olympijský rok som začal 28. októbra. Ešte stále som len v počiatočnej, rozbehovej fáze a takto by to malo byť ešte v novembri. Tréningy v Banskej Bystrici kombinujem s kryoterapiou v kryosaune na Dukle. Postupne budem na obrátkach pridávať, v decembri by som už mal zarezávať naplno. Pripravovať sa budem stále v domácich podmienkach, avšak spávať budem v hypoxickom stane,“ priblížil 36-ročný chodec VŠC Dukla Banská Bystrica svoj tréningový program do konca roka.

Rozhodnutie MOV o presune atletických vytrvaleckých disciplín vrátane chodeckej päťdesiatky z Tokia do takmer 900 km vzdialeného Sappora na najsevernejšom japonskom ostrove Hokkaidó vyvolalo búrku nevôle. Kritizovala ho guvernérka Tokia Juriko Koikeová, Japonská atletická federácia (JAAF)  i bronzový v chôdzi na 50 km na MS v Dauhe Kanaďan Evan Dunfee. Matej Tóth však prijal verdikt s nadhľadom.

„Každá alternatíva mala dobré aj zlé stránky. Ja som sa už pred definitívnym rozhodnutím snažil nastaviť tak, že sa bez ohľadu na to, ako to dopadne, sústredím na pozitíva. Takže – teším sa na vhodnejšie klimatické podmienky v Sappore a väčší pokoj v porovnaním s olympijskou dedinou v Tokiu,“ skonštatoval zverenec Mateja Spišiaka.

Zmenu dejiska vytrvaleckých atletických disciplín na OH 2020 odporučila lekárska komisia MOV, aby chránila zdravie športovcov, keďže v Tokiu vládnu na prelome júla a augusta veľké horúčavy kombinované s vysokou vlhkosťou vzduchu. V Sappore je priemerná teplota v tomto období o 5 až 6 stupňov nižšia, pohybuje sa na úrovni 25 – 26,5°C.

Hoci Matej Tóth je obhajca olympijského zlata, účasť na budúcoročnej olympiáde ešte nemá istú. Existujú dve cesty, ako sa na ňu môže kvalifikovať. Buď do 31. 5. 2020 splní limit 3:50:00 h, alebo sa zmestí do kvóty maximálneho počtu 60 štartujúcich, keď k limitárom (ak ich bude menej ako 60) „doberú“ ďalších pretekárov bez limitu na základe postavenia vo svetovom rebríčku.

Šesťnásobný slovenský Atlét roka sa bude o limit na OH 2020 pokúšať 21. marca na 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky. „Bude to doma, potenciálne v dobrom počasí, hneď po zimnej príprave a s dostatočným časovým predstihom pred olympijskými hrami. Ak budem zdravý, lepšia alternatíva na splnenie limitu neexistuje,“ vysvetlil Matej Tóth.

Ak sa na tokijské hry kvalifikuje, s obhajobou zlata z Ria to nebude mať vôbec jednoduché. Očakáva sa najmä nástup japonských chodcov – Jusuke Suzuki je majster sveta z Dauhy, Masatora Kawano utvoril nedávno výborný svetový výkon roka 3:36:45 h, ktorým sa posunul na jedenástu priečku historických svetových tabuliek, a aj o tretiu olympijskú miestenku, o ktorej rozhodne aprílový národný šampionát vo Wadžime, sa budú uchádzať špičkoví chodci s osobnými rekordmi pod 3:45 h Maruo (3:37:39), Noda (3:39:47), Arai (3:40:20), Kobajaši (3:41:19) či Kacuki (3:44:31).

„Japonci v tomto roku potvrdzujú, že na OH v domácom prostredí budú pripravení fantasticky. Práve ich vnímam ako najväčších favoritov. Suzuki, Kawano i tretí z tímu môže v Sappore vyhrať. Kawanov výkon 3:36:45 je fantastický, je tretí najlepší z aktuálnej generácie chodcov na 50 km,“ upozornil Matej Tóth.

GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Kým v tomto roku sa Matej Tóth ocitol na Dudinskej päťdesiatke v úlohe štartéra, na budúci rok sa na tomto podujatí pokúsi splniť limit na OH 2020.

FOTO SITA/JAKUB JULÉNY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk