Halové majstrovstvá SR (sobota): Volko s prehľadom získal siedmy titul na 60 m (6,69), Forster uchmatla zlato aj výkon roka (7,34) Weigertovej, šprintéri Slávie STU zlepšili rekord SR do 23 rokov na 4×200 m

Halový exmajster Európy v behu na 60 metrov Ján Volko (Naša atletika Bratislava) ozdobil 57. majstrovstvá Slovenska v bratislavskom Eláne kvalitnou šesťdesiatkou – finále vyhral za 6,69 sekundy a vybojoval si v tejto disciplíne už siedmy titul za sebou (2017 – 2023). Zverenec Nade BendovejRóberta Kresťanka dosiahol svoj druhý najlepší výkon v sezóne: lepší bol len vo štvrtok v liévinskom finále (6,66). Výkon 6,69 zabehol Volko už tretí raz v tomto roku – na Elán mítingu v Bratislave, v rozbehu v Liévine a teraz vo finále M-SR.

Vo finále vybehli šprintéri až na tretí pokus, po druhom, žiaľ, musel odísť predčasne z plochy štvorstovkársky špecialista  Šimon Bujna, ktorý o štyri tisícinky „ulial“ štart. „Stalo sa mi to prvý raz v živote,“ skonštatoval sklamaný štvornásobný (2018, 2019, 2020, 2022) halový vicemajster SR na 60 m Šimon Bujna.

„Z mentálnej prípravy som naučený, ako si poradiť s pokazenými štartmi, možno tam bol nejaký psychický vplyv, ale z tohto pohľadu to bolo celkom v poriadku. Viac ma trápili ťažkosti s priťahovačmi svalu, nebolo to úplne zlé, ale bolí to, potrebujem ich dať skontrolovať. Verím, že to neohrozí môj štart na halových majstrovstvách Európy,” skonštatoval Ján Volko, ktorý hneď po finálovom behu zamieril preventívne na kontrolné vyšetrenie. “Po časoch z francúzskych mítingov som mal predstavu, že by som mohol bežať trošku rýchlejšie. Zrejme by sa to aj podarilo, keby neprišli tieto problémy a s nimi spojená nervozita. Na to, ako som sa cítil, je tento čas celkom solídny. Pocitovo však bol beh akoby so zatiahnutou ručnou brzdou. Hlava jednoducho nepustí. Nebolo to ideálne, ale verím, že všetko bude v poriadku a ďalší štart, dúfajme, že na majstrovstvách Európy, prinesie lepšie časy.“

Výborne bežal aj prekážkarský špecialista na 400 m Matej Baluch (tréneri E. a I. Kováčovci) z banskobystrickej Dukly, striebro získal v osobnom rekorde 6,80, keď z osobáku z rozbehu (6,86) stiahol až šesť stotín. Bronz patril v silnej konkurencii juniorovi Filipovi Federičovi (6,87), ktorý na tisíciny sekundy zdolal svojho klubového kolegu z Našej atletiky Bratislava Tomáša Košíka.

Na 60 m žien Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) už zabudla na minulotýždňový „uliaty“ štart na šesťdesiatke v rozbehu v Pariži a v tesnom súboji obhájila lanský titul vo svojom i slovenskom sezónnom maxime 7,34 sekundy (doteraz Weigertová 7,35). Zvíťazila o dve stotinky pred trojnásobnou šampiónkou (2019 – 2021) Monikou Weigertovou zo Slávie UK Bratislava (7,36) márne bojujúcou o prísny limit na halové ME v Istanbule. Dvadsaťročná Forster ešte predtým vyhrala I. rozbeh za 7,39 a o 0,08 si zlepšila sezónne maximum z národného programu na Czech Indoor Gala v Ostrave. Bronz získala Viktória Strýčková z bratislavskej Slávie STU (7,64).

„Vedela som, že s Monikou sa dobre potiahneme. Obe sme veľmi dobré šprintérky, takže to bolo len o tom, komu finále vyjde lepšie. Myslím si, že obe sme predviedli dobrý výkon. Pravdupovediac, očakávala som od seba trošku viac, ale 7,34 nie je zlý čas,” hodnotila Viktória Forster, zverenka Kataríny Adlerovej. “Dnes to bola v podstate aj s rozbehmi moja tretia odbehnutá šesťdesiatka v sezóne. Navyše,  pred šampionátom sa mi v Paríži podarilo ´uliať´ štart, takže v podvedomí som mala trošku blok a chýbala mi stopercentná istota, ale myslím si, že som to zvládla. Obhajoba vyšla, iba bez tej čerešničky na torte v podobe lepšieho času.”

Monika Weigetová: „S výkonom som spokojná. Limit na halové majstrovstvá Európy 7,24 bol pre mňa nedosiahnuteľný. Musela by som mať obrovské šťastie, aby mi to naň vyšlo. Od začiatku som vedela, že dostať sa na šampionát cez limit bude náročná úloha. Ukázalo sa, že jediná schodná cesta bola pre mňa cez renking, ale naň mi chýbali výkony na stovke z vlaňajšieho leta. Samozrejme, že dnes som išla do finále s tým, že chcem vyhrať, titul po ročnej pauze by ma potešil, ale Viki je výborná šprintérka. Som rada, že sme sa potiahli a obe zabojovali.“

Účastník juniorských MS 2022 v Cali Lukáš Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) na 60 m prekážok potvrdil pozíciu hlavného favorita a svoj premiérový seniorský titul získal časom 8,12, keď za svojím osobákom zaostal o 7 stotín sekundy. Mladý Trenčan vyhral s náskokom 75 stotín!

V diaľke musel hlavný favorit Matúš Blšták (ŠK Dukla) tuho bojovať o svoj premiérový titul s Košičanomzo Slávie TU Rastislavom Jelínkom, ktorý vo 4. pokuse skočil 693 cm. Dubovského zverenec však vzápätí odpovedal skokom 697 cm a to mu stačilo na zlato.

Takisto ženská diaľka mala novú majsterku SR. Líderka tabuliek Monika Lehenová (AŠK Slávia Trnava) sa postupne zlepšovala zo 609, na 618 a 623 cm v tretej sérii a tento absolútny osobný rekord jej stačil na hladké víťazstvo, keď ako jediná pokorila 6-metrovú hranicu. Zverenke Róberta Piačeka len 2 cm chýbali k limitu na letné ME do 23 rokov vo fínskom Espoo, no dostala sa na 10. priečku v slovenských historických tabuľkách.

Monika Lehenová: „Prvý titul v diaľke je jedna vec, ale v mojom prípade nehrá až takú rolu. Škoda tých dvoch centimetrov k limitu na majstrovstvá Európy do 23 rokov. Na druhej strane keby chýbal iba jeden, prežívala by som to ťažšie. Pred nami je však ešte celé leto. Dnes bolo najdôležitejšie, že v prvom pokuse som zaletela dosť ďaleko, aj keď technicky nebol celkom vydarený. To ma nakoplo a potom sa mi už pred výborným publikom skákalo super.“

Aj víťaz mužskej žŕdky, 17-ročný Alan Černý (ŠK ŠOG Nitra), sa zaradil medzi premiérových majstrov SR – stačilo mu iba 460 cm. Spolufavorit na zlato Adam Antalec nezvládol svoj základ 420 cm. V žrdi žien triumfovala bronzová medailistka z vlaňajšieho EYOF v Banskej Bystrici Anna Šimková (Akademik TU Košice) výkonom 350 cm, pričom sa pokúšala aj o slovenský výkon roka 370 cm – žiaľ, neúspešne. Zverenka Jána Sedláka si vybojovala prvý seniorský titul v hale.

 Tisícpäťstovky mali úplne iný priebeh. Kým Karin Suranová (tréner M. Lopuchovský) predviedla sólo za ziskom prvého titulu a k slovenskému výkonu roka 4:34,91 min, Adam Janíček zo Slávie STU Bratislava (tréner J. Pelikán) v taktických pretekoch zdolal lídra tabuliek Denisa Fridmanského (Cassovia Running Team o. z.) až vďaka zrýchleniu v záverečných metroch (4:16,69). Suranová triumfovala s vyše 10-sekundovým náskokom pred stípliarkou Luciou Keszeghovou (Slávia STU Bratislava) a po osobných maximách na 3000 m (9:45,50) a 5000 m (17:33,06) si Dubničanka aj v tretej disciplíne v tomto roku zlepšila halový osobák.

„Bol to divný pocit, ale vzhľadom na to, že som si to odtiahla sama, sa mi celkom dobre bežalo. S časom nie som úplne spokojná, chcela som sa dostať pod 4:30, lenže bežiac osamote som nemala motiváciu ísť do rýchlejšieho tempa. Cítila som, že mi chýbajú súperky. Celkovo som to zvládla bez nejakej krízy, na konci som ešte dokázala aj zrýchliť,“ hodnotila Suranová sobotnú tisícpäťstovku.

V peknom a do posledných metrov dramatickom súboji na 4 x 200 m žien obhájilo kvarteto Našej atletiky Bratislava v zostave Michaela Ufnárová, Ela Čederlová, Ema Bendová, Eliška Kandráčová v slovenskom výkone roka 1:43,02 min titul, tentoraz boli víťazky o 3,41 s rýchlejšie ako vlani. K u kvalitnému výkonu ich dotlačili aj súperky z trnavskej Slávie (1:43,16) a Slávie Trenčín (1:43,26).

Po dievčatách z Našej atletiky uspeli s obhajobou aj muži tohto bratislavského klubu (Filip Federič, Tomáš Grajcarík, Jakub Benda, Roman Haraslín), ktorých k prvenstvu potiahol na poslednom úseku Haraslín – predstihol finišmana dovtedy vedúcej banskobystrickej Dukly Glodžáka. Naša atletika časom 1:27,66 min len o 14 stotín zaostala za vlastným vlaňajším rekordom SR (vtedy aj v zostave s Jánom Volkom), „vojaci“ dosiahli čas 1:28,64 min, tretia Slávia STU Bratislava v zložení Jakub Ďurdina, Samuel Beladič, Adam Igaz, Jakub Nemec zlepšilo časom 1:30,43 min o 16 stotín rekord SR do 23 rokov patriaci Spartaku Dubnica od roku 2006.

“Myšlienka na útok na rekord sa zrodila už niekedy koncom minulého roka, ale pravdu povediac, vôbec sme sa tým nejako nezaoberali. Veľkou posilou pre náš klub bol Jakub Nemec, preto som vedel, že štafeta v zostave s triom Nemec, Beladič, Igaz bude silná aj v súvislosti s halovým šampionátom. Čakali sme už len na výkon ďalšieho najrýchlejšieho do kvarteta, aby boli chalani čo najsilnejší,” objasňoval kouč šprintérov Slávie STU Bratislava Marek Korba.
“Konečný verdikt o zostave, do ktorej sa napokon dostal ešte Jakub Ďurdina, padol až v stredu pred pretekom, keď sme vedeli, že sú všetci chlapci zdravotne v poriadku. Nakoľko sú všetci z jednej tréningovej skupiny a Igaz s nami roky trénoval tiež, dobre sa poznajú, bežali spolu viackrát, takže nebolo veľmi čo riešiť. Čo sa týka výkonu, som spokojný. Veril som, že útok na rekord by mohol vyjsť, ale výsledný čas mohol byt aj rýchlejší. Na budúci rok bude trojica Nemec, Igaz, Beladič stále v kategórii do 23 rokov, takže sa určite znova pokúsime o doplnenie štvrtého ´rýchlika´ a znovu sa pokúsime zaútočiť na rekord.”

Osemstovkárska špecialistka Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) bežala v sobotu svoju prvú vážnejšiu štvorstovku v hale a výkonom 55,53 len o 21 stotín zaostala v rozbehu za slovenským maximom (55,32) Alexandry Bezekovej zo stredajšieho mítingu v Belehrade. Hladko, s náskokom 2,01 s, postúpila do nedeľného finále. V rozbehoch na 400 m mužov sa pod 50 sekúnd dostali Miroslav Marček zo Slávie STU (49,11) a Roman Haraslín z Našej atletiky (49,27). Obhajca titulu a líder tabuliek Patrik Dömötör, žiaľ, pre ochorenie, neštartoval.

V medailovej bilancii klubov vedie po úvodnom dni 57. šampionátu Naša atletika Bratislava s 3 zlatými a 1 bronzovou medailou pred ŠK ŠOG Nitra (2 – 0 – 1), banskobystrickou Duklou (1 – 2 – 0), Sláviou Trenčín (1 – 1 – 3) a Sláviou STU Bratislava (1 – 1 – 2). Cenný kov získalo 15 klubov, zlato osem.

FAKTY ZO ŠAMPIONÁTU – SOBOTA
MUŽI
60 m: 1. Ján Volko (Naša atletika Bratislava) 6,69, 2. Matej Baluch (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 6,80, 3. Filip Federič (Naša atletika Bratislava) 6,87, rozbehy (najlepšie časy): Volko 6,84, Baluch 6,86, Šimon Bujna (ŠK Dukla o. z. Banská
Bystrica) 6,89, Tomáš Košík (Naša atletika Bratislava) 6,89, Federič 6,90, Jakub Nemec (Slávia STU Bratislava) 6,91
1500 m: 1. Adam Janíček (Slávia STU Bratislava) 4:16,69, 2. Denis Fridmanský (Cassovia Running Team o. z. Košice) 4:17,78, 3. Dalibor Jakal (Slávia Trenčín o. z.) 4:18,75
60 m prek.: 1. Lukáš Ševčík (Slávia Trenčín o. z.) 8,12, 2. Tomáš Revaj (CVČ Liptovský Mikuláš) 8,87, 3. Ján Daniel Németh (Akademik TU Košice) 9,13
žrď: 1. Alan Černý (ŠK ŠOG Nitra) 460, 2. Patrik Kmeť (AK ŠK UMB Banská Bystrica) 400, 3. Adrian Niko (Slávia Trenčín, o. z.) 380
diaľka: 1. Matúš Blšták (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 697, 2. Rastislav Jelínek (Slávia TU Košice) 693, 3. Daniel Kiráľ (Akademik TU Košice) 650
4×200 m: 1. Naša atletika Bratislava (Federič, Grajcarík, J. Benda, Haraslín) 1:27,66 – slovenský výkon roka, 2. ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (Š. Bujna, Baluch, Blšták, Glodžák) 1:28,64, 3. Slávia STU Bratislava (Ďurdina, Beladič, Igaz, J. Nemec) 1:30,43 – rekord SR do 23 rokov

400 m – rozbehy (najlepšie časy): Miroslav Marček (AO TJ Slávia STU Bratislava) 49,11, Roman Haraslín (Naša atletika Bratislava) 49,27, Lukáš Glodžák (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 50,89

ŽENY
60 m: 1. Viktória Forster (ŠK ŠOG Nitra) 7,34 – slovenský výkon roka, 2. Monika Weigertová (Slávia UK Bratislava) 7,36, 3. Viktória Strýčková (Slávia STU Bratislava) 7,64, rozbehy (najlepšie časy): Forster 7,39, Weigertová 7,41, Strýčková 7,61, Dáša Tomková (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 7,69, Michaela Ufnárová (Naša atletika Bratislava) 7,77
1500 m: 1. Karin Suranová (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 4:34,91 – slovenský výkon roka, 2. Lucia Keszeghová (Slávia STU Bratislava) 4:45,14, 3. Lucia Moricová (AK ZŤS Martin) 5:04,73
žrď: 1. Anna Šimková (Akademik TU Košice) 350, 2. Diana Záborská (AC Stavbár Nitra) 310, 3. Margaret Vargová (ŠK ŠOG Nitra) 300
diaľka: 1. Monika Lehenová (AK AŠK Slávia Trnava) 623 – slovenský výkon roka, 2. Tamara Balajová (Slávia Trenčín, o. z.) 598, 3. Viktória Rusnáková (AK Slávia TU Košice) 587
4×200 m: 1. Naša atletika Bratislava (Ufnárová, Čederlová, Bendová, Kandráčová) 1:43,02 – slovenský výkon roka, 2. AŠK Slávia Trnava (Gymerská, Lehenová, Pomajbová, Comová) 1:43,16, 3. Slávia Trenčín o. z. (M. Molnárová, Balajová, Hübschová, Cellerová) 1:43,26

rozbehy – 400 m (najlepšie časy): Gabriela Gajanová (AK ZŤS Martin) 55,53, Simona Malatincová (ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica) 57,54, Diana Devaldová (Slávia TU Košice) 59,40

(GB, JM)

Text k foto:

Na snímkach postupne Ján Volko, Viktória Forster s Monikou Weigertovou, Monika Lehenová, Karin Suranová, Roman Haraslín, rekordné kvarteto Slávie STU na 4 x 200 m s trénerom Marekom Korbom, a Gabriela Gajanová.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk