Halové ME: Nad Volkom visí otáznik, šéftrénera Pupiša by potešili dve miesta v osmičke

Osem z deviatich členov slovenskej výpravy na 35. halových ME v sprievode členov realizačného tímu dnes ráno odletelo do Glasgowa. Výškar Matúš Bubeník sa do dejiska šampionátu presúval individuálne z Prahy, kde žije a trénuje pod vedením kouča Josefa Karasa.

Ešte pred cestou na letisko vo Schwechate absolvoval šéf výpravy Martin Pupiš spolu s Naďou Bendovou, Jánom Volkom, Radoslavom Dubovským a Tomášom Veszelkom krátky mediálny brífing. Jeho hlavná téma bola – žiaľ – aktuálny zdravotný stav šprintéra Jána Volka.

Jeho záverečná príprava na glasgowský šampionát nevyšla úplne podľa predstáv. Po triumfe na šesťdesiatke na domácom šampionáte v bratislavskom Eláne 16. februára ho znova začal trápiť ľavý zadný stehenný sval, pričom bolesť v jeho spodnej časti sa prvý raz objavila už o osem dní skôr po druhej priečke na mítingu IAAF World Indoor Tour v Madride, kde si na 60 m zabehol sezónne maximum 6,58. Namiesto plnohodnotného tréningu len improvizoval a – liečil sa.

„Ocitli sme sa v situácii, v akej ešte nikdy doteraz. Naozaj nevieme odhadnúť, čo môžeme v Glasgowe čakať. Môže to dopadnúť výborne, no môže sa stať aj to, že Janko na šesťdesiatku nenastúpi. Preto si nedávame nijaké ciele, ideme postupne, krok za krokom. Máme ešte tri dni do rozbehov, verím, že to napokon predsa len bude dobré,“ povzdychla si pred cestou do Glasgowa Volkova trénerka Naďa Bendová.

Volkov tím v tejto nepríjemnej situácii nehovorí o nijakých konkrétnych cieľoch. Ak by sa však slovenskému rekordérovi v šprintoch podarilo postúpiť do finále – pravda, ak nastúpi na štart – bol by to veľký výsledok.

 „Cítim sa dobre, nie je to úplná tragédia, nechcem môj problém zveličovať,“ podotkol Ján Volko, obhajca belehradského striebra. „Moje ambície sú teraz skromnejšie, no urobíme všetko, čo sa bude dať. Ak v sobotu nastúpim na štart šesťdesiatky, tak naozaj do toho dám všetko. Posledné tréningy naznačujú, že to napokon nemusí byť až také zlé. Už som zniesol aj väčšie zaťaženie, no netvrdím, že som išiel na maximum. Na šampionáte to bude iné, no možno práve súťažný adrenalín mi pomôže zahnať zlé myšlienky. Verím, že sa na mojom zdravotnom stave pozitívne odrazí opatera všetkých ľudí, ktorí mi pomáhali, najmä lekárov a fyzioterapeutov.“

Kedy sa rozhodne, či 22-ročný Bratislavčan zakľakne v Glasgowe do blokov?

„Až v rozcvičke priamo pred pretekmi,“ zdôraznil najrýchlejší Slovák. „Už som povedal, že sa cítim dobre a myslím si, že by som  mohol glasgowské preteky zvládnuť. Ťažko však predpovedať, čo bude v sobotu, ako sa to celé vyvinie. Viem však, že nemám medailové ambície, no tie som nemal ani predtým. Chcel som ísť krok za krokom a dostať sa do finále. Ak by sa mi to podarilo v súčasnej situácii, bol by to zázrak a splnený sen.“

Rozbehy mužov na 60 m na halových ME 2019 sú na programe v sobotu 2. marca o 11.30 h SEČ (v Glasgowe je o hodinu menej), semifinále je naplánované v ten istý deň na 20.20 h SEČ a finále na 21.50 h SEČ.

Drobný zdravotný problém s členkom, pre ktorý neštartoval na domácom šampionáte, riešil nedávno aj trojskokan Tomáš Veszelka. Našťastie, aj vďaka spolupráci s lekárkou českej atletickej reprezentácie počas záverečnej prípravy v Prahe je v poriadku a kouč Radoslav Dubovský má dôvod na optimizmus.

Posledné tréningy naznačujú, že Tomáš je vo výbornej forme. Napriek pauze a drobným korekciám v tréningu z nej nič nestratil,“ vravel Radoslav Dubovský.

Trojskokanská súťaž v Glasgowe bude zrejme mimoriadne vyrovnaná. S výnimkou Fína Lipsanena (16,98), Francúza Rapiniera (16,95) a Reida z Veľkej Británie (16,03) sú ostatní šestnásti pretekári „natlačení“ v 52 centimetroch od 16,27 do 16,79 m. Veszelkovo tohtosezónne i osobné halové maximum je 16,44 m.

„Medailu môže tentoraz získať naozaj hocikto. Ocitli sme sa vo zvláštnej situácii. Po dlhom čase súťaž nemá žiadneho veľkého favorita,“ skonštatoval Veszelka, odchovanec atletiky v Lučenci. „Stať sa môže všeličo. Za aký výkon bude medaila, nedokážem odhadnúť. Na postup do osemčlenného finále by však mohlo postačiť aj 16,50 – 16,60 m. Verím, že sa to podarí aj mne. Členok sa už upokojil a verím, že do piatkovej kvalifikácie to bude ešte lepšie.“

Slovensko získalo v ére samostatnosti na halových ME doteraz 13 umiestení v elitnej osmičke, z toho štyri medaily: zlato guliar Mikuláš Konopka v Birminghame 2007, striebro Ján Volko pred dvoma rokmi v Belehrade na 60 m a o dva bronz v Turíne 2009 a Paríži 2011 sa postarala trojskokanka Dana Velďáková.

„Naše glasgowské ambície sú mierne ovplyvnené tým, že Ján Volko nie je úplne fit. Je to však pretekár, ktorý mal len nedávno 22 rokov, a keďže ho potrebujeme pre atletiku ešte minimálne 10 rokov, nebudeme to siliť. Rozhodujúce je teraz jeho zdravie,“ zdôraznil šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Nemáme striktne stanovené ciele, ale chceli by sme získať dve umiestenia do ôsmej priečky. Kandidáti okrem Volka sú Iveta Putalová, Matúš Bubeník – v Belehrade 2017 piaty s výkonom ako tretí – tabuľkovo je vysoko Lukáš Beer, a takisto Tomáš Veszelka už bol ôsmy na ME 2018 v Berlíne. Verím však, že aj všetci ostatní nominovaní sa pobijú o prvú dvanástku.“

Tridsiate piate halové ME v atletike v Emirates aréne Glasgowe bude vysielať aj RTVS. V piatok 1. marca od 20.00 h na svojom webe od 21.00 h aj na Dvojke, v sobotu 2. marca na webe od 18.55 h a na Dvojke od 20.30 h. V nedeľu 3. marca ponúkne RTVS dva vysielacie bloky na webe aj na Dvojke o 10.55 a 19.00 h.

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO JÁN LUKY a SITA/BRANISLAV BIBEL

SLOVENSKÁ VÝPRAVA NA XXXV. HALOVÝCH MAJSTROVSTVÁCH EURÓPY V GLASGOWE

MUŽI (5)

Ján Volko (60 m, Naša atletika Bratislava)

Šimon Bujna (60 m, Slávia UK Bratislava)

Lukáš Beer (výška, AC Stavbár Nitra)

Matúš Bubeník (výška, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

Tomáš Veszelka (trojskok, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

 ŽENY (4)

Monika Weigertová (60 m, Slávia UK Bratislava)

Iveta Putalová (400 m, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

Alexandra Štuková (800 m, AK Run for Fun Bratislava)

Stanislava Lajčáková (60 m prek., ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica)

REALIZAČNÝ TÍM

VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš (šéftréner)

FYZIOTERAPEUT: Andrej Foltýn

TRÉNERI: Naďa Bendová, Martin Bercel, Radoslav Dubovský, Radoslav Ivan, Róbert Kresťanko, Marcel Lopuchovský, Michal Škvarka

EXTRA FYZIOTERAPEUTKA: Jana Závacká

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk